28.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/geralt).
Takéto multivesmíry poznáme okrem iných: z filmovej série Marvel. Táto teória však roznecuje fantáziu nielen obyčajných ľudí, ale aj vedcov a futurológov. Každý si kladie otázku, či existujú iné svety a dimenzie so zrkadlovými obrazmi nás samých? Potom by bola šanca, že sme v inom svete urobili rozhodnutie, ktoré úplne zmenilo naše dejiny. Multivesmír sa však nezameriava len na rôzne verzie nás samých, ale aj na existenciu nesúvisiacich dimenzií.
Teória viacerých svetov, multiverzum alebo jednoducho multivesmíru je známa prakticky už od staroveku, no samotný pojem multivesmír vytvoril v roku 1960 Andy Nimmo, ktorý bol vtedy viceprezidentom škótskej pobočky Britskej medziplanetárnej spoločnosti. Koncept bol vytvorený za účelom čítania o multivesmírnej interpretácii kvantovej fyziky.
Keď sa vrátime k samotnému multivesmíru, čo to vlastne je? Multivesmír je hypotetický súbor mnohých vesmírov, ktoré sú opísané ako iné dimenzie, paralelné vesmíry, kvantové vesmíry alebo alternatívne vesmíry alebo alternatívne časové línie a existujú súčasne s „naším vesmírom“.
Multivesmír? Existuje niekoľko hypotéz
Dr. Hugh Everett III , americký fyzik, vyvinul hypotézu multivesmíru, ktorú nazval: Multivesmírna interpretácia kvantovej mechaniky (MWI) . Uviedol, že realita je akýmsi nekonečne rozvetveným „stromom života“, kde v každej z vetiev tohto stromu (vetví reality) sa môže stať všetko, čo sa môže stať.
V takejto situácii je každý „stav“ rovnako skutočný v každom paralelnom vesmíre. V tomto poňatí v priestore „kozmického stromu“ existuje náš vesmír, z ktorého vznikajú nasledujúce vesmíry. Pri každom výbere (nepretržite) vznikajú nové svety – zakaždým, keď si kvantový objekt musí vybrať, vesmír sa rozdelí na príslušný počet variantov.
Môže existovať nekonečný počet paralelných vesmírov, takže môže existovať nekonečný počet kópií nás samých, ktoré žijú a žijú rovnako ako my, alebo ich história nabrala úplne iný smer. Ďalšou hypotézou je M-teória , 11-rozmerné rozšírenie teórie strún. Tu nastal začiatok všetkých vesmírov v dôsledku kolízie membrán v 11-rozmernom priestore. Zaujímavé však je, že v týchto dimenziách môžu existovať úplne iné fyzikálne zákony.
Prejdime teda k ďalšej, ale zaujímavej problematike, ktorou je Teória kvantovej gravitácie. Predpokladom je existencia „kozmickej peny“, kde každá bublina predstavuje miniatúrny rozmer. Majú byť kvadrilióny krát menšie ako atómová stupnica a majú byť vytvorené každú sekundu a existujú doslova na okamih. Bubliny majú naplniť vesmír na kvantovej úrovni. Autorom tohto nezvyčajného konceptu bol fyzik John Wheeler, ktorý ho navrhol už v roku 1955. Zaujímavosťou je, že spomínaný Everett bol doktorandom pod Wheelerom. Niektorí ľudia tiež veria, že všeobecne známy fenomén déjà vu môže byť „prejavom“ vzájomného prenikania iných dimenzií.
Problémov je veľa, hľadáme dôkazy
Niektorí vedci a komunita okolo nich tvrdia, že teória multivesmíru nie je legitímnou témou vedeckého výskumu, ale filozofickým konceptom, pretože tento koncept nemožno empiricky sfalšovať. To znamená, že túto teóriu zatiaľ nemožno vyvrátiť vedeckými experimentmi. V roku 2010 vedci analyzovali údaje z Wilkinson Microwave Anisotropy Probe a dospeli k záveru, že náš vesmír sa v dávnej minulosti zrazil s iným paralelným vesmírom.
Dôkladnejšie skúmanie údajov z WMAP a satelitu Planck nenaznačilo, že pre toto tvrdenie existujú štatisticky významné dôkazy. Navyše nemali existovať žiadne dôkazy naznačujúce akúkoľvek gravitačnú príťažlivosť iných svetov k tomu nášmu. Jednou z hlavných otázok skeptikov je: ako otestovať existenciu iných vesmírov? Zatiaľ neexistuje experiment, ktorý by to na 100% potvrdil existenciu inej dimenzie. Niektorí odborníci navyše obviňujú teóriu multivesmíru zo „žiadneho rešpektu“ k obmedzeným schopnostiam matky prírody.
Filmový multivesmír
Kino je rajom pre teóriu multivesmíru. Tento koncept, ako som spomenul na začiatku, je prítomný okrem iného v filmovej ságe od Marvelu , vrátane série Loki, Čo keby…?, alebo v najnovšom Doctor Strange, Spider-Man alebo v najnovšom filme Ant-man and the Wasp: Quantomania. Tu máme vďaka rôznym náhodám a činom postáv možnosť cestovať medzi svetmi, kde žijú iné verzie nás samých.
V tomto riešení môže naše „iné ja“ vyzerať úplne inak (napr. mať iné pohlavie, farbu pleti, črty tváre), no stále bude predstavovať „nás“. Napríklad v našom svete sme IT špecialista, v inom môžeme byť biológ (pretože sme si na strednej škole vybrali iný profil), alebo zamestnanec obchodu, vodič či maliar. Multivesmír existuje aj v DC , kde sú všetky svety navzájom spojené priestorom a časom – existujú tu rôzne verzie Zeme.
Vo filme „Všetko, všade, naraz“ má hlavná postava prístup ku všetkým spomienkam a zručnostiam všetkých verzií seba samej z multivesmíru . V jednej dimenzii je majiteľkou práčovne, v inej sa vyzná v bojových umeniach a v inej je šéfkuchárkou. Ďalším príkladom iného sveta je známy Stranger Things, kde je na druhej strane svet, ktorý je identický s tým naším, no je temný a plný príšer.
Koncept multivesmíru podnecuje predstavivosť, ale odpoveď na otázku „čo ak?“ sa tak skoro nedozvieme. Sú iné svety podobné alebo odlišné od toho nášho?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Úžasný objav. Loď a poklad z doby kamennej pri pobreží Capri
Na dne oceánu neďaleko Guatemaly objavili veľký podvodný objekt
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.