13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Greeske).
Čemerica čierna, ľudovo nazývaná aj ako „vianočná ruža“, je nápadná rastlina s veľkými bielymi kvetmi. Kvitne v zime, keď väčšina rastlín stráca svoj pôvab. Čemerice v kvetináčoch môžu zdobiť naše domy a byty práve v čase sviatočného obdobia. Ak však chcete, aby sviežo a dlho kvitli, musíte sa o ne správne starať. Ako sa staráte o čemerice? Tu je niekoľko tipov.
„Vianočná ruža“, známa aj ako zimná ruža a čemerica čierna, je druh trvalky z čeľade iskerníkovité, ktorá kvitne v zime. Pestuje sa na Slovensku a vo voľnej prírode sa vyskytuje v južnej Európe. Je nádhernou vianočnou dekoráciou a s obľubou sa dáva ako darček. Aby ste sa však mohli tešiť z krásy čemerice čiernej, je potrebné sa o ňu správne starať. Správna starostlivosť ju udrží bujne kvitnúcu až do jari. Čo potrebuje vianočná ruža? Poradíme vám.
Pestovanie „vianočných ruží“. Ako sa starať o rastlinu?
„Vianočná ruža“ alebo čemerica čierna je najobľúbenejším druhom čemerice na Slovensku. Dorastá do výšky 30 cm a vytvára biele kvety s priemerom až 12 cm. V západnej Európe kvitne koncom novembra a začiatkom decembra, odtiaľ pochádza jej názov – pretože zdobí záhradu v čase Vianoc. V slovenských podmienkach čemerice čierne kvitnú v záhrade zvyčajne od januára do mája. Treba však pripomenúť, že sa dajú pestovať aj v kvetináčoch. V tejto podobe si ich môžete kúpiť a ozdobiť si nimi obývačku alebo spálňu v decembri. Potrebujú však vhodné podmienky, pretože nemajú rady teplo a v bytoch sa im nedarí.
Pre čemerice čierne by ste mali vybrať pomerne chladné, ale slnečné miesto. Ideálna teplota pre túto rastlinu by nemala presiahnuť 15 stupňov Celzia. Určite je najlepšie premiestniť rastlinu do interiéru len na niekoľko sviatočných dní a zvyšok času ju mať napríklad na verande, zasklenom balkóne alebo v zimnej záhrade. Pôda pre čemerice by mala byť mierne vlhká, najlepšie vápenatá, priepustná a úrodná.
„Zimná ruža“. Ako sa o ňu starať po Vianociach?
Rastliny prispôsobené na pestovanie v interiéri nie sú pripravené na to, aby sa okamžite preniesli do záhrady, pretože mrzne. Preto je lepšie ich po Vianociach premiestniť do svetlej, chladnej miestnosti, ale úplne ich vyniesť von až po príchode jari. Počas tohto obdobia ich pravidelne, ale mierne zalievajte a hneď ako to poveternostné podmienky dovolia, vysaďte čemerice do záhrady. Prípadne ich môžete ponechať v kvetináči, ale hrozí riziko, že budú vytvárať veľa lístia na úkor kvetov. Stratia tak časť svojho jedinečného šarmu.
Jedovatá čemerica čierna. Na čo si musíte dávať pozor?
Čemerice čierna je mimoriadne pôvabná, ale zároveň je aj jedovatá. To platí pre všetky časti tejto rastliny, pretože obsahujú jedovatý glykozid heborín. Požitie semien alebo častí kvetov môže spôsobiť otravu a kontakt pokožky s jej šťavou môže viesť k vzniku pľuzgierov. Ak doma pestujete „zimnú ružu“, musíte preto dávať pozor na svojich domácich miláčikov a všetku starostlivosť vykonávať v rukaviciach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vianočná hviezda stratí svoje listy, ak to po zakúpení neurobíte
Zabudnite na vianočnú hviezdu. Tu je nový sviatočný hit na parapetu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.