3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Petreieva Olena).
Cyklámeny môžu v decembri bohato kvitnúť. Napriek tomu, že väčšina rastlín v tomto období prechádza do zimného spánku, stále vyzerá naozaj fenomenálne. Aby sa však stal krásnou ozdobou vášho domova počas Vianoc, musíte mu najprv zabezpečiť správne podmienky. Ak váš cyklámen chradne a stráca listy, pravdepodobne robíte obľúbenú chybu pri pestovaní cyklámenu.
Rastliny v kvetináčoch, ktoré dokážu na Vianoce krásne kvitnúť, nie sú len vianočný kaktus a betlehemská hviezda. Na vianočný stôl si môžete postaviť aj krásny amarylis alebo prekrásnu trvalku cyklámen, ktoré sú mimochodom predmetom tohto článku.
Ak však chcete vysadiť tento druh, musíte dodržiavať niektoré z najdôležitejších pravidiel pre pestovanie cyklámenov. A tieto chyby už nikdy nerobte, inak rastlina rýchlo uhynie. Stratí listy a nebude chcieť bohato kvitnúť.
Na toto miesto nikdy nedávajte cyklámen. Je to najhoršia chyba, ktorá spôsobuje, že rastlina chradne
Ak dostanete cyklámen ako darček pod vianočný stromček, čo najskôr ho vyberte z ozdobného obalu, odstráňte všetky mašle a nepotrebné ozdoby. A nezabudnite poskytnúť rastline ideálne miesto, kde bude môcť zdravo rásť ešte dlho po Vianociach.
Nezabudnite, že cyklámen má rád svetlé a pomerne chladné miesta. Preto to doma nepreháňajte s teplotou a nedávajte ich na parapet, rovno nad horúci radiátor. A počas slnečných dní dbajte na to, aby slnečné lúče nedopadali priamo na rastlinu (najmä na jar a v lete).
Zalievajte cyklámen len týmto spôsobom a budú vždy krásne a zdravé
Nezabudnite sa tiež správne starať o cyklámen. Dôležité je najmä správne zalievať rastliny v kvetináčoch a vždy ich umiestniť na tanier. Je totiž užitočný na zalievanie týchto kvetov, ktoré milujú vlhkosť. Druh môže rýchlo odumrieť, ak mu nebudete pravidelne dodávať vodu.
Keď substrát vyschne, listy a kvety začnú strácať pevnosť, žltnúť, vysychať a postupne opadávať. Pri zalievaní rastliny však dbajte na to, aby ste jej hľuzu nezaliali. Najlepší spôsob zalievania cyklámenu je naliať vodu do taniera a po 30 – 40 minútach prebytočnú vodu odstrániť. Kvetináč môžete postaviť aj na kamienky, ktoré sú ponorené vo vode.
Čím mám hnojiť svoj cyklámen? Najlepšia živina, ktorú máte v kuchynskej skrinke
Väčšina črepníkových rastlín nevyžaduje hnojenie počas jesene a zimy, ale v prípade cyklámenov kvitnúcich v tomto období možno použiť jemné posilnenie. Ak chcete, aplikujte prípravky pre kvitnúce rastliny nie častejšie ako raz za 3 – 4 týždne, ale môžete použiť aj domáci kondicionér pre cyklámen.
Na tento účel sa najlepšie hodí ibištekový čaj. Dve čajové lyžičky sušeného ibišteka zalejte vriacou vodou a počkajte hodinu, kým sa nálev vylúhuje a vychladne. Po vychladnutí čaju sceďte sušenú bylinu pomocou sitka a ružovú tekutinu použite na zalievanie cyklámenov, aby zdravo rástli a bohato kvitli.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Alpské fialky milujú jednoduchý odvar. Hojne sa zasypávajú kvetmi
Ak to urobíte, povzbudíte fialku ku kvitnutiu. Toľko kvetov ste ešte nevideli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.