24.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zivica Kerkez).
Škriabe sa váš pes často za ušami, krúti hlavou a cítite z jeho uší zvláštny zápach? Neignorujte tieto príznaky a choďte so svojím zvieraťom čo najskôr k veterinárovi. Ako sa staráte o uši svojho psa, aby ste predišli problémom, a čo konkrétne by vás malo znepokojovať?
Citlivé psie uši. Ako sa o ne staráte?
Psie ucho zachytáva oveľa širší rozsah zvukov ako ľudské ucho. Pes je schopný počuť aj zvuky veľmi nízkej intenzity a vďaka pohyblivosti ušného lalôčika dokáže výborne lokalizovať zdroj zvuku.
Pes tiež oveľa lepšie počuje vysoké frekvencie ako človek. Ľudia počujú zvuky do 20 000 Hz, zatiaľ čo psy počujú zvuky až do 65 000 Hz.
Preto nie je prekvapujúce, že psy niekedy reagujú takýmto emocionálnym spôsobom, napríklad na vystrelenie ohňostroja.
Psy majú nielen vynikajúci čuch, ale aj sluch. Preto sa oplatí starať sa o uši nášho psa, aby mu mohli správne slúžiť.
Psie uši sa tiež líšia. Tie, ktoré sú vzpriamené, s odkrytým vstupom do zvukovodu, väčšinou nespôsobujú majiteľovi psa veľké problémy. V tomto type uší sa sekréty nemusia vôbec hromadiť a stačí len sledovať, či sa náhodou neobjavujú v uchu a pes nevykazuje správanie svedčiace o svrbení alebo bolesti ucha.
Previsnuté uši, ktoré zakrývajú zvukovod, ako napríklad u bígla, kokršpaniela alebo baseta, by sa mali pravidelne kontrolovať a v prípade potreby čistiť.
Problematická štruktúra psieho ucha
V uzavretom zvukovode je riziko vzniku bakteriálnej alebo plesňovej infekcie oveľa väčšie ako u psov so stojacimi ušami.
Uši psa by sme mali vyčistiť sterilným tampónom namočeným v nie príliš veľkom množstve fyziologického roztoku alebo prevarenej, vychladenej vody v ušnici.
Na čistenie vnútra ucha, ktoré je o niečo hlbšie ako ušnica, sa používajú špeciálne kvapky, tekutiny na čistenie uší psov, ktoré sú k dispozícii v obchodoch pre zvieratá alebo vo veterinárnych ordináciách.
Potom aplikujeme 2-3 kvapky prípravku do každého ucha a potom jemne masírujeme koreň ucha zvonku, aby prípravok rozložený vo vnútri ucha začal pôsobiť.
Kedy ísť k veterinárovi? Trasenie hlavou a piskot pri dotyku
Každý pes sa z času na čas poškriabe za uchom. Problém však nastáva, keď to pes robí notoricky.
Mali by sme sa tiež zaujímať o kývanie hlavou alebo časté nakláňanie hlavy nášho psa. Okrem toho, ak pozorujeme piskot alebo inú bolestivú reakciu pri pokuse dotknúť sa uší, mali by sme so psom okamžite ísť k veterinárovi.
Znepokojujúce by malo byť aj veľké množstvo výtoku rôznej farby od žltej po hnedú alebo čiernu so špecifickým nepríjemným zápachom.
Takéto príznaky môžu poukazovať na rozvíjajúcu sa infekciu v psom uchu a samotné čistenie uší nemusí psovi priniesť úľavu.
Zanedbaná ušná infekcia – bakteriálna, plesňová alebo vírusová – môže na dlhé mesiace spustošiť organizmus vášho domáceho maznáčika a spôsobiť mu bolesť a nepohodlie.
Preto neotáľajte s vyhľadaním odbornej pomoci pre vášho psa a ak tak rozhodne váš veterinár, zaveďte liečbu vhodnými opatreniami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo váš pes vyje? Radšej dávajte pozor
Mylne sa domnievame, že pes sa stáva zlým. Vďaka tomu pochopíme niečo dôležité
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.