28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuriy Maksymiv).
Rozširujúce sa, pulzujúce, zneschopňujúce – to sú niektoré z mnohých opisov bolesti zubov, ktorá sa najčastejšie objavuje náhle. Ťažké príznaky najčastejšie poukazujú na prebiehajúci zápalový proces, zubný kaz, či dokonca zubný absces, preto by ste návštevu zubára nemali odkladať. Ale čo ak na to musíte čakať a bolesť vám bráni vo fungovaní? Tu sú najúčinnejšie domáce prostriedky na bolesť zubov.
Bolesť zubov – aké sú príčiny?
Bolesť zubov je jedným z najnepríjemnejších bolestivých stavov, pretože sa vyznačuje vysokou intenzitou a zvyčajne vyžaruje do celej ústnej dutiny, čo tiež spôsobuje pulzujúce bolesti hlavy a bolesti krku. Zvyčajne sa objaví náhle a je odolná voči liekom proti bolesti.
Medzi najčastejšie príčiny bolesti zubov patria:
- karyózne alebo cervikálne lézie – bolesť sa zintenzívňuje teplým alebo studeným jedlom, ale aj sladkosťami;
- hlboké dutiny vedúce k zápalu ďasna – bolesť sa objavuje nielen v dôsledku teplotných zmien, ale zintenzívňuje sa aj pri zmene polohy tela;
- paradentóza – bolesť sa nezosilňuje pod vplyvom tepla alebo chladu, ale je silnejšia pri zmene polohy tela a je sprevádzaná začervenaním ďasien a krvácaním;
- zápal čeľustných dutín – bolesť nastáva pri vyplachovaní úst alebo uhryznutí, hoci priamo nesúvisí so zápalovým procesom zuba alebo parodontu.
Bez ohľadu na príčinu bolesti ju vždy treba konzultovať so zubným lekárom, ktorý nasadí vhodnú liečbu. Toto by sa nemalo odkladať, pretože rozvoj zápalu v ústnej dutine môže mať vážne následky. Ak však musíme čakať na návštevu zubára, oplatí sa na boj s bolesťou použiť domáce prostriedky.
Bolesť zubov – domáci výplach soľou, vodou a octom
Výplachy sú starou metódou boja proti baktériám a zápalom v ústnej dutine. Kombinácia vody, soli a octu má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Pomôže tiež odstrániť povlak, ktorý môže spôsobiť bolesť. Použitie výplachu by sa malo vykonávať ako pomocná liečba.
Ďalším spôsobom je použitie hotovej antiseptickej tekutiny, dostupnej v lekárňach bez lekárskeho predpisu, ktorá bude mať aj antibakteriálne vlastnosti a zníži bolesť.
Klinčeky proti bolesti zubov
Ďalšou metódou je použitie klinčekov, ktoré majú protizápalové a analgetické vlastnosti vďaka látke proti bolesti, ktorú obsahujú – eugenolu. Ak to chcete urobiť, môžete namočiť gázový tampón s klinčekovým olejom a priložiť ho na boľavý zub. Môžete použiť aj tradičné klinčeky – rozdrviť dva-tri kúsky zubami na zdravej strane a potom ich rozdrviť a priložiť na chorý zub.
Na bolesť zubov pomôže cesnak
Cesnak vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam pomôže v boji so škodlivými ústnymi baktériami. Alicín obsiahnutý v cesnaku uľaví od bolesti a prinesie úľavu. Stačí priložiť plátok cesnaku na boľavý zub alebo ho pár minút žuť.
Odvar šalvie na bolesť zubov
Ďalším domácim liekom je odvar zo šalvie. Stačí uvariť vrecúško s touto bylinkou a potom si výluhom niekoľkokrát denne vypláchnuť ústa. Šalvia tiež pomôže znížiť opuch vašich ďasien, ak sa zapálili.
Lieky proti bolesti zubov
Ak chceme užívať lieky, v prípade bolesti zubov budú najlepšou voľbou prípravky s ibuprofénom alebo ketoprofénom. Majú analgetické a protizápalové vlastnosti, znižujú pretrvávajúce ochorenia. Nezabúdajte však na udržiavanie primeraných dávok vo vhodných intervaloch a mali by sa používať iba pri návšteve zubára. Bolesť zubov sama od seba neustúpi, liečba je nevyhnutná a treba ju nasadiť čo najskôr, aby sa ochorenie nerozšírilo do celej ústnej dutiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je známy ako zabijak húb. Použite niekoľko kvapiek na „atletickú nohu“ a lupiny
Odkedy pijem túto zmes, už nemám nádchu. Funguje okamžite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.