5.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wk1003mike).
Čoraz väčšie obrazovky a čoraz tenšie puzdrá telefónov spôsobujú poškodenie. Jedným zo spôsobov ochrany smartfónu je puzdro, ktoré však nechráni zariadenie pred poškriabaním a prasklinami na obrazovke. Na ochranu tejto časti telefónu možno použiť hydrogélovú fóliu, tvrdené sklo alebo hybridné sklo. Aké sú medzi nimi rozdiely a ktorá možnosť je najúčinnejšia?
Čo je hydrogélová fólia a ako chráni obrazovku telefónu?
Hydrogélová fólia (niekedy označovaná ako gumová fólia) je výrobok na ochranu obrazovky, ktorý je vyrobený z kombinácie ochrannej fólie a tvrdeného skla. Vďaka svojej pružnosti dokonale priľne k obrazovke. Má aj množstvo ďalších výhod:
- je odolnejší voči rozbitiu ako bežné ochranné sklo,
- v prípade nárazu sa nerozpadne na menšie kúsky,
- možno ho použiť na telefóny so zakrivenou obrazovkou (a samozrejme na všetky štandardné modely),
- verne reprodukuje farby displeja.
Pokiaľ ide o nevýhody hydrogélovej fólie, v prvom rade je náchylnejšia na poškriabanie. Vyžaduje si tiež vysokú mieru presnosti pri jej nanášaní na telefón, hoci s trochou trpezlivosti to zvládnete aj sami. Ako esteticky a správne aplikovať fóliu v niekoľkých krokoch?
- Dôkladne vyčistite povrch obrazovky a odmastite sklo.
- Odstráňte ochrannú vrstvu a naneste fóliu na obrazovku a pripevnite ju k displeju.
- Uprostred hydrogélového skla je rez – silnejšie ho stlačte pod alebo nad ním a ohnite jednu stranu.
- Odstráňte lepiacu ochrannú vrstvu a pritlačte fóliu na obrazovku.
- Rovnaké kroky zopakujte pre druhú polovicu fólie.
- Po prilepení oboch polovíc fólie odlepte vrchnú ochrannú vrstvu.
Niekedy po aplikácii zostanú vzduchové bubliny. Majte však na pamäti, že fólia potrebuje približne 2 hodiny na úplné vyschnutie a 48 hodín na to, aby vzniknutá deformácia zmizla.
Čo je tvrdené sklo a ako chráni obrazovku telefónu?
Tvrdené sklo je pravdepodobne najpopulárnejší spôsob ochrany skla telefónu. Je pomerne hrubé, hoci to neznižuje používateľský komfort. Pri jeho použití sú zachované aj všetky dotykové funkcie smartfónu.
Medzi hlavné výhody tvrdeného skla patrí jeho nekompromisná pevnosť a odolnosť. Stupnica odolnosti proti poškriabaniu, označená písmenom H, udáva, aké tvrdé je sklo. Čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť – napríklad sklo H9 je odolnejšie proti poškriabaniu ako H7. Tvrdené sklo sa tiež oveľa ľahšie lepí ako fólia, pretože si nevyžaduje takú presnosť.
Má toto riešenie nejaké nevýhody? Sklo slabšej kvality môže skresliť farby displeja. Stáva sa to však len pri výrobkoch nižšej triedy. Tvrdené sklo je ostré, takže ak vám telefón spadne a ochranná vrstva sa rozbije, dávajte pozor, aby ste sa pri jeho zdvíhaní neporezali. O displej sa však nemusíte obávať – pokrytý tvrdeným sklom bude určite celý.
Čo je hybridné sklo a ako chráni obrazovku telefónu?
Hybridné sklo kombinuje vlastnosti tvrdeného skla a hydrogélovej fólie. Je veľmi pružné a pri používaní smartfónu ho nie je vôbec cítiť. Vďaka svojim poddajným vlastnostiam sa pri páde telefónu nerozbije, nerozpadne ani nepraskne. Je takmer rovnako odolné ako tvrdené sklo.
Nie je to však úplne bezchybný výrobok. Patrí k nim skutočnosť, že je náchylnejšie na deformáciu a že škrabance a nedokonalosti sú rýchlejšie viditeľné.
Hydrogélová fólia alebo sklo. Čo je lepšie?
Málokto sa dnes rozhodne používať telefón bez ochrany obrazovky. Aj keď si telefón veľmi dobre chránite pred pádmi, môže sa vám v kabelke alebo v aute poškriabať. Aký typ ochrany je najlepšie zvoliť? Na tom samozrejme záleží!
Majitelia telefónov so zakrivenými obrazovkami nemajú na výber – jediná ochrana, ktorá sa hodí pre takéto modely, je hydrogélová fólia. Ak však máte klasický telefón, môžete si vybrať medzi fóliou a sklom. Fólia „prežije“ mnoho malých pádov a nerozbije sa. Na druhej strane sklo sa môže rozbiť pri prvom páde. Ľudia, ktorí nosia telefón v kabelke (spolu s kľúčmi, perami, kozmetikou atď.), by sa mali rozhodnúť pre sklo, pretože je najviac odolné voči poškriabaniu.
Náklady na výmenu skla alebo displeja, najmä v prípade najnovších modelov, sú veľmi vysoké. Na kvalitnej ochrane displeja sa preto neoplatí šetriť. Kvalitná hydrogélová fólia alebo sklo sú zárukou, že displej telefónu zostane dlho neporušený.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zapájate telefón alebo tablet na nabíjanie cez noc? Odteraz to už nebudete robiť
Prepnite telefón a aplikácie na tmavý režim. Šetrite svoje oči a batériu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.