26.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/KucherAV).
Obyvatelia švédskeho mesta Lulea bojujú s rastúcim pocitom osamelosti počas tmavých, dlhých zimných nocí. Mesto má však plán, ako tomu čeliť. V rámci novej sociálnej kampane mestská rada vyzýva obyvateľov, aby jednoducho pozdravili ľudí, ktorých stretnú na ulici.
Švédi bojujú s osamelosťou
Najsevernejšie švédske mesto Lulea sa rozhodlo bojovať proti epidémii osamelosti svojich obyvateľov. Ľudia, ktorí tu žijú, si nemôžu veľmi užívať slnečné lúče; v súčasnosti zapadajú okolo 14.00 h. Mnohí ľudia sa snažia vyrovnať s nedostatkom slnečného svetla po svojom. Rozvíjajú si koníčky, aby sa počas dlhých nocí niečím zamestnali. Osamelosť však počas týchto dlhých večerov pociťujú obzvlášť intenzívne.
Mesto sa tomu rozhodlo čeliť a spustilo kampaň, ktorá má aspoň trochu zmierniť túto sociálnu izoláciu. Súčasťou kampane je výzva, aby sa ľudia na ulici jednoducho pozdravili jednoduchým „ahoj“.
„Je naozaj dobré, keď sa ľudia navzájom pozdravia. Znamená to, že ľudia, ktorí sa stretávajú bez toho, aby sa poznali, sú o niečo šťastnejší.“
– povedal Pontus Wikström, 61-ročný obyvateľ mesta, v rozhovore pre The Guardians.
Pozdravte svojho suseda – alebo ako bojovať proti osamelosti
Säg hej! (Pozdravte sa!) je v prvom rade zameraný na vytvorenie priateľskejšieho mesta, ktoré je vhodné na nadväzovanie nových priateľstiev. A tiež povzbudiť ľudí k malým, ale zmysluplným sociálnym interakciám. Kampaň je propagovaná prostredníctvom reklamy a na školách sa konajú workshopy.
Mesto prijalo toto opatrenie, keď nedávna štúdia ukázala, že 45 % obyvateľov mesta vo veku od 16 do 29 rokov zažíva osamelosť. Medzi ľuďmi vo veku 85 rokov a viac sa toto percento našťastie znižuje, ale medzi ženami je to až 39 percent a medzi mužmi 26 percent.
Epidémia osamelosti je celosvetovým problémom, ale ako vysvetľuje profesor Micael Dahlen, dlhé noci vo Švédsku zhoršujú problém slabej pohody verejnosti.
„Osamelosť a izolácia sú obrovským problémom v každom ročnom období, v súčasnosti takmer všade na svete. Je to otázka doby, v ktorej žijeme, životného štýlu, v ktorom sa nemusíme stretávať tak často ako kedysi. Zhoršuje sa to v zime, keď sme menej vonku a menej sa stretávame s ľuďmi.“
– uviedol profesor Micael Dahlen.
Kampaň za duševné zdravie
Asa Koski, ktorá pracuje v obci Lulea, prišla s myšlienkou kampane proti osamelosti. Nechcela, aby sa prosperujúce mesto stalo miestom, kde sú ľudia nešťastní. Chcela, aby sa Lulea stala priateľským a bezpečným mestom, kde môžu ľudia príjemne a aktívne tráviť čas.
Pozdravením cudzincov sa tu ľudia cítia vítaní, najmä tí, ktorí sa sem práve prisťahovali. Majú pocit, že patria do tejto komunity.
„Výskum ukazuje, že to má vplyv na zdravie a často aj na ochotu pomáhať si navzájom. Ak pozdravíte svojich susedov, je pravdepodobnejšie, že im pomôžete,“ – tvrdí Asa. Keď sa ľudia prestanú navzájom zdraviť, cítia sa viac izolovaní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Paralýza v Nemecku. Protestujúci zablokovali hlavné mesto
Bing sa zbláznil a povedal, že Austrália neexistuje. Microsoft sa ospravedlňuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.