9.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/James Wheeler).
V strede našej galaxie sa nachádza záhadný objekt alebo dokonca objekty, ktoré obiehajú okolo „srdca“ Mliečnej dráhy. Presnejšie ide o záhadný roj hviezd. Podľa fyzikálnych zákonov by sa tam nemali nachádzať kvôli silnému vplyvu veľkej čiernej diery. Teraz vedci možno našli riešenie tejto záhady.
Roj hviezd v strede Mliečnej dráhy je už mnoho rokov predmetom astronomickej fascinácie vedcov. Ich prítomnosť je fenoménom takmer kozmického rozsahu, keďže hviezdy v roji patria k typu S a obiehajú okolo supermasívnej čiernej diery.
Vedci sa domnievajú, že bezprostredná blízkosť supermasívnych čiernych dier je príliš extrémnym prostredím pre vznik hviezd. Preto celý pozorovaný roj musí pochádzať odinakiaľ.
Kozmický návštevník v srdci našej galaxie
Srdce našej galaxie sa pozoruje a analyzuje už niekoľko desaťročí. Cieľom tohto výskumu je okrem iného demonštrovať všeobecnú teóriu relativity v obrovskom meradle. Niektorí astronómovia však chceli zistiť, odkiaľ tamojšie hviezdy pochádzajú.
Na tento účel bol použitý teleskop Subaru umiestnený na Mauna Kea na Havaji – pracuje vo viditeľnom a infračervenom svetle. Jedna hviezda v roji sa potom pozorovala až osem rokov.
Tím vedcov pod vedením astrofyzika Shogo Nishiyamu z Miyagi University of Education odhalil pôvod hviezdy S0-6. Vedci sa zhodli, že nevznikla v našej galaxii. Stala sa tak prvou hviezdou v strede Mliečnej dráhy, ktorá má mimogalaktický pôvod.
Hviezdy v roji majú dlhé a eliptické dráhy sústredené okolo čiernej diery Sagittarius A*. Zároveň dosahujú obrovské rýchlosti – najrýchlejšia hviezda obieha okolo čiernej diery rýchlosťou až 24 000 km/s.
Vedci skúmajúci hviezdu S0-6 analyzovali jej rýchlosť a trajektóriu. Zistili, že je od čiernej diery vzdialená len 0,04 svetelného roka. Potom analyzovali svetlo, ktoré hviezda vyžaruje. Na základe spektra (jednotlivé prvky absorbujú a vyžarujú svetlo s určitou vlnovou dĺžkou) zistili aj jej chemické zloženie.
Staršie hviezdy obsahujú menej ťažkých prvkov ako mladšie hviezdy. Okrem toho objekty, ktoré vznikli na rovnakom mieste a v rovnakom čase, majú tendenciu mať podobné chemické profily.
Vedci si všimli, že S0-6 má relatívne málo ťažkých prvkov, preto sa jej vek dá odhadnúť na približne 10 miliárd rokov. Zaujímavé je, že množstvo a pomer jednotlivých prvkov sa najviac podobá hviezdam mimo Mliečnej dráhy. Chemické zloženie hviezdy je podobné zloženiu objektov, ktoré sa nachádzajú v trpasličích galaxiách obiehajúcich okolo našej galaxie.
Vedci poukazujú na to, že Mliečna dráha počas svojej doterajšej existencie (približne 13,6 miliardy rokov) pohltila mnoho ďalších menších galaxií. Vedci sa tiež domnievajú, že S0-6 je prvým pozorovateľným dôkazom toho, že zvyšky iných systémov sa dostali do centra Mliečnej cesty a prežili.
Vznikla S0-6 skutočne mimo galaxie Mliečna cesta? Má nejakých spoločníkov, alebo cestuje sama? ‚Dúfame, že ďalší výskum nám umožní odhaliť tajomstvá hviezd v blízkosti supermasívnej čiernej diery,‘ hovorí Nishiyama.
Zistenia boli publikované vo vedeckom časopise Proceedings of the Japan Academy, Series B.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedci objavili nové galaxie. Sú vzdialené 33 miliárd svetelných rokov
Čína má byť lepšia ako NASA. Na Zem chcú priniesť vzorky z Marsu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.