5.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Často sa hovorí, že uchádzači o zamestnanie na pohovoroch o sebe a svojich skúsenostiach trochu naťahujú pravdu. Môžu však byť aj zamestnávatelia menej ako úprimní v tom, aké vyhlásenia počas pracovných pohovorov uvádzajú? Zdá sa, že áno.
Stresujúce podujatie plné výziev. Pracovný pohovor a festival lží
Pracovný pohovor môže byť pre uchádzača o zamestnanie mimoriadne stresujúci, najmä ak je inzerované vysnívané pracovné miesto. Niekedy budúci zamestnanci, ktorí chcú v porovnaní s ostatnými uchádzačmi vyzerať lepšie, svoj životopis trochu prifarbia alebo sa prezentujú v superlatívoch, ktoré nie sú pravdivé.
Zamestnávatelia to nevnímajú dobre a skôr či neskôr, keď vás zamestnajú a začnete pracovať, pravda vyjde najavo.
Veľa sa hovorí o tom, že počas pracovného pohovoru sa nemá klamať, a médiá sú plné návodov, čo povedať a ako sa správať počas výberového konania.
Nie všetko však závisí od budúceho zamestnanca. Aj keď sa na personalistov kladie veľa požiadaviek už počas pohovorov, na pozore by sa mali mať aj zamestnávatelia.
Ukazuje sa, že nielen uchádzači môžu prekrúcať pravdu, ale aj samotní zamestnávatelia sa neštítia prikrášľovať skutočnosť, len aby získali zamestnanca.
S akými klamstvami zo strany zamestnávateľa sa môžeme stretnúť počas náborového procesu a na aké frázy si treba dať pozor?
Dôležitou otázkou je odmeňovanie. Nebojte sa pýtať na peniaze
Niekedy sa v pracovných inzerátoch môžete stretnúť s formuláciou „atraktívny plat“ v ponúkaných podmienkach, ktorú potom zamestnávateľ zopakuje počas pohovoru.
Ale čo presne má znamenať atraktívna výplatná páska? Nejednoznačné uvedenie sumy, s ktorou môžeme mesačne počítať, môže byť znepokojujúce, najmä keď nám na otázku potenciálny zamestnávateľ nechce dať konkrétnu odpoveď.
Okrem toho nekonkrétne odpovede o prémiovom systéme spoločnosti môžu tiež vzbudiť podozrenie a viesť nás k presvedčeniu, že nejde o stabilnú súčasť výplaty.
Spoločnosť s potenciálom, mladým, dynamickým tímom a možnosťou rastu
Keď zamestnávateľ prezentuje svoju spoločnosť ako spoločnosť s potenciálom alebo dynamickým rastom, môže to znieť veľmi povzbudivo. Čo to však môže v skutočnosti znamenať? Neistotu! Tieto pojmy môžu označovať spoločnosť, ktorá ešte nedosiahla stabilnú pozíciu na trhu.
Dynamický môže znamenať aj zmeny medzi zamestnancami, ktorí sú mladí a neskúsení, a práca s týmto tímom sa môže ukázať ako pomerne náročná a… experiment.
Argument veku by sa nemal objavovať ani pri pohovoroch, pretože môže pôsobiť ako diskriminačný faktor voči starším, ale cenným a skúseným zamestnancom.
Niekedy je tu aj prísľub rozvoja a povýšenia. Aj tu je dobré overiť si a opýtať sa na možné cesty povýšenia. Rýchlo sa môže ukázať, že z daného miesta v hierarchii podniku existuje len málo možností na povýšenie a zamestnanec môže na dlhé roky uviaznuť na zdanlivo vysnívanej pozícii.
Bohatstvo výhod alebo prísľuby samozrejmostí
Ovocné stredy, káva a čaj – to sú benefity, ktoré spoločnosti stále pomerne často uvádzajú v inzerátoch alebo počas pohovorov, aby nalákali uchádzačov o zamestnanie.
Málokoho už povzbudí jablko zadarmo raz týždenne alebo možnosť pripraviť si teplý nápoj z firemného rozpočtu.
Teplá káva, čaj alebo ovocie sú už samozrejmosťou a v spoločnostiach by sa sotva mali javiť ako niečo výnimočné.
Čo ak je pozícia, o ktorú sa uchádzate, prácou na diaľku? Vtedy zamestnávateľ pošle zamestnancovi ovocie poštou, ale či sa na túto pozíciu nevzťahujú výhody, ktoré spoločnosť ponúka?
Flexibilita. Pozor na toto slovo
Niekedy zamestnávatelia počas pohovorov uvádzajú flexibilný pracovný čas ako výhodu práce v ich spoločnosti.
Samozrejme, pre zamestnanca to môže byť veľké plus, keď je na ňom, aký pracovný čas si zvolí.
Bohužiaľ, zamestnávateľ to nemusí mať vždy na mysli; skôr sa môže stať, že keď vznikne potreba, zamestnanec je okamžite povolaný do práce o 6.00 aj o 20.00 hod.
Flexibilita sa môže týkať aj rozsahu úloh. Vtedy môžeme byť požiadaní o vykonanie úlohy, ktorá nemusí byť nevyhnutne pridelená našej pozícii, pretože by sme mali byť… flexibilné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto otázku položte na konci prijímacieho pohovoru. Takmer určite vás zamestnajú
„Skúška stoličky“ môže zničiť vaše šance zamestnať sa. Náboroví pracovníci používajú tento trik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.