04.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/ StockSnap ).
Vyslovené v návale emócií môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. The New York Times pripravil na základe rozhovorov s párovými terapeutmi zoznam fráz, ktoré by sa nikdy nemali objaviť v rozhovoroch s vašou polovičkou. Znie to povedome?
Vybudovanie trvalého vzťahu s inou osobou nie je nikdy ľahké. Vždy to vyžaduje prácu a nasadenie od oboch ľudí. Každý človek je iný a dokonca aj partneri, ktorí sa zdajú byť perfektným párom, prichádzajú do života toho druhého s rôznymi skúsenosťami a inými hodnotami, ktoré odovzdávajú ich rodiny. Pochopenie a zvyknutie si na tieto rozdiely zvyčajne vyžaduje čas. Bohužiaľ, existujú slová, ktoré to môžu sťažiť. Vyjadrené v výbuchu emócií môžu spôsobiť trvalú ujmu a spôsobiť, že sa vzťah pomaly rozpadne.
Frázy, ktoré nevyriešia vaše problémy
Na zozname zverejnenom The New York Times je prvé miesto remízou viet začínajúcimi na „Vždy si“ a „Ty nikdy“. Ako vysvetlil Kier Gaines, ktorý pracuje s pármi vo Washingtone, tieto výrazy sú často prehnané a voči partnerovi neúctivé. Zľahčujú úsilie, ktoré vynakladá, a ukazujú, že sa nesnažíte vyriešiť problém, ale len staviate svoju polovičku do stratenej pozície. Namiesto toho odborník navrhuje zmeniť tón rozhovoru a zamerať sa na problém. Všimol som si napríklad, že v poslednej dobe nerobíš … a znepokojuje ma to. Potom sa spoločne zamyslíte nad podstatou problému.
Neskôr sa v zozname objaví fráza „áno, ale…“. Aj keď sa zdá, že s hovorcom súhlasíte, v momente jeho slová popierate a staviate sa do defenzívy. Ak nesúhlasíte s tým, čo hovorí váš partner, komunikujte to jasne. Zároveň mu dajte pocítiť, že jeho pocity neignorujete a chápete jeho uhol pohľadu.
Porovnania sú tiež zlý krok. Porovnávanie svojho partnera s ostatnými ako: „Prial by som si, aby si bol ako Brad Pitt“, alebo – čo je ešte horšie – porovnávanie vášho vzťahu s predchádzajúcim vzťahom: „Takéto veci sa v mojom predchádzajúcom vzťahu nestali“, vyvoláva v druhej osobe pocit viny a aby sa objavila žiarlivosť.
Popierať city partnera nie je v poriadku. Keď slová ako „preháňaš“, „to nič nie je“, „ukľudni sa“, ten druhý sa cíti nepochopený a nevypočutý. Namiesto toho sa oplatí pýtať sa, prečo sa objavujú konkrétne pocity, dávajúc pocit, že nás zaujíma, čo sa deje, a že dávame druhému priestor na vyjadrenie smútku, hnevu, strachu či radosti. Vzájomná úcta k pocitom toho druhého je základom úspešného vzťahu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysnívala si chlapca na adopciu. „Je to syn bývalej manželky môjho manžela“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.