11.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Hoci sú vhodné na dlhé skladovanie, mnohých z nás hneď láka pripraviť si chutné zaváraniny. Ako konzumujeme brusnice a aké vlastnosti majú? Priaznivé účinky na močové cesty nie sú všetko, čo pre nás môžu urobiť brusnice. Brusnice sú záchranným kolesom pri únave a prechladnutí.
Urobte si zásoby brusníc. V zime budú neoceniteľné
Kedy je sezóna brusníc? Tmavočervené, dužinaté bobule sa dajú zbierať už od septembra a plodenie môže pokračovať až do konca novembra. Často počujete, že brusnice majú po mrazoch lepšiu chuť, pretože strácajú trochu svojej kyslo-horkastej chuti, pričom si zachovávajú cenné zdravotné účinky.
Nie každý vie, že pevne zabalené ovocie vydrží v chladničke tri mesiace. Môžu sa brusnice jesť surové? Aj keď sú zmrazené, ich chuť nám môže nedobrovoľne skriviť tvár, takže občerstvenie ako samostatná pochúťka sa nezdá byť veľmi lákavé.
Brusnice však môžete použiť ako prísadu do čaju. Zahrievajúci nápoj získa vlastnosti podporujúce imunitu a zároveň zlepšujúce náladu. Čerstvé ovocie môžete premeniť aj na vynikajúcu omáčku k mäsu a syrom.
Zásoby ovocia na dlhšie obdobie
Plody brusníc veľmi dobre znášajú vysoké teploty, takže sa nemusíte obávať, že by pri spracovaní výrazne stratili cenné liečivé vlastnosti. Preto sa môžete s veľkou chuťou pustiť do prípravy brusnicových zaváranín, na ktorých si pochutnáte v nasledujúcich mesiacoch.
Na druhej strane sušené brusnice sú schopné prežiť v špajzách až niekoľko rokov a poslúžia vám ako sladká pochúťka alebo prísada do koláčov a dezertov. Táto alternatíva je obľúbená najmä u ľudí, ktorí sa hrozienkam vyhýbajú ako mor.
Vlastnosti brusníc – ochrana močových ciest
Aj keď sa zdravotné výhody brusníc nezužujú len na tento jediný aspekt, z hľadiska ich liečivých vlastností sa na prvé miesto určite dostáva efektívne fungovanie močových ciest.
Brusnice sú často kľúčovou zložkou prípravkov určených na ochranu pred infekciami močového mechúra. Dobre sa osvedčuje aj pri liečbe zápalu močového mechúra, keď sa už choroba rozbehne. Na prítomnosť ovocia v strave by mali dbať najmä ženy – ktoré sú na toto bakteriálne ochorenie oveľa náchylnejšie ako muži.
Sila brusnicového ovocia, o ktorej nie každý vie
Zaradenie brusníc do jedálnička prospieva nielen močovému systému. Hoci sa to hovorí menej často, bohaté zloženie červených plodov z nich robí skutočne všestranného spojenca ľudského zdravia.
- Snažíte sa za každú cenu vyhnúť návšteve zubára, preto si často a intenzívne čistíte zuby? Zložky brusníc znižujú hromadenie baktérií v ústach, čím sa znižuje riziko vzniku zubného kazu, ako aj paradentózy a ochorení ďasien.
- Antibakteriálne vlastnosti brusníc dokážu potlačiť činnosť mikroorganizmov zodpovedných za vznik žalúdočných vredov.
- Minerálne zložky a flavonoidy, ktorých sú tieto malé poklady prírody hotovou pokladnicou, podporujú srdce, znižujú tvorbu krvných zrazenín a robia cievy pružnejšími, čím chránia pred upchatím. Prispievajú k znižovaniu krvného tlaku.
Čerstvé a sušené brusnice – porovnanie
Čerstvé aj sušené ovocie prospieva stavu ľudského tela. V prospech čerstvého hovorí skutočnosť, že obsahuje podstatne viac antioxidantov, hoci je stále ťažké ho konzumovať v nespracovanej forme kvôli jeho trpkej chuti. Dostupnosť čerstvých brusníc je tiež časovo obmedzená.
Dobrou správou je, že sušené brusnice tiež podporujú zdravie. Je tu však podmienka – pozorne si prečítajte etiketu a analyzujte zloženie na obale. Tým sa uistíte, že ovocie nie je zo zdravotného hľadiska plné zbytočných sladidiel.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na zápchu lepšie ako slivky. Pár denne tiež pomôže znížiť zlý cholesterol
Má blahodarný účinok na organizmus a je nevyhnutný pri chudnutí. Dokedy je na ňu sezóna?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.