1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ardelean Andreea).
Zdanlivo nevinný zvyk pri sprchovaní vás môže stáť aj zrak. Ukázalo sa, že ho skutočne robí veľa ľudí. Oftalmológovia bijú na poplach – ak nosíte šošovky, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel!
- Častý zvyk pri sprchovaní môže zvýšiť riziko parazitárnej infekcie, všeobecne známej ako Acanthamoeba Keratitis
- Odborník varuje, že túto chybu robia denne milióny ľudí a riskujú stratu zraku.
Nosíte kontaktné šošovky? Radšej si ich vyberte skôr, ako vojdete do sprchy, inak by ste za svoju lenivosť mohli zaplatiť aj stratou zraku. Ako je to možné? Oftalmológovia a optici nepochybujú, ide o mimoriadne nebezpečný zvyk.
Nedávna britská štúdia zistila, že až 22 % nositeľov kontaktných šošoviek si ich pred sprchovaním nevyberá. Ukázalo sa, že ide o veľmi nebezpečný postup, ktorý vystavuje vaše oči riziku vážnych následkov.
Parazit sa nachádza vo vodných nádržiach, domácej vode z vodovodu, bazénoch a vírivkách a môže sa prichytiť na povrchu šošovky a spôsobiť nebezpečnú očnú infekciu. Neliečená infekcia Acanthamoeba Keratitis môže bohužiaľ viesť až k strate zraku. Okrem toho je infekcia veľmi bolestivá.
Podľa odborníkov sú nositelia kontaktných šošoviek vystavení vyššiemu riziku akantamébovej keratitídy kvôli vlhkosti šošoviek, ktorá predstavuje ideálne podmienky pre život a rast týchto mikroorganizmov. To však nie je jediný mechanizmus, ktorý zvyšuje riziko infekcie. Hoci sú tzv. kontaktné šošovky veľmi pohodlné, ich dlhodobé nosenie môže tiež poškodiť prirodzený film na povrchu oka, ktorý ho chráni pred infekciou a kontamináciou. Bez tejto ochrany sú oči pri kontakte s patogénom bezbranné.
Bohužiaľ, aj tie najlepšie šošovky môžu niekedy spôsobiť drobné odreniny alebo mikropoškodenia epitelovej vrstvy rohovky, ktoré predstavujú potenciálne miesta ľahkej infekcie rohovky týmto prvokom. Preto ak sa rozhodnete pre túto formu korekcie zraku, vždy dodržiavajte všetky odporúčania svojho očného lekára a výrobcu šošoviek.
Príznaky protozoárnej infekcie Acanthamoeba Keratitis
Príznaky tejto infekcie môže byť spočiatku ťažké diagnostikovať ako infekciu týmto patogénom, pretože sú klamlivo podobné bežným očným infekciám, bakteriálnym aj vírusovým. V prípade očných infekcií je však lepšie nestrácať čas experimentovaním s domácou liečbou a čo najskôr navštíviť očného lekára.
Infekcia spôsobená týmto prvokom môže na rozdiel od mnohých iných očných infekcií skončiť aj stratou zraku, najmä ak sa nevykoná vhodná liečba.
Acanthamoeba protozoa spôsobujú závažnú keratitídu a v prípade výskytu niektorého z príznakov je potrebné okamžite vyhľadať oftalmológa. Ako vysvetľuje odborník na stránke express.co.uk, včasná diagnostika a liečba sú kľúčom k minimalizácii možných komplikácií.
Ak u seba spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, určite sa objednajte k lekárovi:
- bolesť očí,
- fotofóbia (citlivosť na svetlo),
- začervenanie a/alebo podráždenie
- pocit cudzieho telesa v oku,
- nadmerné slzenie.
Ako znížiť riziko infekcie?
Staré príslovie hovorí, že prevencia je lepšia ako liečba, a toto heslo v tomto prípade platí dokonale. V prvom rade si vždy pred sprchovaním vyberte kontaktné šošovky, a to aj v prípade, že sú určené na dlhodobé nosenie. Nezabudnite, že šošovky sa po kontakte s vodou znehodnocujú a mali by sa vyhodiť. Nikdy nepodceňujte príznaky podráždenia očí alebo infekcie. Dodržiavajte aj základné zásady, kontaktné šošovky si vyžadujú pomerne prísny hygienický režim.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Budia vás v noci zo spánku kŕče? Vinníkov môže byť niekoľko. Úľavu vám môže priniesť… uterák
Ste inteligentný človek? Vedci dokázali, že odpoveď je ukrytá v našich očiach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.