02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SomYuZu).
Vedci sa rozhodli otestovať programy založené na umelej inteligencii pomocou špeciálne pripravených IQ testov. To, čo objavili, ich poriadne prekvapilo. Všadeprítomná panika a strach z rebelujúcej umelej inteligencie podnecujú nenávisť voči novej technológii, no ukáže sa, že modely sú poriadne hlúpe…
Priblížiť sa k všeobecnej umelej inteligencii
Nedávny výskum ukazuje, že je ešte dlhá cesta, kým bude ľudstvo schopné vytvoriť všeobecnú umelú inteligenciu. Ukazuje sa, že populárne programy založené na AI nedokážu vyriešiť problémy, v ktorých sú ľudia skvelí. IQ testy AI nedopadli tak dobre, ako by sa dalo očakávať.
Vzhľadom na dynamický rozvoj umelej inteligencie sa veľa hovorilo o takzvanej všeobecnej umelej inteligencii, ktorú sa všetky spoločnosti v Silicon Valley snažia bez námahy vytvárať. Všeobecná umelá inteligencia by bola schopná vykonávať rovnaké úlohy, aké sú v súčasnosti schopní vykonávať ľudia. Vznik tejto formy umelej inteligencie by navždy zmenil svet a priniesol zásadné zmeny v spoločnosti.
Nedávny škandál manažmentu v OpenAI podľa niektorých zahraničných médií spôsobil údajný prelom v súvislosti s vývojom všeobecnej umelej inteligencie. Sú to však len nepotvrdené špekulácie. Potom Sam Altman, tvár start-upu, prišiel na týždeň o pozíciu generálneho riaditeľa.
Umelá inteligencia si nevie poradiť s IQ testami
Nedávny výskum, ktorý uskutočnil popredný vedec v oblasti umelej inteligencie Yann LeCun, ukazuje, že realita, v ktorej bude svetu vládnuť umelá inteligencia, je ešte ďaleko. Ukazuje sa, že veľké jazykové modely dostupné na trhu sú v najdôležitejších veciach stále oveľa hlúpejšie ako ľudia, aj keď majú výkonné databázy.
Spolu s ďalšími vedcami a výskumníkmi AI analyzovali, ako sa umelá inteligencia porovnáva s priemerným človekom. Aby to tím zmeral, vytvoril špeciálnu sériu otázok, ktoré by boli „koncepčne jednoduché pre ľudí, ale náročné pre najpokročilejšie umelé inteligencie“.
Štúdie sa zúčastnila aj kontrolná skupina obyčajných ľudí. Programy boli testované na to, ako budú reagovať na „otázky v reálnom svete, ktoré si vyžadujú súbor základných zručností, ako je uvažovanie, modálna logika, prehliadanie webu a všeobecné používanie nástrojov,“ uvádza sa v dokumente, ktorý je dostupný na stránke Cornell University.
Ľudia naďalej vedú cestu pri riešení zložitých problémov
Otázky boli zostavené tak, že jazykové modely museli na zodpovedanie vykonať sériu krokov. Jednou z úloh bolo, aby daný program navštívil konkrétnu webovú stránku a odpovedal na otázku len na základe informácií na nej obsiahnutých. Výsledok bol jasný. Veľké jazykové modely (LLM) to veľmi nezvládajú.
„Dokonca aj s nástrojmi nepresahuje GPT4 30 percent úspešnosti pre naše najjednoduchšie úlohy a 0 percent pre tie najťažšie. Medzitým je priemerná úspešnosť ľudských respondentov 92 percent. Predpokladáme, že vznik umelej všeobecnej inteligencie (AGI) závisí od schopnosti systému preukázať podobný výkon ako priemerný človek v takýchto záležitostiach „
– čítame v článku.
Výsledky výskumu ukazujú, že ľudia v súčasnosti nemajú konkurenciu, pokiaľ ide o zložitejšie scenáre riešenia problémov v reálnom svete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krásna influencerka ukradla srdce slávnemu hercovi. Pozrite sa jej do očí. Skrýva desivú pravdu
Máte na výber: svet vytvorený umelou inteligenciou alebo umelcami?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.