1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Broken White).
Rastliny v kvetináčoch, ktoré kvitnú koncom jesene a v zime, je potrebné v tomto období aj prihnojiť. Správne množstvo živín je nevyhnutné na to, aby mali dostatok energie na tvorbu nápadných kvetov. Našťastie nemusíte používať špecializované hnojivá, pretože hodnotnú zimnú výživu pre črepníkové rastliny si môžete vyrobiť sami. Ako to urobiť a čo by ste mali použiť? Vysvetľujeme.
Zima je veľmi náročné obdobie pre väčšinu rastlín – nielen pre tie, ktoré prezimujú vonku, ale aj pre tie, ktoré pestujeme v kvetináčoch a pestujeme v interiéri. Niektoré z nich v tomto ročnom období kvitnú, čo znamená, že potrebujú náležitú starostlivosť. So správnym živným roztokom budú rastliny, ako je napríklad vianočný kaktus, kamélia, kalanchoe alebo cyklámen, krásne a bohato kvitnúť a dostanú všetky potrebné živiny. Ktoré črepníkové kvety by sa mali v zime hnojiť a ktoré to nemajú rady? Ako si pripraviť zimnú výživu pre črepníkové kvety? Tu je niekoľko tipov.
Rastliny v kvetináčoch – ktoré z nich treba v zime hnojiť?
Niektoré črepníkové rastliny prekvitajú koncom jesene a v zime a sú krásnou ozdobou domu alebo bytu v tomto zvyčajne pochmúrnom období. Medzi črepníkové kvety, ktoré v tomto období vyzerajú najlepšie, patria cyklámen, vianočný kaktus, vianočná ruža, kalanchoe, kamélia, črepníková azalka alebo zimná begónia. Z efektných rastlín, ktoré kvitnú koncom jesene a v zime, stojí za zmienku aj amarylis a väčšina druhov orchideí.
Rastliny kvitnúce na jeseň a v zime však majú špecifické požiadavky. Každá z nich má svoje vlastné preferencie, pokiaľ ide o umiestnenie, hnojenie alebo zalievanie. Ak teda chcete, aby sa im darilo a zostali s vami dlho, mali by ste sa s týmito požiadavkami oboznámiť a podľa toho sa o rastliny starať. Niektoré črepníkové rastliny v zime prechádzajú do obdobia pokoja – ich metabolizmus sa spomalí, čím sa zníži aj potreba vody a hnojiva. Kaktusy, citrusy a maranta patria medzi rastliny, ktoré by sa v zime nemali hnojiť.
Namiesto toho by sme mali vyživovať rastliny, ktoré neupadajú do vegetačného pokoja, ako napríklad:
- monstera
- fikusy,
- juka,
- lopatkovec,
- paprade,
- dracény.
Rastliny v kvetináčoch, ktoré kvitnú v zime, ako sú vyššie uvedené orchidey, vianočné kaktusy a kamélie, tiež potrebujú hnojenie počas tohto chladného obdobia roka.
Najlepšia výživa pre zimné kvitnúce rastliny – ako ju pripraviť?
V zime je najlepšie hnojiť rastliny v kvetináčoch biohumusom alebo minerálnymi hnojivami určenými pre príslušný druh, ale určenými na zimné obdobie. Živiny, ktoré v tomto období používame, by mali byť bohaté na fosfor a draslík a obsahovať málo dusíka. Dusík totiž podporuje bujný rast zelených častí rastlín, čo sa však v zime neodporúča – najmä keď rastliny kvitnú.
Na prihnojovanie rastlín v tomto období dobre poslúži aj domáca výživa na zimné kvitnutie. Okrem toho sa veľmi ľahko pripravuje – najdôležitejšou zložkou je ibištekový čaj. Tu sú ďalšie kroky:
- Dve čajové lyžičky sušeného ibišteka zalejte vriacou vodou.
- Počkajte hodinu, kým sa do sušenej vody dostanú živiny a nálev vychladne.
- Po hodine sušený ibištek preceďte cez sito.
Zvyšný ibištekový nálev môžete použiť na zalievanie rastlín. Stimuluje ich ku kvitnutiu a dokonale ich vyživuje. Je to senzačný spôsob, ako zlepšiť vzhľad neskoro na jeseň a v zime kvitnúcich rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túžba po vianočnom kaktuse počas zimnej sezóny. Ako ich uspokojiť, aby sa schovali pod kvety?
Pripravte rododendrony na zimný spánok. Ktorý kryt bude najlepší?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.