Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti,

Umelá inteligencia odsunula vedcov na vedľajšiu koľaj. Vie, čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov

4.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Mike Bird). O vyhynutí dinosaurov sa vo vedeckom svete diskutuje už mnoho rokov, pričom sa sporia dva hlavné tábory. Jedna skupina tvrdí, že prehistorické...

4.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Mike Bird).

O vyhynutí dinosaurov sa vo vedeckom svete diskutuje už mnoho rokov, pričom sa sporia dva hlavné tábory. Jedna skupina tvrdí, že prehistorické masové vyhynutie plazov spôsobil dopad asteroidu, zatiaľ čo druhá sa domnieva, že ich osud spečatila sopečná činnosť. Veľkú dilemu teraz vyriešila umelá inteligencia.

Foto: pexels.com/Mike Bird (ilustračné foto)

Približne pred 66 miliónmi rokov došlo k vyhynutiu dinosaurov a mnohých ďalších živočíšnych a rastlinných druhov. Posledných niekoľko rokov sa však vedci sporili, či sa tak stalo v dôsledku dopadu asteroidu alebo zvýšenej sopečnej činnosti na Zemi.

Táto udalosť, jedinečná v histórii Zeme, viedla k tomu, že našu planétu ovládli cicavce vrátane primátov, ktorých evolúcia vyústila do vzniku nás samých.

Vedci z Dartmouth College využili na vysvetlenie tejto záhady umelú inteligenciu, ktorá takmer doslova vyradila vedcov a ich prístup z diskusie.

Umelá inteligencia odhaľuje, čo viedlo k vyhynutiu dinosaurov

Vedci vyvinuli špeciálnu metódu modelovania, ktorá dokáže spracovať obrovské množstvo klimatických a geologických údajov bez ľudského prispenia. Výskumníci dali umelej inteligencii pokyn, aby zrekonštruovala až 130 procesov, ktoré viedli k vyhynutiu dinosaurov v období kriedy a paleogénu, a následne určila udalosti a podmienky, ktoré boli za ne zodpovedné.

Ako povedal Dr. Alex Cox z katedry vied o Zemi v Dartmouthe: –Čiastočnou motiváciou bolo vyhodnotiť túto otázku bez vopred stanovenej hypotézy alebo zaujatosti. Väčšina modelov sa posúva dopredu. My sme model uhlíkového cyklu prispôsobili tak, aby fungoval opačne, aby sme pomocou účinku našli príčinnú súvislosť pomocou štatistiky a poskytli len absolútne minimum predchádzajúcich informácií o jeho vplyve na konkrétny výsledok.

Dodal: – V konečnom dôsledku nezáleží na tom, čo si myslíme alebo čo sme si mysleli predtým – model nám ukazuje, ako sme dospeli k tomu, čo vidíme v geologickom zázname.

Umelá inteligencia analyzovala celkovo viac ako 300 000 scenárov vývoja oxidu uhličitého, oxidu siričitého a biologickej produktivity počas 1 milióna rokov pred a po veľkom vymieraní. Jednotlivé algoritmy pracovali nezávisle od seba, aby údaje revidovali, porovnávali a prepočítavali. Nakoniec umelá inteligencia syntetizovala výsledné závery.

Tieto zistenia naznačujú, že počas spomínaného vymierania sa zrútili globálne potravinové siete, čo následne viedlo k zničeniu jednotlivých ekosystémov. Príčinou bola nestabilita atmosféry, ktorá vznikla v dôsledku obrovského množstva síry, minerálov a oxidu uhličitého, ktorý zachytáva teplo, v atmosfére. Ako uviedla AI, vtedy došlo k rýchlej zmene podmienok, z mrazivých na horúce.

Okrem toho model AI naznačila, že veľké lávové prúdy, ktoré vytvorili Dekanskú plošinu (oblasť dnešnej Indie) pred približne 66 miliónmi rokov, mohli viesť k spomínanému obrovskému vymieraniu. Vulkanická činnosť viedla k vytvoreniu lávových čiapok hrubých viac ako 2 000 metrov a pokrývajúcich plochu približne 500 000 km2. Podľa skorších štúdií mohol byť ich pôvodný rozsah až trikrát väčší.
K začiatku tejto kataklizmy došlo približne 300 000 rokov pred dopadom asteroidu. V priebehu takmer milióna rokov sopečná činnosť „napumpovala“ do zemskej atmosféry až 10,4 bilióna ton oxidu uhličitého a až 9,3 bilióna ton síry.

– Náš model analyzoval údaje nezávisle a bez ľudskej zaujatosti, aby určil množstvo oxidu uhličitého a oxidu siričitého potrebné na vznik klimatických porúch a kolobehu uhlíka, ktoré vidíme v geologických záznamoch. Ukázalo sa, že tieto množstvá sú v súlade s očakávaniami pre emisie z Dekanských pascí,“ povedal Dr. Brenhin Keller z Dartmouthskej katedry vied o Zemi.

Analýzy tiež ukázali, že dopad asteroidu neviedol k prudkému nárastu emisií žiadneho z plynov, čo naznačuje, že podiel kozmického telesa na vymieraní nezávisí od ich emisií. Vedci zdôraznili, že použitie umelej inteligencie skrátilo čas potrebný na vykonanie analýz obrovského súboru údajov z mesiacov a rokov len na niekoľko hodín.

Zistenia boli uverejnené v prestížnom vedeckom časopise Science.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov

V jaskyni našli chýbajúci fragment artefaktu spred 35 000 rokov. Vedci sú z toho zmätení


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ako odstránite zvyšky mydla? Nepotrebujete chemikálie, existuje niekoľko lepších spôsobov

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ivan Serebryannikov). Mydlové usadeniny sú problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Kombinácia mydlovej mastnoty a minerálov vo vode vytvára usadeniny,…

Kde zlikvidovať obaly telového mlieka? Vyjasníme vaše pochybnosti

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Dmytro Buianskyi). Kde zlikvidovať obal od telového mlieka? S rastúcim environmentálnym povedomím sa mnohí z nás pýtajú, ako zodpovedne…

Kompostovanie v kuchyni. Čo môžete doma kompostovať a na čo môžete použiť zozbierané zvyšky?

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pormezz). V kuchyni vzniká každý deň veľa zvyškov jedla. Šupky, jadierka, vaječné škrupiny, kávová usadenina a zvyšky z večere…

Táto rastlina nesmie chýbať vo vašej spálni. Zabezpečí vám zdravý a pokojný spánok

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407). Aké sú najlepšie rastliny do spálne? Väčšina z nich vykonáva proces fotosyntézy len počas dňa. Niektoré z nich…

Môžete piť horúci čaj aj po umytí zubov? Vysvetľujeme

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Po vyčistení zubov by ste už nemali nič jesť. Všetci to už vieme. Nemali by ste piť…

Auto Trendy

Volkswagen odhaľuje veľké plány: Polo vstupuje do novej éry s hybridnou silou!

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Volkswagen plánuje ponechať svoj obľúbený model malej triedy v predaji aj v nasledujúcich rokoch. Nemecký výrobca oficiálne potvrdil, že sa pripravuje na výraznú modernizáciu modelu…

Nový Hyundai Ioniq 9 je 7-miestna vlajková loď s veľkým dojazdom

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Kórejci poodhrnuli oponu z nového Hyundai Ioniq 9. Tento sedemmiestny elektromobil je absolútnym vrcholom modelového radu značky. Nový

Váš sen o dokonalom motocykli sa práve stal realitou: Ducati Scrambler Rizoma – iba 500 kusov na svete!

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Ducati opäť ukázala, že vie, ako ohúriť svet motocyklov. Predstavuje limitovanú edíciu Scrambler 10° Anniversario Rizoma Edition – spojenie klasiky, elegancie a inovatívneho dizajnu. Táto…

Auto, ktoré myslí za vás – od bezpečnosti po hladkú jazdu v každej situácii.

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Hyundai Ioniq 6 patrí nielen medzi najefektívnejšie elektromobily dnešnej doby, ale zároveň sa radí k najbezpečnejším novým vozidlám na trhu. Renomovaná organizácia Euro NCAP ocenila…

Saudská Arábia zasiala semienka pre obrovský púštny štadión

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Neuveriteľné tempo výstavby v Saudskej Arábii sa nezmenšuje, keďže bol ohlásený ďalší ambiciózny projekt. Tentoraz ide o obrovský športový štadión, ktorý bude po dokončení jedným…

Nový rad LEGO X Formula 1 debutuje na Veľkej cene Las Vegas. Fanúšikovia si budú môcť postaviť jednomiestne monoposty 2024

23.11.2024 Redakcia Auto trendy - Spoločnosti Lego a Formula 1 predstavili nový rad sád v čase, keď sa v Las Vegas konala veľká cena. Nové sady budú k dispozícii od…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov