30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LiudmilaD).
Alpské fialky sa najčastejšie pestujú na jeseň a v zime. Vtedy sa rozvíjajú jej farebné kvety, ktoré spríjemňujú krátke dni a kompenzujú zimný spánok prírody. Aby však náš črepníkový druh bujne a nerušene rástol, treba venovať osobitnú pozornosť zalievaniu alpskej fialky. V tomto smere má osobitné požiadavky a nie je ochotná robiť kompromisy.
Alpská fialka je perzský cyklámen? Najčastejšia chyba
Skôr ako prejdeme k požiadavkám alpskej fialky, je potrebné rozptýliť nejasnosti v názvosloví rastliny. Tento druh, ktorý sa vyznačuje elegantnými a farebnými kvetmi vyrastajúcimi na dlhých stonkách priamo z hľuzy, sa často označuje ako fialka, pričom sa zameniteľne používa názov perzský cyklámen.
Nie sú to však synonymá. Z botanického hľadiska nie sú rastliny príbuzné a líšia sa vzhľadom. Možno alpská fialka znie menej exoticky a známejšie. Keď však hovoríte o rastline, ktorá kvitne v kvetináčoch od októbra do marca, pravdepodobne máte na mysli cyklámen. A tento správny názov budeme používať aj vo zvyšku tejto príručky.
Potreba vody pre cyklámen
Zalievanie cyklámenov si vyžaduje citlivosť. Hľuza, z ktorej vyrastajú korene a kvety, zle reaguje na nadbytok vody. Zároveň slabo vyvinutý koreňový systém nemá rád sucho a bez pravidelnej zálievky rýchlo uschne.
Veľkú pozornosť treba venovať najmä v období kvitnutia cyklámenov, keď sa zvyšujú potreby rastliny. Substrát v kvetináči by mal byť stále mierne vlhký, ale nie mokrý – nesmie sa zmeniť na bahno.
Ako zalievať cyklámen (alpské fialky)?
Predovšetkým je dôležité zdôrazniť, že rastliny si vyžadujú pravidelnú kontrolu stavu substrátu. Ako často by ste mali cyklámen zalievať? Pozrite sa na ne každý druhý alebo tretí deň. Keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči trochu vyschne, je to správny čas na poskytnutie čerstvého prídelu. Malo by sa to však robiť s mierou a správnou technikou.
Dávajte si pozor na nalievanie vody priamo do kvetináča. Je to krátka cesta k zaplaveniu hľuzy, ktorá rastie nad povrchom pôdy, a spôsobí jej rýchlu hnilobu. Ako teda zalievať cyklámen?
- Nalejte vodu do taniera pod nádobu s rastlinou. Prebytočnú tekutinu ihneď odstráňte.
- Kvetináč s cyklámenom môžete tiež ponoriť na štvrť hodiny do misky s vodou. Rastlina bude „piť“ toľko, koľko potrebuje, bez rizika stagnácie vody.
Cyklámen sa vďaka domácemu kondicionéru posype kvetmi
Na pravidelné zalievanie cyklámenov môžete používať destilovanú vodu z vodovodu. Po naliatí do kvetináča alebo inej nádoby je vhodná na použitie po 24 hodinách. Oplatí sa použiť aj recept na domáce hnojivo pre cyklámen, ktoré podporí kvitnutie tohto trochu rozmarného druhu.
V tomto prípade siahnite po kávovej usadenine. Jednoducho zalejte pohár s kávovou usadeninou 10 litrami vody. Aplikujte ju na rastliny raz za dva týždne a váš parapet zaplaví farebná vločka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ak to urobíte, povzbudíte fialku ku kvitnutiu. Toľko kvetov ste ešte nevideli
Africká fialka nekvitne? Najčastejšie chyby pri pestovaní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.