Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti,

Máte na výber: svet vytvorený umelou inteligenciou alebo umelcami?

28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/MPanchenko). Svet vytvorený umelou inteligenciou a svet vytvorený surrealistickými umelcami majú dôležitú spoločnú črtu. Pred oboma umeleckými dielami sa oplatí zastaviť a zamyslieť sa:...

28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/MPanchenko).

Svet vytvorený umelou inteligenciou a svet vytvorený surrealistickými umelcami majú dôležitú spoločnú črtu. Pred oboma umeleckými dielami sa oplatí zastaviť a zamyslieť sa: „Čo mal autor na mysli?“. Jeden známy lekár neurológ označil takýchto umelcov za „stopercentných šialencov“. A svet, ktorý vytvorili, môžete vidieť.

Foto: shutterstock.com/MPanchenko

Generovanie obrazov pomocou umelej inteligencie je jednou z najdiskutovanejších, ale zároveň najdesivejších technológií, ktoré sa v posledných rokoch rýchlo rozvíjajú. Umelá inteligencia dokáže vytvárať úžasné obrazy sveta, ale ešte predtým začali surrealistickí umelci vytvárať svoje jedinečné interpretácie sveta. Pozrime sa, ako vyzerajú vízie najväčších umelcov a ako vidí svet budúcnosti umelá inteligencia.

Storočie histórie a vývoja

Korene surrealizmu siahajú do tretieho desaťročia 20. storočia. Jeho tvorcom bol francúzsky básnik André Breton, autor Surrealistického manifestu vydaného v roku 1924. Tvorba surrealistických umelcov je taká nezvyčajná pre ich snahu vzdialiť sa od napodobňovania prírody. Ich cieľom bolo oslobodiť sa od vnucovaných noriem a odvolávali sa na hlbiny ľudskej psychiky, podvedomia, strachov, spomienok. Inšpirovali sa rozprávkami, mýtmi, ale aj snami, halucináciami a dokonca aj tvorbou detí a… duševne chorých. Hoci sa surrealisti odvolávali na Freudove teórie, ten po stretnutí so Salvadorom Dalím vyhlásil: – „Stále sa prikláňam k tomu, aby som surrealistov […] považoval za stopercentných bláznov.

Vízie sú často konglomerátom asociácií, takže výsledný efekt je absurdný a absentuje v ňom logika. Najznámejšími predstaviteľmi sú: Salvador Dalí, Max Ernst, Joan Miró, René Magritte, Francis Picabia alebo Yves Tanguy. Surrealizmus do veľkej miery čerpá z hnutia známeho ako dadaizmus; v skutočnosti sú predstavitelia oboch hnutí zväčša rovnakých mien (okrem iných Ernst, Picabia).

Toto umelecké hnutie má niekoľko dôležitých hesiel: sloboda umeleckého prejavu, rozchod s tradíciou a sloboda, ktorá odmieta všetky normy. Ako uviedol Breton, „dadaizmus je stav mysle„. Na potvrdenie tohto tvrdenia stojí za to pripomenúť situáciu, keď Duchamp namaľoval na reprodukciu Mony Lisy fúzy a bradu a dielo podpísal L.H.O.O.Q, čo vo francúzštine znie ako „Elle a chaud au cul“ a v slovenčine…. „Má horúci zadok„. Iný umelec, Schwitters, dokonca vyhlásil, že „všetko, čo umelec vypľuje, je umenie„.

Umelá inteligencia chrlí „umelecké diela“ vo veľkom. Je to už umenie?

Už len vďaka prístupu k umelej inteligencii sa môže stať umelcom ktokoľvek. Navyše AI analyzuje obsah dostupný na webe, umelecké diela, fotografie a iné údaje. Počet analyzovaných parametrov je v takýchto generátoroch obrovský, často berie do úvahy veci, ktoré by ľudská myseľ ani nezachytila. Je to dokonca splnený sen Andrého Bretona mať dielo, ktoré je odcudzené ľudskej kauzalite, ale zároveň má nejaký rozoznateľný význam. Je potom oslobodené od najrôznejších kontextualizovaných spoločenských vzťahov, ktoré jednoducho disciplinujú.

Hoci je určite možné vytvoriť v generátore obrazy, ktoré sú konglomerátom rôznych prvkov, ako napríklad bezzubý tyranosaurus jazdiaci na bicykli na scéne Jurského parku, je možné vytvoriť aj celkom reálne a zmysluplné vízie sveta, čo architekti čoraz častejšie využívajú. Manas Bhatia z Naí Dillí napríklad vytvoril futuristické mrakodrapy s fantazijnými tvarmi obklopené zeleňou. Stephen Coorlas sa rozhodol použiť textový opis na vytvorenie tradičného stavebného návrhu prefabrikovaného betónového domu. Potom sa pokúsil tieto návrhy oživiť pomocou online animačných nástrojov.

Príklady by sa dali uvádzať donekonečna, jedným z nich by mohla byť snaha o rekonštrukciu skutočného vzhľadu historickej osobnosti, ktorej obraz bol zvečnený na portrétoch. Týmto spôsobom sa rozhodlo zistiť, ako by dnes vyzeral kráľ Henrich VIII. Ešte surreálnejšie sa zdá byť hľadanie toho, čo je mimo rámca známych obrazov. V tomto prípade má výsledok oveľa bližšie k predstavám „šialených“ umelcov.

Musíme vybrať víťaza

Je možné vybrať jednomyseľného víťaza? Môže to byť ťažké. Všetko závisí od konečného výsledku, ktorý chceme. V oboch prípadoch nájdeme diela, ktoré nám spôsobia nočné mory alebo závrate. Umelá inteligencia sa však dá použiť aj na vytvorenie celkom rozumných diel a projektov. Tie však koniec koncov reálne existujú aj vtedy, keď rozšírime okruh záujmu o ďalšie trendy v maliarstve alebo technické projekty.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najdrahší obraz na svete zahalený rúškom tajomstva. „Salvator Mundi“ už roky vzbudzuje zvedavosť

Záhada da Vinciho kódu vyriešená? Vatikánsky výskumník nepochybuje


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Na vajíčko pripevnite gumičku. Nikto iný nebude mať v košíku takéto veľkonočné vajíčka

17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bogdan Sonjachnyj) Veľká noc sa rýchlo blíži a s ňou aj neodmysliteľná tradícia zdobenia vajíčok, ktoré sa na našich…

Mali by seniori jesť mäso? Tu sú vedecké poznatky na túto tému

17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio) Kedysi sa mäso považovalo za jednu z najvýživnejších potravín. Dnes sa čoraz viac hovorí o tom, že je…

Hoďte ju do vedra s vodou. Panely budú žiariť bez jedinej šmuhy!

17.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pixel-Shot). Zabudnite na drahé čistiace prostriedky! Tento lacný trik premení vaše podlahy na dokonale lesklé plochy bez šmúh a…

Nápoj pila každý deň počas jedného mesiaca. „Cítila som sa ako nadčlovek.“

16.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GCapture). Zdravotnícka novinárka denníka The Independent sa rozhodla prijať výzvu a denne piť kefír, výživný nápoj z fermentovaného mlieka.…

Prečo je starším ľuďom neustále chladno?

16.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jose Miguel Sanchez). S pribúdajúcim vekom sa u mnohých ľudí zvyšuje pocit chladu a seniori častejšie ako mladší pociťujú…

Auto Trendy

Výška, z ktorej sa vám zatočí hlava: Najvyšší most sveta už čoskoro otvorený

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - Čína opäť ukázala svoje inžinierske majstrovstvo a prekonala všetky geografické prekážky! Na juhu krajiny stojí nový obrovský most Huajiang Grand Canyon Bridge, ktorý sa pýši…

Nepodceňujte tankovanie! Jednoduché chyby, ktoré môžu poškodiť vaše auto

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - Tankovanie paliva sa môže zdať ako rutinná úloha, no aj táto banálna činnosť môže zanechať následky na vašom aute, ak si nedáte pozor na základné…

Čínske lietadlo J-50: Neviditeľný lovec nad Taiwanom.

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - V posledných dňoch svet obleteli fascinujúce zábery najnovšieho čínskeho stíhacieho lietadla J-50, ktoré vyvolali vlnu špekulácií medzi vojenskými analytikmi. Tento revolučný stroj, ktorý je mnohými…

Škoda Octavia I: Legenda, ktorá zmenila slovenské cesty a naše pohľady na domácu značku

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - Pamätáte si moment, keď sa na našich cestách objavila prvá moderná Škoda Octavia? Bol rok 1996 a málokto vtedy tušil, že práve sleduje zrod skutočnej…

Tisíce životov v neistote: Automobilka zatvára svoju továreň

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - Ekonomická vojna, ktorú rozpútal Donald Trump zavedením vysokých ciel na dovoz zahraničných automobilov, si vyberá svoju daň. V Kanade prichádzajú stovky rodín o živobytie, pretože…

Prečo je v lietadlách tak chladno? Pravda, ktorá vás prekvapí!

18.4.2025 Redakcia Auto trendy - Cestovanie lietadlom je dnes neodmysliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Napriek tomu, že je pohodlné a rýchle, často sa stretávame s jednou nepríjemnosťou – chladom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov