11.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bondar Illia pexels.com/Pixabay).
Ak ste si všimli, že váš krásny zamiokulkas odumrel, jeho listy začali žltnúť a opadávať, mali by ste okamžite konať. Je to jedna z najodolnejších črepníkových rastlín, ale nie je nezničiteľná, preto sa musíte naučiť, ako sa o ňu správne starať. Vysvetlíme vám, aké podmienky potrebuje na správny rast, a prezradíme recept na najlepší domáci kondicionér zamiokulku. Ak vajíčko zahrabete do kvetináča, vaša krásna kvetina bude čoskoro opäť vo forme.
Niektorí zamiokulkas niekedy nazývajú železnou rastlinou, pretože je naozaj ťažké ho zničiť. Táto črepníková kvetina vám dokáže odpustiť naozaj veľa chýb v starostlivosti. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jej nič nestane, ak ju zabudnete zaliať pred dlhším dovolenkovým výletom.
Nezabudnite však, že nie je nezničiteľný. Aj on potrebuje trochu starostlivosti, preto vám pripomenieme, aké podmienky sú potrebné na pestovanie zamiokulkov, a poradíme vám, ako zachrániť odumretú rastlinu, ktorej listy nečakane začali žltnúť a opadávať.
Ak chcete, aby váš zamiokulkas rástol zdravo a silno, mali by ste mu zabezpečiť tieto podmienky
Ak chcete, aby váš zamiokulkas rástol zdravo a silno a aby jeho listy zaujali svojím intenzívnym tmavozeleným odtieňom, mali by ste mu poskytnúť optimálne podmienky na rast.
- Substrát pre zamiokulkas
Substrát pre zamiokulkas by mal byť živý, humusovitý a dobre odvodnený, s neutrálnym alebo mierne kyslým pH 5,5 – 6,5. Najdôležitejšie je, aby pôda neumožňovala zadržiavanie vlhkosti. Pomôcť preto môže drenážna vrstva a drenážne otvory na dne kvetináča.
- Pozícia pre zamiokulkas
Zamiokulkas nie je vyberavý, ale najlepšie rastie na teplých a suchých miestach. Ideálne je, ak dostáva skôr rozptýlené ako priame svetlo.
- Zalievanie zamiokulku
Ako odolná črepníková rastlina vydrží zamiokulkas bez zalievania až dva mesiace. Nemali by ste ho však vystavovať takýmto skúškam. Príliš časté zalievanie rastliny môže viesť k opadávaniu listov a hnilobe zamiokulku. Zásobujte ho preto vodou až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy v kvetináči úplne vyschne, t. j. raz za dva týždne mäkkou a mierne rozriedenou vodou.
Do kvetináča vložte vajce. Táto domáca „živina“ zachráni chradnúci zamiokulkas
Našťastie existuje jednoduchý patent na záchranu preplneného zamiokulku, ktorý nečakane začal chradnúť v nedohľadne. Stačí, ak do kvetináča vložíte surové vajce.
Rastlinu nenechávajte v zaplavenom substráte, ale presádzajte ju. Do nového kvetináča rozprestrite 2-3 vrstvy zeminy, položte tam surové vajce v škrupine, naň umiestnite rastlinu a až potom zakryte korene zamiokulkov zeminou. Táto domáca „živina“ obsahuje vápnik, kremík, zinok, fluorid a síru. Zachráni a posilní teda vašu rastlinu a vyprovokuje ju k rastu nových výhonkov. Ako preventívne opatrenie môžete tiež namočiť vaječné škrupiny do vody a každé 3 – 4 týždne ňou rastliny zalievať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žltnú listy vášho zamiokulku? Táto výživa ho postaví na nohy
Rozpustite vo vode a zalejte zamiokulkas. Budete prekvapení, koľko nových listov vyrastie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.