13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Eva Bronzini).
Kompostér je jedným zo základných prvkov na pozemku alebo v záhrade každého záhradkára. Tento prvok má často rôzne podoby, ale jeho účel je konštantný – premieňať organický odpad na kompost. Mnohí ľudia však robia chybu, keď do kompostéra hádžu veci, ktoré by tam nemali byť. O čo konkrétne ide?
Kompostér – spôsob, ako získať hnojivo zadarmo
Kompostéry sú špeciálne vyhradené miesta, kam sa ukladajú rôzne rastlinné zvyšky. Tento odpad sa v ňom rozkladá, pričom vzniká kompost, známy aj ako organické hnojivo. Obsahuje látky ako dusík a draslík, ktoré majú pozitívny vplyv na rast rastlín. Tento typ hnojiva kyprí pôdu a obohacuje ju o humus.
Kompost sa zvyčajne používa na jar a na jeseň. Mal by sa umiestniť na plochu, kde budú záhony, a dôkladne premiešať s pôdou. Takto budú vysadené rastliny riadne vyživované. Je dobré pamätať na to, aby sa zložky kompostu primerane menili. Kombinácia trávy, kôry a rastlinných zvyškov v rovnakom pomere určite prinesie vynikajúce výsledky.
Čo do kompostu nedávať?
Záhradkári vyhadzujú na kompostovisko veľa organického odpadu. Patria sem zvyšky rastlín, zvyšky ovocia a zeleniny, rozdrvená kôra a dokonca aj kávová usadenina alebo vaječné škrupiny (najlepšie rozdrvené).
Existujú však niektoré produkty, ktoré je lepšie do kompostu nehádzať. Môžu negatívne ovplyvniť tvorbu prírodného hnojiva. Okrem toho rozklad niektorých prvkov v komposte, ktorými sa neskôr budú kŕmiť rastliny, môže brzdiť ich rast.
Čo by ste teda nemali dávať do kompostu? Predovšetkým odpad z mäsa a rýb (vrátane kostí a kostí). Do kompostu by sa nemali dávať ani spracované potraviny, zvieracie exkrementy, uhoľný popol a rastlinné zvyšky, ktoré prišli do kontaktu s patogénmi. Navyše si treba dávať pozor na lístie, ktoré sa hádže do kompostu. Orechové, dubové a jelšové lístie nie je vhodné do kompostu. Obsahujú triesloviny, ktoré môžu brzdiť rast rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mulčovanie šiškami a kyslým šiškovým kompostom. Najlepšia výživa pre kyslomilné rastliny
Určite to urobte pred zimou. Ochránite svoje stromy pred škodcami a mrazom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.