07.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Wikimedia Commons/OpenCage ).
Na jednej z filipínskych pláží vyplavilo žraloka veľkoústeho. Ide o mimoriadne vzácny, hlbokomorský druh. Vedci uvádzajú, že je to prvýkrát na svete, čo bolo zdokumentované tehotenstvo tohto zvieraťa.
Minulý mesiac bol pri pobreží Filipín nájdený žralok veľkoústy – spolu s dospelou samicou tam bolo aj mláďa. Odborníci poznamenali, že ide o ojedinelý prípad, pretože väčšie zviera bolo tehotné. Vďaka tomu odborníci dokázali, že tieto žraloky sú ovoviviparózne.
Po predbežných testoch vedci zistili, že vo vnútri samice sa nachádza šesť vyliahnutých mladých jedincov, z ktorých každý má dĺžku niekoľko desiatok centimetrov. Zvieratá našli 14. novembra v Dipaculao, provincia Aurora, Luzon.
Podľa Oceana.org bola samica dlhá asi 5,6 m a jej ústa mohli byť široké až 1,3 m. Zvieratá boli podrobené predbežným testom vedcov z Marine Wildlife Watch of the Philippines a National Museum of Philippines. Múzeum uviedlo, že exempláre boli „uchované pre ďalší výskum a štúdium“. V budúcnosti sa majú dostať do zbierok múzeí.
Nezvyčajný žralok z hlbín
Žraloka veľkoústeho objavili až v roku 1976 námorníci umiestnení na lodi amerického námorníctva. Do augusta 2015 bolo zdokumentovaných len 102 jedincov tohto druhu.
Vedci uvádzajú, že tieto žraloky vykonávajú vertikálnu dennú migráciu po kriloch. Cez deň žije živočích v hlbších častiach oceánu (odhaduje sa, že môže ísť do hĺbky až 4 600 m), v noci pláva bližšie k hladine. Živí sa aj kôrovcami, medúzami a malými rybami. Je zaujímavé, že tieto žraloky plávajú s ústami dokorán, aby chytili potravu, a všeobecný názov pochádza z ich veľkých úst.
Toto zviera má dlhé a masívne telo, ktoré sa smerom dozadu zužuje. V maxile a dolnej čeľusti je asi 50 radov veľmi malých a husto usporiadaných zubov. Na jazyku sú zase malé, ostré slizničné zuby.
Žralok veľkoústy žije v tropických a subtropických vodách Tichého oceánu, Indického a Atlantického oceánu. Najviac jedincov zatiaľ zaznamenali pri pobreží Filipín, Číny, Taiwanu a Japonska. Vedci sa domnievajú, že väčšina zdokumentovaných žralokov tohto druhu sú zvieratá, ktoré sa zamotali do rybárskej siete alebo náhodne uviazli. Žraloky veľkoúste nie sú pre človeka nebezpečné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V Mexiku našli nezvyčajnú morskú príšeru s rozoklaným jazykom
V Austrálii je ich už 78 miliónov. Zúfalí farmári sa snažia rozdávať zvieratá zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.