1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/BLACKDAY).
V zime predstavuje ľad na uliciach a chodníkoch vážne bezpečnostné riziko pre ľudí a autá. Preto cestári v starostlivosti o naše blaho sypú soľ, aby roztopili ľad a zabránili pošmyknutiu. Tá istá soľ má však katastrofálny účinok na našu obuv. Preto si zimná obuv vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ak chceme, aby dlho vydržala. Pomôcť s tým môže kôrka chleba.
Ako sa zbaviť soli z topánok? Kôrka chleba
Chlorid sodný má katastrofálny účinok na našu obuv. Biele škvrny vyzerajú nevzhľadne a soľ poškodzuje kožu, semiš a iné materiály obuvi. Preto sa otázka „ako sa zbaviť soli z topánok?“ stáva v zime obzvlášť aktuálnou. Ukazuje sa, že na to existuje niekoľko domácich prostriedkov a spomedzi nich je pre obuv najbezpečnejší chlieb, konkrétne chlebová kôrka.
Ak máte doma niekoľko dní starý chlieb, ktorý má ďaleko od chuti čerstvého, mäkkého a aromatického chleba, namiesto toho, aby ste ho vyhodili do koša, použite ho pri starostlivosti o obuv. Domáci liek na soľ na topánkach je triviálny. Jednoducho jemne potrite vnútornú stranu kôrky po bielych škvrnách na povrchu topánok. Chlieb absorbuje soľ a vaša obuv bude v bezpečí. Aby bola metóda účinná, chlieb nesmie byť stuchnutý, ako kameň – vnútorná strana kôrky musí byť mäkká.
Ako odstránite soľ z topánok? Mlieko pomôže
Ako odstrániť soľ z topánok, ak škvrny zaschli? V takejto situácii pomôže iný kuchynský výrobok – mlieko. Jemne zohrejte biely nápoj, potom do teplého mlieka namočte handričku alebo vatový tampón a potierajte biele škvrny od soli, kým nezmiznú. Potom obuv jemne utrite vodou, aby ste odstránili zvyšky mlieka. Biely nápoj nie je len cestou na zaschnuté škvrny od soli, ale aj odpoveďou na otázku „ako odstrániť soľ zo semišových topánok?“.
Zimné topánky potrebujú častú starostlivosť
Jedným zo spôsobov, ako si ľahšie poradiť so škvrnami od soli na topánkach, je častá a správna starostlivosť o ne. Zimná obuv je vystavená mnohým faktorom, ktoré ju poškodzujú, preto sa oplatí starať sa o ochrannú bariéru obuvi, t. j. pravidelne ju čistiť a leštiť. Dobre vyčistené a vyleštené topánky sú lepšie chránené pred soľou a biele škvrny sa z nich ľahšie odstraňujú.
Semišovú obuv nemožno leštiť, ale na trhu sú k dispozícii špeciálne impregnačné prípravky na ochranu obuvi pred škodlivými vplyvmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na jeseň sú štandardom mokré topánky. Poradíme vám, ako ich rýchlo vysušiť
Na podrážku nalepte symbol X. Lacný patent na klzké topánky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.