28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ground Picture).
Smrť, ak nenastane náhle, je jav, ktorý možno pozorovať niekoľko hodín, dokonca aj niekoľko dní vopred. Ak postihne chronicky chorých alebo starších ľudí, je to vždy proces, ktorý prichádza pomaly a dáva jemné príznaky, ktoré naznačujú blížiaci sa koniec života. Prečo sa tvár pred smrťou mení? Prečo sa pacientovi na niekoľko dní vráti sila a chuť do jedla a napokon – prečo nie sú potrebné lieky proti bolesti?
Pacient sa cítil lepšie, ale zomrel.
Smrť nie je pre mňa cudzím javom, pretože som už mnohokrát videl ľudí, ktorí natrvalo odišli z tohto sveta. Smrť môže prísť nečakane, nečakane pri dopravnej nehode, alebo môže byť naplánovaná do poslednej minúty. Niekedy sa však blíži svojím vlastným tempom, neuspěchane už niekoľko dní vopred, mení vzhľad a správanie človeka.
Čo sa opakuje u pacientov, ktorí bojujú s chronickým ochorením, alebo u tých, ktorí zomierajú „prirodzene“ – sú zmeny, ktoré sa objavujú v ich nálade. Niekoľko dní pred smrťou sa z tichého, boľavého pacienta bez chuti do jedla môže stať veľmi aktívny a zhovorčivý pacient. U niektorých ľudí sa vráti chuť do jedla a zlepšia sa životné funkcie. Nie je úplne jasné, prečo sa to deje, ale medicína to označuje ako „terminálnu duševnú jasnosť„. Hoci sa môže zdať, že smrť je prekvapením, mnohí pacienti priamo hovoria o pocite blížiaceho sa konca.
Po dočasnom zlepšení nálady a chuti do jedla umierajúci zvyčajne stratí záujem o jedlo a konverzáciu, uzavrie sa do seba, spomalí sa, pretože sa spomalí aj celé jeho telo.
Strata chuti do jedla a smädu
Jedenie a pitie sú základné ľudské fyziologické potreby na prežitie. Nie je preto prekvapujúce, že pokles chuti do jedla u umierajúceho je neprijateľný pre opatrovateľov a najbližšiu rodinu, ktorí sa snažia za každú cenu nakŕmiť a napojiť príbuzného, ktorý sa práve chystá zomrieť. Je to reflex, ktorého cieľom je „zastaviť“ umieranie, nie nechať blízkeho človeka odísť. To však nie je možné a nedostatok chuti jesť a piť je úplne prirodzený. V celom procese, ktorý sa odohráva v tele umierajúceho človeka, nemožno „pomôcť“ tým, že sa pokúsime dať ešte jedno sústo jedla. Naopak, rešpektovanie odmietnutia je pre blízkeho tou najlepšou podporou.
Tráviaca sústava sa spomaľuje, všetky procesy v ľudskom tele pomaly utíchajú – preto umierajúci človek nepociťuje smäd ani hlad, pretože všetky tieto potreby v ľudskom tele na konci života pomaly zanikajú.
Odmieta lieky, zdá sa, že sa vzdáva
Nie kapitulácia je dôvodom, prečo mnohí ľudia na smrteľnej posteli odmietajú lieky. Vzhľadom na to, že všetky systémy v ľudskom tele pomaly končia svoju funkciu, mnohé doteraz potrebné lieky sa stávajú zbytočnými. Niekoľko minút a niekedy aj hodín pred smrťou dokonca pacienti s rakovinou uvádzajú, že pociťujú menšiu bolesť, a preto sú pokojnejší. Je to spôsobené vypínaním centrálneho nervového systému, ktorý je menej schopný vnímať a prenášať pocity bolesti do mozgu. To je dôvod, prečo zisťujeme, že tesne pred smrťou pacient nepotrebuje lieky a napriek tomu – zostáva pokojný.
Životná energia uniká cez hlavu
U ľudí, ktorí prežili klinickú smrť, ako aj u tých, ktorí sa smrti blížia, sa často vyskytuje charakteristický príznak mravčenia nôh a chodidiel. Nezriedka ľudia, ktorí zomierajú, hovoria, že cítia, ako z nich uniká energia, a to z dolných končatín, cez brucho, ruky a nakoniec hlavu.
Lekárske zdôvodnenie súvisí so spomalením obehového systému, keď krv neprúdi do vzdialených častí tela a sústreďuje sa len na srdce a mozog. Mravčenie, necitlivosť môžu byť dôsledkom hypoxie, ischémie, ale aj oslabeného nervového systému.
Veľké lézie, najmä na tvári
Blížiaca sa smrť zanecháva stopy na celom tele pacienta, ale najväčšie zmeny sa vyskytujú na tvári. Tá nadobúda ostré črty a oči sa zdajú byť menšie. Koža sa stáva bledšou, menej napnutou a existujúce vrásky na tvári – sa prehlbujú. Je to spôsobené nedostatočným množstvom vody, ktorú už telo neukladá. Ruky a nohy môžu byť tenšie, bledšie alebo modrošedé.
Mení sa aj správanie pacienta, ktorý sa stáva utlmený, zamyslený. Ľudia blížiaci sa ku koncu života majú potrebu porozprávať sa so zabudnutým príbuzným, dať do poriadku úradné záležitosti a niektorí sa potrebujú zmieriť s Bohom.
Rozhovory s priateľmi spred rokov
V poslednej fáze umierania, niekoľko okamihov pred ukončením základných životných funkcií, sa môžu objaviť halucinácie a delírium. Lekári si uvedomujú, že to môže byť dôsledok hypoxie mozgu, v dôsledku ktorej sa umierajúci rozpráva so svojimi priateľmi a príbuznými, ktorí zomreli.
Ďalšia teória – z prostredia mimo medicíny – hovorí, že sú to práve zosnulí príbuzní, ktorí prichádzajú na tento svet za nami, prípadne sa s nimi presúvajú na ich teraz už mimozemskú cestu.
Uskutočnili sa štúdie elektrickej aktivity mozgu u ľudí, ktorí zomreli. Tesne pred smrťou dochádza k nápadnému zvýšeniu jeho aktivity a stimulácii nervových buniek. Zomierajúci pacienti môžu mať záblesky vo vedomí, „film života“, ktorý sa im premieta pred očami, a dokonca aj realistické vizualizácie blízkych, ktorí zomreli pred mnohými rokmi.
Nemôžete uniknúť, ale môžete sa pripraviť
Smrť je nevyhnutná a každý ľudský život sa končí rovnako. Smrti sa nedá uniknúť, ale podľa odborníkov z oblasti psychológie a psychiatrie – je možné sa na ňu pripraviť. Pacienti, ktorí sú si vedomí svojho stavu, sú zmierení so svojou diagnózou a zároveň pred smrťou uzavrú nedokončené záležitosti – prechádzajú procesom umierania ľahšie a ľahšie odchádzajú v pokoji.
Naopak, tí, ktorí nemali čas zmieriť sa so svojou rodinou a uzavrieť nedokončené záležitosti, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú tvárou v tvár blížiacej sa smrti prežívať úzkosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zdolala najvyšší vrchol sveta. „Spiaca kráľovná Everestu“ z expedície sa nikdy nevrátila
Máte sny o zosnulých? Mozog tiež prežíva smútok. Neurológ vysvetľuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.