29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MilanMarkovic78).
Čo môže nadúvanie vypovedať o vašom zdraví? Ukazuje sa, že dosť veľa. Ak vás tento problém trápi, zistite, či sa mu môžete vyhnúť. Odborník uvádza tri možné príčiny
- Podľa odborníka existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k nepríjemnému pocitu nadúvania. Najčastejšie však príčina nie je zložitá.
- Plynatosť môže byť ovplyvnená neznášanlivosťou, náhlivosťou alebo stresom. Pomocou niekoľkých tipov sa môžete s nepríjemnými príznakmi ľahko vysporiadať.
Hoci je nadúvanie veľmi častou a obľúbenou sťažnosťou zo strany tráviaceho systému, môže slúžiť ako skvelé vodítko a byť správou, ktorú vaše telo vysiela. Ak sa vám po jedle nafúkne žalúdok ako balón, nepodceňujte to. Nielenže sa cítite zle, ale váš tráviaci systém v tom čase nefunguje tak, ako by mal. Čo môžete urobiť?
Prečo vás nadúva?
Ako vysvetľujú odborníci, nadúvanie môže mať naozaj veľa príčin, ale najčastejšie sa za opuchnutým bruchom skrýva jedna z troch príčin:
- potravinové intolerancie,
- jedenie v zhone,
- príliš veľa stresu.
1. Stravovacie faktory
Príčinou plynatosti sa často ukáže byť špecifická potravinová intolerancia, napr. na mliečne výrobky, pšenicu, kvasnice a vajcia, ako aj na špecifické potraviny, ako sú fazuľa, strukoviny alebo vybrané druhy zeleniny. To, že sme takýto príznak nemali počas celého života, neznamená, že sa nemôže objaviť napríklad v dospelosti. Takisto si nezamieňajte potravinovú intoleranciu s alergiou alebo iným ochorením. Neznášanlivosť pšenice, nemusí automaticky znamenať problémy s trávením lepku a pod.
„Každá potravina, ktorá sa v tele ťažko rozkladá, sa v tenkom čreve nemusí vstrebávať tak efektívne. Tieto nestrávené potraviny sa potom môžu dostať do hrubého čreva, kde žije väčšina črevných baktérií. Baktérie začnú túto potravu rozkladať a fermentovať. To môže viesť k vzniku množstva vedľajších produktov a plynov, ktoré môžu viesť k nadúvaniu,“ vysvetľuje odborníčka Liz Cooper na stránke express.co.uk.
2. Stravovanie v pohybe
Ak jete rýchlo, v zhone a jedlo dôkladne nerozžujete, môže sa u vás rýchlo objaviť pravidelné nadúvanie. Medzi vinníkov nadúvania môže patriť aj roztržitosť pri jedle a jedenie neskoro večer, čo má takmer vždy za následok zlé trávenie a vstrebávanie, ktoré následne vedie k tvorbe plynov a nadúvaniu.
3. Žijete pod neustálym tlakom
Príznaky nadúvania sa môžu zhoršiť v období stresu a úzkosti. „Nie je to prekvapujúce, keďže počas stresu sa prietok krvi presmeruje z tráviaceho systému, čím sa znižuje produkcia tráviacich enzýmov a pohyblivosť čriev,“ vysvetľuje Cooper. To môže mať za následok viac nestrávenej potravy v črevách a pomalší transport do hrubého čreva. Tieto faktory môžu zvýšiť zápal a mať deštruktívny vplyv na náš črevný mikrobióm, a odtiaľ je už krátka a ľahká cesta k nadúvaniu.
Ako znížiť plynatosť?
Na zníženie nadúvania sa oplatí začať jednoduchými a účinnými krokmi, a to odstránením týchto všedných príčin. Starajte sa o svoj tráviaci systém, aby ste nebránili tráveniu.
Náš tráviaci systém produkuje enzýmy, ktoré rozkladajú makroživiny, t. j. bielkoviny, sacharidy a tuky, čo ovplyvňuje schopnosť ich vstrebávania. Zdravé a dobre udržiavané črevo využíva mechanické a chemické procesy na rozklad týchto živín na menšie stráviteľné časti. Ukazuje sa, že najprospešnejším spôsobom boja proti nafúknutému bruchu môže byť jednoducho dobrý a zdravý vzťah k jedlu.
Je dôležité venovať čas príprave na jedlo, týchto niekoľko tipov vám výrazne pomôže zbaviť sa problémov:
- Pripravujte si jedlá doma z celých potravín. Takto budete mať plnú kontrolu nad tým, čo skutočne jete, a vyhnete sa mnohým škodlivým látkam alebo umelým prísadám vo vašom jedálnom lístku.
- Varenie bude fungovať aj dosť prekvapivým spôsobom, vône a pohľad na jedlo budú stimulovať vaše tráviace enzýmy ešte predtým, ako si do úst vezmete prvé sústo jedla.
- Vyberajte si potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné.
- Čas na jedlo je čas na jedenie. Nerobte to pred televízorom, nepíšte jednou rukou e-mail alebo sa neponáhľajte von. Uistite sa, že ste uvoľnení a môžete si jedlo jednoducho vychutnať.
- Nájdite si čas na pomalé jedenie. Čím pomalšie jete a čím častejšie jedlo prežúvate, tým lepšie ho dokážete stráviť. Nejedzte v zhone.
- Pozrite sa na svoj jedálny lístok a pridajte doň produkty, ktoré si vaše črevá obľúbia, napríklad prírodný jogurt, uhorky alebo kvások z červenej repy. Možno vám pomôže aj zavedenie probiotík vo forme doplnkov stravy. Je dokázané, že nerovnováha črevnej mikroflóry prispieva k črevným problémom, a mnohí ľudia trpiaci tráviacimi problémami, napríklad nadúvaním, potvrdzujú ich účinnosť.
Hoci príčinu nadúvania nie je vždy ľahké diagnostikovať, nepodceňujte skutočnosť, že po jedle vám napuchne brucho a cítite sa malátne. Ak máte problém s chronickým nadúvaním, ktoré pretrváva dlhší čas, vždy sa poraďte so svojím lekárom. Niekedy môže byť príčina veľmi vážna. Neoplatí sa ignorovať varovania, ktoré vysiela naše telo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je prospešný nielen pre pečeň. Cistus upokojuje zápal a odstraňuje toxíny
Nazývajú ho „zdravší zemiak“. Pomáha chudnúť, znižuje hladinu cholesterolu, reguluje krvný tlak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.