10.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).
Vianočná hviezda je jedným zo symbolov Vianoc. Táto nápadná rastlina krásne ozdobí dom počas sviatočného obdobia. Ak sa však chceme z jej vzhľadu tešiť dlho, treba pamätať na jednu vec. Bez toho naša vianočná hviezda odkvitne a začne strácať listy ešte pred polovicou decembra.
Toto urobte po zakúpení vianočnej hviezdy. V opačnom prípade stratí svoje listy
Vianočná hviezda sa vyznačuje intenzívnou červenou farbou svojich kvetov a zelených listov. Bohužiaľ, pri nesprávnej starostlivosti a zlom zaobchádzaní rýchlo stráca svoje prednosti. Pozrite sa, čo robiť hneď po jej kúpe, aby vám vianočná hviezda vydržala až do Vianoc a po nich.
Najprv si pozorne prezrite rastlinu, ktorú chcete kúpiť. Zdravá vianočná hviezda by mala mať plne vyfarbené červené kvety a silné zelené listy. Žltnutie alebo nepravidelné sfarbenie by malo byť dôvodom na obavy. Nezabudnite skontrolovať aj výskyt škodcov.
Nezabudnite, že vianočná hviezda je citlivá na nízke teploty. Ak ju počas prepravy domov zmrazíte, dlho sa z nej tešiť nebudete. Je pravdepodobné, že listy rýchlo opadajú. Aby ste tomu zabránili, zabaľte rastlinu do papiera a snažte sa ju príliš dlho držať mimo chladu. Namiesto prechádzky s vianočnou hviezdou zvoľte radšej auto alebo verejnú dopravu.
Vianočná hviezda – čo môžete urobiť, aby ste si ju užívali čo najdlhšie?
Po príchode domov ju hneď nerozbaľujte. Dajte rastline čas, aby si zvykla na nové podmienky. Vianočná hviezda sa najlepšie cíti pri teplote 12 až 22 °C a snažte sa jej ju zabezpečiť. V opačnom prípade jej listy zožltnú a opadajú. Miesto vedľa radiátora alebo netesniaceho okna nie je najlepšou voľbou. Dbajte tiež na to, aby mala dostatok slnečného svetla. Vianočná hviezda má rada svetlé polohy, ale v lete ju nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.
Dôležitá je aj správna zálievka. Kvitnúca vianočná hviezda vyžaduje pomerne veľa vlahy – pôda by mala byť neustále vlhká. Okrem toho sa odporúča zalievať dvakrát týždenne „zhora“ (počas obdobia kvitnutia a rastu možno rastlinu prihnojiť – každých štrnásť dní počas zalievania). Po odkvitnutí prechádza vianočná hviezda obdobím pokoja, v takom prípade by sa mala rastlina zalievať menej často – raz týždenne. Ak si ju chcete ponechať aj na ďalšiu sezónu, zalievajte ju na jar opäť častejšie (po zastrihnutí stoniek a presadení).
Vianočná hviezda má rada vlhký vzduch
Vianočná hviezda tiež potrebuje dostatočnú vlhkosť – najlepšie je denne rastlinu postriekať (okrem kvetov) alebo umiestniť kvetináč, v ktorom rastie, na tanierik naplnený kamienkami a vodou (ale tak, aby dno kvetináča nestálo vo vode).
Mnohí ľudia ju považujú za rastlinu na jednu sezónu a po odkvitnutí ju jednoducho vyhodia. V skutočnosti ju však môžeme doma pestovať niekoľko rokov; pri správnej starostlivosti môže vianočná hviezda kvitnúť aj naďalej.
Vianočná hviezda môže byť nebezpečná
Mnoho ľudí nevie, že táto krásna rastlina môže byť veľmi nebezpečná. Nie každý vie, že vianočná hviezda je jedovatá. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje pre domáce zvieratá a deti. Náhodné požitie alebo dokonca len samotný kontakt s rastlinou môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo otravu jedlom.
Vianočná hviezda patrí k druhu vlčí bôb a všetky jej časti sú škodlivé. V stonkách, listoch a koreňoch sa nachádza jedovatá mliečna látka. Jej požitie môže spôsobiť lokálne podráždenie ústnej dutiny. Vo veľkých množstvách môže vianočná hviezda spôsobiť ťažké otravy, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvetinárka radí, čo robiť, aby Betlehemská hviezda nestratila listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.