28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Damsea).
Vedci pri mapovaní pacifického morského dna náhodou narazili na obrovský podvodný objekt. Po zhliadnutí údajov sa ukázalo, že ide o neznámu podmorskú horu, ktorá je takmer dvakrát vyššia ako Burdž Chalífa, najvyššia budova na Zemi.
Počas nedávnej vedeckej expedície pri pobreží Guatemaly vedci objavili záhadný podvodný objekt vystupujúci z morského dna. Po bližšom preskúmaní sa ukázalo, že ide o dovtedy neznámy podmorský vrchol.
Horu objavili vďaka echolotu umiestnenému na vedeckovýskumnej lodi Falkor, ktorá patrí pod Schmidt Ocean Institute. Vrchol sa nachádza v hĺbke približne 2 400 metrov a nad morským dnom sa týči do výšky cez 1 600 metrov. Osamelá hora sa rozkladá na ploche približne 14 kilometrov štvorcových.
Objavenie veľkej podmorskej hory
Podľa odborníkov je nájdenie podmorského vrcholu fascinujúce, pretože poskytuje nové oblasti pre geologický a prírodný prieskum. Na svahoch podmorských hôr sa rozvíja bohatý život. Môžu tam existovať hlbokomorské koraly, špongie, kôrovce, hlavonožce a ryby, ktoré vedci predtým nepoznali.
„Na každej plavbe ľudia na palube Falkoru objavili niečo nečakané, ohromujúce a nové. Hoci je toľko vecí, ktorým sme porozumeli, a objavy sú čoraz rýchlejšie, stále je veľa toho, čo v našom oceáne zostáva neznáme. Sme nadšení, že môžeme pokračovať v objavovaní. To je dôvod, prečo sme nadšení, že môžeme pokračovať v našom výskume“
– hovorí Wendy Schmidt, spoluzakladateľka a prezidentka Schmidt Ocean Institute.
„Viac ako 1,6 km vysoká podmorská hora, ktorá bola doteraz ukrytá pod vlnami, skutočne ukazuje, koľko toho ešte musíme objaviť“
– dodala Dr. Jyotika Virmani, výkonná riaditeľka Schmidt Ocean Institute.
Dno oceánov stále skrýva mnohé tajomstvá
Za posledných 10 rokov vedci zo Schmidt Ocean Institute zmapovali približne 1,44 milióna štvorcových kilometrov morského dna. Vďaka tomu vyvinuli mapy s rozlíšením 100 metrov a viac. Odborníci majú ambiciózny plán zmapovať do konca tohto desaťročia celé dno oceánu na Zemi, ktoré pokrýva plochu približne 360 miliónov štvorcových kilometrov.
Vedeckú a výskumnú loď Falkor spustili v marci tohto roku. Doteraz sa jej podarilo objaviť okrem iného: tri neznáme hydrotermálne prieduchové polia a ekosystémy, ktoré sa okolo nich vyvinuli, ako aj dva nedotknuté studenovodné koralové útesy. Podľa nedávnych satelitných odhadov môže byť na dne oceánu viac ako 100 000 podmorských hôr, ktorých výška presahuje 1 000 metrov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odborníci varujú. Týmto spôsobom povedieme ľudstvo k zániku
Je na Merkúre život? Nový výskum stavia planétu do iného svetla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.