27.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Followtheflow).
Blížiaca sa zima nie je pre naše črepníkové rastliny najvhodnejším obdobím. Ich stav je zhoršený, pretože im chýba potrebné slnečné svetlo a prirodzené teplo. Starostlivosť o rastliny v zime sa výrazne líši od starostlivosti vo zvyšku roka. Chcete sa o svoje izbové rastliny správne starať? Poďme sa spoločne dozvedieť, ako na to.
Starostlivosť o rastliny v zime
Je známe, že rastliny potrebujú v zime úplne inú starostlivosť ako v lete. Nedostatok slnečného svetla a tepla si môžu vybrať svoju daň, preto je dôležité zabezpečiť, aby rastliny vydržali až do jari. V zime by ste sa mali zamerať na správne zalievanie, zabezpečenie optimálnej vlhkosti a… hnojenie. Tieto a ďalšie faktory sú kľúčové, pretože rastliny budú nielen krásne vyzerať, ale minimalizuje sa aj riziko hubových ochorení a napadnutia škodcami.
Zalievanie? Pozor na prebytočnú vodu
Keďže v zime je menej slnka a tepla, je nevyhnutné obmedziť zalievanie. Ak ste doteraz dodržiavali metódu, ktorá zahŕňa zalievanie v pevne stanovených intervaloch, je čas prehodnotiť svoje zvyky. Ako zalievať rastliny v zime? Je to jednoduché: prstom skontrolujte úroveň vlhkosti koreňového balu. Ak je suchá, je ideálny čas na zalievanie. Nezabudnite to s množstvom vody nepreháňať a držte sa pravidla, že je lepšie dať rastlinám menšiu dávku vody, ako ich preliať.
Dbajte na svetlo!
Rastliny potrebujú dennú dávku slnečného svetla, o tom niet pochýb, ale v zime je ťažké ju zabezpečiť. Je známe, že niektoré naše exempláre dokážu bez väčšej ujmy znášať dočasnú indispozíciu, ale niektoré nemusia mať také šťastie. Je dobré neustále sledovať stav našej zbierky a pozerať sa na listy. Ak zmenia farbu, zožltnú a potom opadajú, je to znamenie, že by ste mali zvážiť ich premiestnenie na svetlejšie miesto.
Vlhkosť? Niekedy je potrebná
Je známe, že nadmerná vlhkosť v koreňovom balu môže byť smrteľná. Inak je to s úrovňou vzdušnej vlhkosti. V zime, keď sú zapnuté radiátory, je v interiéri suchý vzduch, čo môže byť pre rastliny škodlivé: špičky listov zhnednú a stonky sú vystavené škodcom, napríklad roztočom. Ako môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu pre vaše rastliny?
Existujú minimálne tri spôsoby, ako to urobiť:
- umiestnením kvetináčov na podnosy naplnené vodou a keramzitom,
- zakúpením zvlhčovača vzduchu,
- každodenné postrekovanie listov.
Hnojenie
Hnojenie črepníkových rastlín v zime spravidla obmedzujeme, aby sme zbytočne nestimulovali ich rast, pretože im to môže uškodiť. V zime však niektoré naše exempláre…. kvitnú! Na okenných parapetoch môžu krásne vyzerať pôdopokryvné rastliny, vianočné stromčeky a dokonca aj prasličky a orchidey. Práve kvitnúce exempláre sú slávnou výnimkou z pravidla a môžu vyžadovať malé dávky hnojiva. V takýchto prípadoch je lepšie použiť prípravky, ktoré neobsahujú dusík, ale sú bohaté na draslík. Môžete použiť malé množstvo doma vyrobeného prípravku, napríklad z banánových šupiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aspirín pre črepníkové kvety. Zabíja choroby a urýchľuje rast
Prebuďte na jeseň vianočný kaktus. Zaplaví sa kvetmi až dvakrát do roka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.