02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@drdaviddarling).
Astronómovia lokalizovali dokonalú „slnečnú sústavu“, je vzdialená 100 svetelných rokov a pozostáva zo šiestich podobne veľkých planét, ktoré zostali prakticky nezmenené od svojho vzniku… pred 12 miliardami rokov!
Takéto objavy sa nedejú každý deň – vedci pozorovali planetárny systém nachádzajúci sa v blízkosti slnečnej sústavy, ktorý má šesť svetov obiehajúcich okolo svojej hviezdy v dokonalej harmónii. Každá zo šiestich exoplanét obiehajúcich okolo jasnej hviezdy HD 110067 má obežnú dráhu konzistentnú so susednými exoplanétami, čo spôsobuje vzácny jav známy ako rezonančný reťazec.
„Veríme, že len asi jedno percento všetkých systémov zostáva v rezonancii. Ukazuje nám nedotknutú konfiguráciu planetárneho systému, ktorý prežil neporušený „
– hovorí astrofyzik Rafael Luque z University of Chicago.
Šesť exoplanetárnych telies v rezonančnom reťazci
Ako vedci zdôrazňujú, orbitálne rezonancie nie sú zriedkavé ani neočakávané. Vyskytujú sa vtedy, keď dve telesá obiehajúce okolo tretieho telesa na seba navzájom pôsobia gravitačne tak, že ich obežné doby sa zhodujú.
Nie presne 1:1, ale dá sa to vyjadriť ako pomer, napr. Pluto a Neptún sú vo vzájomnej rezonancii – Pluto vykoná 2 obehy okolo Slnka na každé 3 obehy Neptúna, ide teda o rezonanciu 2:3. Až na to, že v tomto prípade pozorujeme až šesť exoplanetárnych telies v rezonančnom reťazci, čo je naozaj unikát.
Objav sa uskutočnil na obežnej dráhe oranžového trpaslíka vzdialenej asi 100 svetelných rokov v severnom súhvezdí Coma Berenices. To je miesto, kde teleskop NASA TESS v roku 2020 zaznamenal známky dvoch obiehajúcich planét – jedna mala periódu 5 642 dní, ale obežná doba druhej nebola známa.
V roku 2022 sa vedci k téme vrátili, TESS systém to opäť skontroloval, no údaje zostali nejasné, a tak prišiel na pomoc exoplanetový teleskop ESA Cheops. Potom si uvedomili, že orbitálna doba, ktorú vypočítali skôr, bola nesprávna a že údaje ukázali viac ako len dve exoplanéty, ktoré boli tiež v rezonančnom reťazci.
Celkovo existuje šesť exoplanét s polomerom od 1,94 do 2,85 násobku Zeme, ktoré patria do kategórie mini-Neptún. Ich obežné doby sú od najhlbšieho bodu 9,11 dňa, 13,67 dňa, 20,52 dňa, 30,79 dňa, 41,06 dňa a 54,77 dňa. To znamená, že páry exoplanét sú v rezonanciách 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 a 4:3; najvnútornejší svet v systéme HD 110067 robí šesť obežných dráh pre každú obežnú dráhu toho najvzdialenejšieho. Stručne povedané, toto je len tretí známy systém so šiestimi exoplanétami v rezonančnom reťazci a je skutočne jedinečný, pretože hoci je ľahké narušiť rezonanciu, zdá sa, že tento systém fungoval v dokonalej harmónii miliardy rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umelá inteligencia prešla IQ testami. Výsledky sú šokujúce
Mimozemský tanier v rukách USA? Fotografie nezvyčajnej dopravy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.