04.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/guy_dugas Pixabay/JuanMarcelFrancia).
Mayské mestá sú stále archeologickou lahôdkou pre fanúšikov histórie. Ukazuje sa však, že boli nielen krásne a mystické, ale aj nebezpečné. Tieto miesta sú kontaminované aj dnes, ako ukazujú najnovšie výskumy. Ako sa zrodila prítomnosť toxínov v starovekých mestách a predstavujú hrozbu pre turistov dnes?
Mayovia a ich tajomstvá. Nielen chrámy a nádherné sochy
Mayovia, skupina indiánskych národov žijúcich v juhovýchodnom Mexiku, boli tvorcami vysoko rozvinutej civilizácie, ktorej počiatky siahajú do neskorého predklasického obdobia (400 pred n. l. – 250 n. l.). Z mayskej civilizácie dodnes zostali celé mestá s chrámami, palácmi, sochami a zlatníkmi.
Charakteristickým symbolom mayského mesta sú chrámy umiestnené na vrchole stupňovitých pyramíd a spája sa s nimi ich dedičstvo. Prepojenia s náboženstvom boli naozaj silné a dodnes sa hovorí o mimoriadnom Mayskom kalendári, ktorý mal obsahovať dátum konca sveta.
Mysticizmus a niekedy aj spojenie Mayov s mimozemšťanmi vytvárajú okolo tejto kultúry auru tajomstva. Ukazuje sa tiež, že medzi mayskými príbehmi je temná niť – niť jedu.
Otrávené mestá a vášeň pre ortuť
Vo vedeckom časopise „Frontiers in Environmental Science“ sa objavil nový výskum, ktorý naznačuje, že Mayovia kontaminovali oblasti svojich miest… ortuťou.
Mexiko, Guatemala, Belize, Salvador a Honduras – to sú miesta obývané Maymi, ktoré vykazovali prítomnosť ortuti v pôde na miestach starovekých miest.
Vedci sa domnievajú, že používanie ortuti Maymi vzrástlo medzi rokmi 250 a 1100 nášho letopočtu a kontaminácia zeme je taká veľká, že pretrváva po stáročia a môže predstavovať hrozbu dodnes.
Archeológovia však našli ortuť v mayských centrách nielen na artefaktoch pomaľovaných rumelkou. Ortuť mali v obľube najmä zlatníci, ktorí v dávnych dobách používali kovové ortuťové roztoky na nanášanie zlata na rôzne povrchy. Tým sa však používanie ortuti v dávnych dobách nekončí.
Na čo teda ešte Mayovia používali tento chemický prvok?
Mayská ortuťová záhada a súčasné dôsledky
Ortuť sa v prírode vyskytuje v chemickej zlúčenine so sírou, pričom tvorí červené alebo čierne cinabarity.
Mayovia ho používali na farbenie dekorácií a sôch, ale nielen to. Starovekí ľudia vo svojich presvedčeniach rýchlo pridali ortuti magické vlastnosti, a preto sa používala aj pri obetiach a pohrebných obradoch. Použitá bola aj tekutá forma prvku, ktorá je najnebezpečnejšia.
Koncentrácie na miestach, ktoré vedci študovali, sa pohybujú od 0,016 ppm v Actuncan v Belize do 17 a až do 16 ppm v Tikale v Guatemale. Hranica otravy ortuťou u ľudí je už 1 ppm. Môžete teda vidieť, aké nebezpečenstvo číha v starovekých mayských mestách.
Prvok môže byť absorbovaný cez kožu a tráviaci systém, a potom môže byť prítomný v ľudských kostiach a ortuť sa z tela žiadnym spôsobom nevylučuje.
Preto bola pôda, v ktorej boli pochovaní Mayovia (tiež kontaminovaná ortuťou) a ich majetky pokryté červenou rumelkou, následne navždy kontaminované.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Objavená sekera môže byť najväčším nálezom tohto typu v histórii
V Mexiku našli nezvyčajnú morskú príšeru s rozoklaným jazykom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.