26.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Pixabay).
Už po stáročia je známe, že pravidelné návštevy sauny majú na organizmus blahodarný účinok. Nie každý si však uvedomuje, že saunovanie je pre telo pomerne náročné a môže vás výrazne oslabiť. Kto by sa nemal saunovať? Existuje niekoľko kontraindikácií!
Hoci saunoví nadšenci tvrdia, že by sme túto formu relaxácie mali využívať celoročne, niet pochýb o tom, že saunovanie je najobľúbenejšie v zimnom období. Niet sa čomu čudovať, pretože pobyt v miestnosti so špeciálne zvýšenou teplotou (aj do 100 stupňov Celzia) má nielen množstvo zdraviu prospešných vlastností, ale predovšetkým nás rýchlo a účinne zahreje, čo nám v zime najviac chýba.
Štúdie preukázali, že pravidelné saunovanie má priaznivý vplyv na zdravie, reguluje krvný tlak, zlepšuje činnosť srdca a prekrvenie organizmu a u mužov výrazne znižuje riziko infarktu a mŕtvice. To však nie je všetko, pretože pravidelné saunovanie:
- zlepšuje kondíciu
- zlepšuje dýchacie schopnosti
- zlepšuje funkciu svalov
- znižuje syndróm oneskoreného nástupu svalovej bolesti
- podporuje regeneráciu po cvičení
- zvyšuje hladinu ľudského rastového hormónu u žien
- pomáha vylučovať toxíny z tela
- zvyšuje produkciu imunitných buniek v krvi, ktoré účinne ničia vírusy a baktérie
- čistí dýchacie cesty.
Tí, ktorí sa domnievajú, že saunovanie pomáha spaľovať tuky a zrýchľuje metabolizmus, sa však mýlia, ale štúdie preukázali, že návšteva sauny môže pomôcť pri diéte a zlepšiť celkovú kondíciu, čo uľahčuje chudnutie.
Kto nemôže používať saunu?
Hoci sa traduje, že ľudia s prechladnutím by mali využívať saunu, aby sa rýchlejšie postavili na nohy, nie je to, žiaľ, pravda. Saunovanie oslabuje organizmus a v extrémnych prípadoch môže dokonca zhoršiť stav. Ľudia s problémami s krvným obehom (napr. s vysokým krvným tlakom) by sa tiež mali mať na pozore pred saunovaním, pretože pobyt vo vysokých teplotách predstavuje veľkú záťaž pre srdce. Ak veľmi túžia po tejto forme wellness, mali by sa predtým poradiť so svojím lekárom.
To platí aj pre obéznych ľudí, u ktorých je riziko dehydratácie počas saunovania výrazne vyššie ako u štíhlych ľudí. Aj oni by sa mali vopred poradiť so svojím lekárom a počas saunovania prijímať dostatok tekutín.
Medzi ďalšie kontraindikácie používania sauny patria:
- tehotenstvo
- menštruácia
- epilepsia
- závislosť od liekov, alkoholu a drog
- nádory
- ateroskleróza
- poruchy zrážania krvi
- stavy po otrase mozgu a ischemická choroba srdca
- infekčné ochorenia
- niektoré ochorenia tráviaceho traktu
- glaukóm.
Bez ohľadu na váš zdravotný stav je vždy vhodné poradiť sa pred saunovaním s lekárom a počas saunovania pozorne sledovať svoj organizmus a prerušiť saunovanie, ak sa necítite dobre.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Saunovanie pri prechladnutí: Pomáha či škodí?
Zápal platničiek vás môže zastihnúť v chladnom počasí. Ako sa s ním vysporiadať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.