1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Levent Konuk).
Už vás nebaví, že sa vám počas varenia zaplavuje sporák a od varenia vás odrádza myšlienka na čistenie? Vykypenie polievky z hrnca je najhorším prekliatím každého domáceho kuchára. Ukazuje sa, že pri varení stačí urobiť jednu jednoduchú vec. Stačí používať drevenú varešku.
Položte na hrniec drevenú varešku a uvidíte, čo sa stane
Lahodná a chutná polievka alebo jednoduché zemiaky ako druhý chod sú jedlá, ktoré varíme najčastejšie. Pri varení vody sa však na nej objavujú bublinky, až nakoniec začne tekutina z hrnca unikať priamo na sporák.
Aj tým najšikovnejším domácim kuchárom sa môže stať nešťastie, že voda začne bublať a vyleje sa na varnú dosku. Bohužiaľ, umývanie pripálenej tekutiny (najmä pri varení škrobnatých jedál) nie je potešením, ale skôr nepríjemnou a zdĺhavou prácou.
Prečo sa pri varení niektorých potravín tvoria väčšie bubliny?
Pri varení nemáme do činenia s čistou vodou a v závislosti od typu vareného produktu sa do vody dostávajú rôzne látky. Keď varíme výrobky bohaté na škrob, ako sú zemiaky, cestoviny alebo fazuľa, bubliny, ktoré sa tvoria vo vode, sú väčšie. To všetko sa deje v dôsledku vlastnosti škrobu lepiť sa na seba, a tak počas varenia vytvárať viac peny.
Na hrniec položte drevenú varešku
Ak vás nebaví sledovať hrniec na ohni, položte naň drevenú varešku alebo varnú lyžicu. Je dôležité, aby bol nástroj väčší ako hrniec a mohol sa oprieť o okraje.
Ako tento trik funguje?
Drevená lyžica je predmet, ktorý odpudzuje vodu (t. j. je hydrofóbny); keď sa jej dotkne vriaca voda, bublinky prasknú a odpadnú. Je to preto, že bublinky peny sú vo vnútri naplnené vodnou parou.
Nemôžete použiť kovovú lyžicu, pretože teplota je rovnako dôležitým faktorom. Ak sa lyžica príliš zahreje a jej teplota prekročí 100 stupňov Celzia, trik zlyhá. Preto sa najlepšie osvedčuje drevené kuchynské náčinie.
Keď sa dotknete predmetu s nižšou teplotou, ako je teplota varu, para kondenzuje a vracia sa do kvapalného stavu, čím klesá späť na dno hrnca.
Keď lyžica leží na hrnci veľmi dlho, môže sa zohriať na hraničnú teplotu a šikovná metóda bublania prestane fungovať. Na tvoriacu sa penu potom fúknite, aby sa ochladila. Trvá len chvíľu, kým lyžica opäť vychladne.
Nezabudnite, že v dôsledku kontaktu s teplom a vlhkosťou sa vaša varecha môže po čase zdeformovať alebo roztiahnuť. Je to prirodzený jav, keď sa drevo dostane do kontaktu s vlhkosťou. Našťastie aj na to existuje liek – oplatí sa mať v kuchyni viac ako jednu drevenú varechu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vzdajte sa drôtenky. Zvinieme do gule a potrieme kanvicu. Po tuku a sedimente nebude ani stopa
Už žiaden kameň vo vašom čaji alebo káve. Voda bude krištáľovo čistá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.