9.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/ThisIsEngineering).
Umelá inteligencia spoločnosti Google vynašla 2,2 milióna nových materiálov, ktoré predtým veda nepoznala. Akoby to nestačilo, naučila sa ich vyrábať bez zásahu človeka. Ľuďom by trvalo 800 rokov, kým by ich vynašli tradičným spôsobom.
Spoločnosť Google DeepMind, súčasť konglomerátu Alphabet, zverejnila výsledky experimentu, ktorý by mohol byť pre ľudstvo prekvapivo veľkým prínosom. Výskumníci na svoj výskum použili umelú inteligenciu a tá objavila viac ako 2 milióny doteraz neznámych kryštálov. Výsledky práce boli práve uverejnené v časopise Nature.
Umelá inteligencia spoločnosti Google objavila stovky tisíc materiálov, ktoré ľudstvo nepozná
Výskumníci zo spoločnosti DeepMind vytvorili nový nástroj Graph Networks for Materials Exploration (GNoME), ktorý využíva hlboké učenie na výskum, ktorý ľuďom trvá mesiace alebo roky. Výskumníci použili databázy o materiáloch známych ľudstvu a naučili GNoME kombinovať rôzne materiály tak, aby vytvorili úplne nové štruktúry. Výsledky práce sa ukázali ako prekvapivo plodné. Umelá inteligencia momentálne zvýšila počet experimentálne vytvorených materiálov.
Výskumníkom z DeepMind sa podarilo znásobiť existujúcu základňu doteraz neznámych štruktúr – GNoME objavil 2,2 milióna potenciálnych štruktúr, ktoré ľudstvo nepoznalo. Vedci sa domnievajú, že „ručné“ vytvorenie takejto obrovskej základne syntetických, predtým neznámych materiálov by ľuďom trvalo približne 800 rokov. Väčšina z nich je však nestabilná, takže by sa v praxi nedala použiť. Zároveň však až 380 000 návrhov predstavuje stabilné kombinácie, z ktorých bude možné v laboratóriách získať doteraz neznáme materiály (celkovo 48 000 štruktúr bolo predtým objavených ručne a pomocou počítača). Nezávislým vedcom sa doteraz podarilo v laboratóriu analyzovať 736 z objavených prípadov a potvrdiť, že každý z týchto materiálov je prakticky možné získať.
Akoby to nestačilo, autori štúdie spojili prácu umelej inteligencie s robotom pracujúcim v Berkeley Lab v Kalifornii, ktorý dokáže umelo extrahovať stanovené látky bez zásahu človeka. Len za 17 dní robot riadený umelou inteligenciou vyrobil v laboratóriu 41 objavených zlúčenín. Človek by na rovnakú prácu potreboval mesiace alebo dokonca roky.
Vedci sa domnievajú, že pomocou GNoME dokázali, že umelá inteligencia je ideálna na tento typ (časovo mimoriadne náročnej) výskumnej práce. Dúfajú, že vďaka umelej inteligencii budeme môcť objaviť napríklad nové typy supravodičov alebo iných materiálov, ktoré by mohli priniesť revolúciu napríklad v automobilovom, dopravnom a energetickom priemysle. Za zmienku stojí, že až 52 000 nových zlúčenín sa podobá grafénu, ktorý sa používa v elektronike, a 528 ďalších sú lítiovo-iónové vodiče (používané v batériách).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umelá inteligencia odsunula vedcov na vedľajšiu koľaj. Vie, čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov
Umelá inteligencia prešla IQ testami. Výsledky sú šokujúce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.