07.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Victoria OM Shutterstock/Lapina).
Prášenie kobercov v exteriéri sa odporúča nielen na jar, v lete či na jeseň. V zime to väčšina z nás nerobí, a to je veľká chyba, pretože na látkach, ktoré sú neustále používané po celý rok, sa hromadí prach, srsť, vlasy a roztoče. Vysávanie umožňuje povrchové čistenie. Dočasne zlepší vzhľad, no nečistoty z hlbších vrstiev neodstráni. Prezradíme vám teda, ako v zime prášiť koberec, aby sa nepoškodil.
Prášenie kobercov je činnosť, ktorú by sme mali vykonávať pravidelne, ak chceme udržiavať domácnosť v čistote. Nemôžeme na to zabudnúť ani teraz, v zime. Musíme si uvedomiť, že samotné vysávanie nestačí na odstránenie nečistôt z hlbokých vrstiev kobercov, po ktorých denne chodíme my a naše zvieratká.
Prečo sa oplatí prášiť koberce? Nielen kvôli prachu
Napriek nízkym teplotám sa na látkach, ktoré neustále používame, hromadí prach, chlpy, srsť a roztoče, takže v decembri by sme mali koberce vyniesť von, aby sme ich poriadne vyprášili. Ponechanie kobercov vonku na pár hodín nám umožní rýchlo z neho odstrániť nečistoty a choroboplodné zárodky.
Koberec bude určite sviežejší, no nie je to jediný benefit, ktorý z jeho prevetrávania budeme mať. Vplyvom tejto úpravy by sa mali štetiny, z ktorých je vyrobený, mierne nadvihnúť a samotná látka po dôkladnom vyčistení bude pôsobiť jemnejšie a naberie výraznejšie farby. Vďaka tomu bude koberec vo vašej domácnosti potom vyzerať oveľa lepšie
Ako často by ste mali vyprášiť koberec? Toto je potrebné urobiť aj v zime
Prášenie kobercov sa odporúča bez ohľadu na ročné obdobie, aby bol váš domov čistý a uprataný. Aj vďaka tomu je dom zdravší, pretože je v ňom menej prachu a roztočov, ktoré sú nebezpečné najmä pre alergikov. To, ako často je potrebné koberce tepovať, závisí od intenzity používania a náchylnosti na nečistoty (hrúbka, vlas, druh látok a pod.). V priemere by sa to malo robiť aspoň raz za 1-2 mesiace.
Ako prášiť koberec v zime bez toho, aby ste ho poškodili? Na snehu
Prášenie kobercov v zime si vyžaduje vhodnú techniku. Mali by sme používať aj zdravý rozum, pretože ich chceme vyčistiť a nie zničiť. Ak je teplo, vonku blato, topí sa sneh, asi by sme koberec nemali brať von, pretože sa ešte viac zašpiní, zdevastuje a zvýši riziko vzniku plesní.
Predtým, ako pôjdeme s kobercom von, uistite sa, že je vonku teplota pod nulou. A ak áno, rozložme koberec na sneh, nie na plot – štetinami dole a opatrne a pomaly doňho začnime udierať klepáčom (pracherom). Na to nemusíme použiť veľkú silu. Potom túto operáciu zopakujeme, pričom materiál otočíme na druhú stranu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho vydrží otvorená múka? Po tomto čase sa hodí už len na odpadky
Zvyčajne sa nosí v peňaženke, tentoraz sa používa v kuchyni. Rýchlo zachránite spálenú rúru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.