27.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/WikiImages).
Merkúr je najbližšia planéta k Slnku a málokto tušil, že by tam mohol existovať život. Medzitým výskumný tím hovorí, že je to pravdepodobné. Merkúr má exotické soľné ľadovce, pod ktorými môže existovať život. Zatiaľ sú to však len špekulácie.
Merkúr je planéta najbližšie k Slnku. Toto nie je svet vhodný pre život, ako ho poznáme na Zemi. Vedci už majú v slnečnej sústave niekoľko cieľov, kde chcú hľadať stopy mimozemských organizmov a horúci Merkúr medzi takýchto kandidátov nepatril. To sa však môže zmeniť.
Na povrchu planéty Merkúr môžu byť podmienky pre život
Tím vedcov z Ústavu planetárnych vied, ktorí predtým študovali štruktúry dusíkatého ľadu na Plute, našiel podobné útvary na Merkúre. Až na to, že v prípade planéty najbližšie k Slnku ide o soľné ľadovce nachádzajúce sa pod povrchom.
Výsledky tejto štúdie ukazujú, že ľadovcové útvary sa vo veľkej miere rozprestierajú naprieč slnečnou sústavou. Vyskytujú sa na vnútorných planétach, ako aj na tých, ktoré sú veľmi vzdialené od hviezdy. Vedci sa navyše domnievajú, že soľné ľadovce dokážu vytvoriť podmienky vhodné pre život. Sú podobné extrémnym prostrediam na Zemi, kde existuje mikrobiálny život. Tu okrem iného spomíname: púšť Atacama.
„Špecifické zlúčeniny soli na Zemi vytvárajú obývateľné výklenky aj v tých najdrsnejších prostrediach, v ktorých sa vyskytujú, ako je napríklad vyprahnutá púšť Atacama v Čile. Tento spôsob myslenia nás vedie k úvahe o možnostiach oblastí pod povrchom Merkúra, ktoré môžu byť pohostinnejšie ako jeho drsný povrch. „
– hlavný autor štúdie a vedec PSI Alexis Rodriguez.
Život v slnečnej sústave môže byť rôznorodý
Toto všetko sú zatiaľ len špekulácie, no vedci sa domnievajú, že život v slnečnej sústave by mohol byť bežnejší, ako sa zdá. V prípade výskytu určitých foriem organizmov vraj závisia od konkrétnych hĺbok na jednotlivých planétach a ich mesiacoch.
Dobrým príkladom je Európa, jeden z mesiacov Jupitera. Aj tu chcú vedci v budúcnosti hľadať určité formy života, pretože pod hrubou vrstvou ľadu tohto objektu sa nachádza tekutý oceán. Tamojšie podmienky mohli byť priaznivé pre vznik živých organizmov, no testovanie týchto predpokladov nebude jednoduché.
Nový výskum uskutočnený v súvislosti s Merkúrom spochybňuje predchádzajúce tvrdenia týkajúce sa tejto planéty. Verilo sa, že neobsahuje prchavé látky, chemické prvky a zlúčeniny, ktoré by sa dali ľahko odpariť. Ako vieme, zohrali obrovskú úlohu pri vzniku života na Zemi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na Zem dorazil záhadný lúč gigantickej energie
Vesmírny teleskop Jamesa Webba našiel v atmosfére exoplanéty niečo neočakávané
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.