8.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alesia.Bierliezova).
Má vždyzelené listy a dekoratívne plody. Svojím vzhľadom trochu pripomína cezmínu a je označovaná za nový vianočný hit na parapete. V decembri sa bude výborne vynímať ako vianočná dekorácia v interiéri a tá v kvetináči bude dlho tešiť oko svojho majiteľa. Za predpokladu, že sa o ňu bude správne starať.
Gaultéria v kvetináči. Umiestnite na parapetu v decembri
S príchodom decembra sa interiéry našich domovov naplnia sviatočnou, magickou atmosférou. V tomto ročnom období umiestňujeme na parapety a stoly obľúbené vianočné kaktusy a vianočnú hviezdu, ktoré svojimi červenými listami vytvárajú skutočne vianočnú atmosféru.
Cezmína je tiež vynikajúcou dekoratívnou rastlinou. Kombinácia zelenej farby jej listov a červenej farby jej plodov rýchlo navodí sviatočnú atmosféru, preto ju s príchodom zimy často umiestňujeme do interiérov našich domovov. Medzitým možno podobný efekt dosiahnuť s gaultériou. Jej intenzívne červené okrúhle plody a stále zelené lesklé listy dokonale odkazujú na symboliku decembrových sviatkov.
Gaultéria: pestovanie doma. Ako sa starať o slávnostnú rastlinu?
Gaultéria je nízky vždyzelený ker, ktorý patrí do čeľade vresovité. Dosahuje výšku len 10 až 15 centimetrov a rastie pomaly. Vyznačuje sa tmavozelenými lesklými listami. Kvitne koncom júla a začiatkom augusta, pričom vytvára malé, nenápadné, voňavé kvety.
Hlavnou ozdobou rastliny sú však veľké červené lesklé plody guľovitého tvaru, ktoré sa na rastline objavujú v októbri a zostávajú na nej až do jari. Dôležité je, že plody gaultérie majú čisto okrasnú funkciu. Hoci sú jedlé, nie sú veľmi chutné.
Gaultéria sa odporúča najmä do skaliek a vresovísk, je jedinečnou okrasnou drevinou v záhrade. V čase Vianoc sa však oplatí použiť rastlinu v kvetináči na výzdobu interiéru domu. Je však potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov.
Ako sa starať o gaultériu v kvetináči? Majte na pamäti niekoľko dôležitých vecí
Najväčšou hrozbou pre gaultériu je sucho. Rastlina totiž korení plytko a rastie v priepustnom a ľahkom substráte, ktorý nezadržiava vodu. Preto by sa mala zalievať často, ale mierne, pričom treba systematicky kontrolovať vlhkosť pôdy v kvetináči. Gaultéria by sa tiež nemala prelievať. Nadmerné zalievanie, rovnako ako nedostatok vody, rastlinu rýchlo privedie do záhuby. Gaultériu nie je potrebné počas zimy hnojiť.
Rastlina by sa mala držať mimo dosahu zdrojov tepla. Hoci na vianočnom stole vyzerá veľmi dekoratívne, je dôležité si uvedomiť, že v skutočnosti nejde o typickú črepníkovú rastlinu. Ak ju necháte dlhší čas v teplom, slabo osvetlenom byte, začne chradnúť a niekedy dokonca ochorie. Po sviatkoch by sa preto mala rastlina premiestniť do chladnej a vlhkej miestnosti – nevykurovanej chodby alebo verandy – a na jar vysadiť do záhrady alebo na balkón.
Nevysádzajte ju hneď von. Hoci je odolná voči mrazu, po dlhom týždni v teplom byte zle znáša vystavenie teplotám pod bodom mrazu. Takýmto postupom vystavíte rastlinu teplotnému šoku a mrazu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo listy vianočného kaktusu vädnú? Po takomto ošetrení nasadí nové listy a krásne kvitne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.