1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/RDNE Stock project).
Domýšľavý, úspešný a s večne upnutým nosom. Jedným slovom toxický a osamelý. Takýto obraz narcistu funguje v mysliach ľudí. Narcistov však nie je vždy ľahké demaskovať. Ľudia s narcistickou osobnosťou sú majstri manipulácie, hviezdy na svojom javisku. Narcista je tiež virtuózom klamstva, ktoré je také dobré, že mu každý začne veriť.
- Narcistickí ľudia sú majstri manipulácie a lži
- Narcisti klamú, aby ochránili svoj pocit vlastnej hodnoty
- Narcistickí ľudia často porušujú hranice a pravidlá a nezaujímajú sa o dôsledky svojho konania
Hoci je každý narcista iný a má svoje obľúbené spôsoby, ako skresliť realitu, väčšina z nich klame rovnakými slovami.
Všetky klamstvá narcistu
Narcista často klame, nemá inú možnosť. Bez lží je ohrozená najmä jeho sebaúcta.
Narcistickí ľudia si veľmi často musia kompenzovať straty, ktoré utrpeli v detstve. Podľa výskumov sú mnohí narcisti obeťami traumatických zážitkov alebo toxických vzťahov. Denne žijú s pocitom prázdnoty, ktorý si zabezpečujú falošnou idealizáciou svojej osoby. Hovoriť svetu, ale predovšetkým sebe, že narcis je stelesnením ideálu, je základom ich existencie a najväčšou lžou narcistu.
Čím ešte narcista skresľuje realitu a aké klamstvá používa, aby niečo dosiahol? Všetky klamstvá narcistu opisuje profesor Preston Ni, odborník na medziľudskú komunikáciu, ktorý zohľadňuje konkrétne typy osobnosti.
Som skvelý!
Narcista nikdy nepovie opak. Najmä ak ide o patologický narcizmus. Narcista buduje svoj obraz na prehnanom a umelo vybudovanom sebavedomí. Čím hlasnejšie presadzuje svoju jedinečnosť, tým menej sebavedomý v skutočnosti je. Nafúknuté ego je jeho poznávacím znamením. Chvastúnstvo a večné predvádzanie sa prezrádza najväčšiu slabosť narcistu – neschopnosť byť obyčajným a autentickým, úprimným človekom.
Narcista nie je schopný sebakritiky, a teda ani poučiť sa zo svojich chýb a budovať úprimné a zdravé vzťahy s ostatnými. Väčšina ľudí, ktorí denne fungujú v nejakom bližšom vzťahu s narcistom, hovorí, že ich vonkajšia prezentácia má len málo spoločného s tým, kým v skutočnosti sú.
Som lepší ako ty. Lepší ako ktokoľvek iný
Iný svet narcista nepozná a neakceptuje. A napriek zdaniu môže táto lož spôsobiť narcistovi veľa ťažkostí. Nie je totiž ľahké byť vždy lepší ako všetci ostatní. Zahŕňa to večné hranie sa a nedostatok priestoru na minimálne prejavenie slabosti. Podľa odborníkov z Mayo Clinic sa u ľudí s narcistickou osobnosťou prejavujú dve hlavné črty: hlboké presvedčenie o tom, že sú lepší ako ostatní, a očakávanie, že ostatní budú narcistu uznávať za lepšieho, než v skutočnosti je.
V každodenných interakciách narcisti získavajú najväčšie uspokojenie z pripomínania a dokazovania svojej nadradenosti ostatným. Je to ich pohonná hmota. Takmer božské sebavedomie narcistu dokonale zapadá do pilierov existencie narcistu: najdôležitejšie sú jeho potreby, ktoré by mali byť bezpodmienečne uspokojené. Všetko ostatné sa nepočíta.
Narcisti sa vyznačujú extrémnou ľahkosťou v kritizovaní a posudzovaní druhých, sarkazmom a netoleranciou voči tým, ktorí sú horší ako oni.
Sľubujem vám…
A narcisti vedia sľubovať ako nikto iný. Čokoľvek, len aby dosiahli svoj cieľ. Nevadí, že každý sľub je lož a nikdy, ani na chvíľu, nebol určený na splnenie. Sľubom si kupujú čas a iné výhody. A účtovanie s nimi je dosť ťažké a dokonca poskytuje priestor na ďalšiu manipuláciu a zneužívanie. Existujú štúdie, ktoré spájajú narcistickú osobnosť s neverou, neveryhodnosťou a nespoľahlivosťou v mnohých oblastiach osobného a pracovného života.
Nerobte si s ničím starosti
Keďže narcisti si z hraníc a pravidiel nerobia ťažkú hlavu, nemajú problém ich porušovať. Zákony porušujú častejšie ako ostatní. Vyznačujú sa neznesiteľnou ľahkosťou bytia a dôsledným bagatelizovaním problémov. Narcisti sú hrdí na svoju schopnosť manipulovať a presviedčať druhých, aby súhlasili s hrubým porušovaním ich pravidiel a hodnotového systému. Tie sú pre nich neoceniteľnými trofejami. Narcisti sa nezaujímajú o dôsledky, pretože za ne nikdy nepreberajú zodpovednosť. Jednoduché, však?
Nie je to moja chyba
Narcista nikdy nie je vinný za nič. V jeho svete neexistuje žiadne priznanie previnenia, namiesto toho je tu celý sklad až po okraj plný výhovoriek a racionalizácií. Narcisti sú majstri v prenášaní zodpovednosti na iných. Najmä za svoje vlastné zlyhania.
Milujem ťa
Narcista miluje a tento pocit je mimoriadne hrejivý. Miluje však len seba. Jeho láska, alebo skôr jej vyznávanie, má za cieľ dosiahnuť určitý prospech. „Milujem ťa“ v ústach narcistu znamená „potrebujem ťa“. Ako je možné, že sa ľudia dajú oklamať ich vyhláseniami lásky?
Nie je to ťažké, narcista môže byť veľmi šarmantný, charizmatický a romantický. Dokáže zvádzať a je v tom veľmi efektívny. Narcisti radi používajú techniku nazývanú bombardovanie láskou. Intenzívne prejavy lásky, zasypávanie darčekmi a vyznaniami lásky mu pomáhajú rýchlo dosiahnuť cieľ – zaujať a návykovo ovplyvniť osobu túžiacu po náklonnosti. Hoci sa medové týždne s narcistom rýchlo skončia, zostáva výborným prvkom na udržanie aj veľmi toxického vzťahu.
Si moje sklamanie
Jedinečne znepokojujúce slová anonymného narcistu citoval vo svojom článku profesor Preston Ni: „Rozhodol som sa rozviesť so svojou manželkou. Po troch rokoch manželstva nesplnila kritériá výkonnosti, ktoré som si stanovil. Som z nej veľmi sklamaný“.
Odborníkov, ktorí skúmajú narcistickú osobnosť, takéto slová neprekvapujú. Pre narcistu človek nie je hodnotou, nie je partnerom, partnerkou ani láskou, má byť užitočný. Aby plnil očakávania. Narcista nesmúti ani netúži – hnevá sa, že niekto nenaplnil jeho potreby tak, ako očakával.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toho sa narcis desí. Situácie, ktoré sú za hranicami toxických ľudí
10 typov toxických ľudí, ktorých stretnete vo svojom živote. Ako ich rozpoznať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.