13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Aloisi).
Dokonca aj posteľná bielizeň, ktorá bola často praná, správne chránená a bezpečne skladovaná, je náchylná na znehodnotenie – vinníkom je pot. Je možné ho odstrániť? Ako môžete vyprať posteľnú bielizeň, aby ste sa účinne zbavili žltých škvŕn? Tu je spôsob, ako zachrániť svoju obľúbenú perinu a obnoviť jej sviežosť a estetický vzhľad.
Ako prať posteľnú bielizeň, aby krásne voňala a dlho si zachovala svoju farbu?
Za vinníka nevzhľadnej špiny, ktorú je ťažké odstrániť počas bežného pracieho cyklu, sa považuje pot, presnejšie metabolity, t. j. chemické látky, ktoré sú produktmi metabolizmu tela. Na udržanie vnútornej rovnováhy ich prirodzene odvádzajú cez príslušné vývody v pokožke okrem iného aj potné žľazy, ktoré sú stimulované k činnosti.
Efekt zažltnutej posteľnej bielizne, hoci je taký nevzhľadný, je výsledkom normálnych reakcií tela na neutralizáciu toxínov. Nech je však účinok potu akýkoľvek, nechceme ho vidieť na novej, snehobielej obliečke na vankúš, ktorú sme si práve stihli priniesť z obchodu. Preto sa oplatí vedieť, ako prať posteľnú bielizeň, aby vždy vyzerala ako nová.
Začnite tým, že si prečítate pokyny na štítku
Nie je to tak dávno, čo ste sa mohli stretnúť s radami, aby ste znečistenú a zašpinenú posteľnú bielizeň prali pri vysokých teplotách a najlepšie ju vyvarili. Mnohé jemné tkaniny a ich farby by to však nemuseli prežiť. Po jednom takomto praní by sa posteľná bielizeň scvrkla ako pre bábätko alebo by sa úplne zničila. Hlavným zdrojom informácií o optimálnych parametroch prania by pre vás mal byť štítok prišitý výrobcom. Preto sa odporúča neodstrihávať ho krátko po kúpe.
Perte častejšie ako raz za 2 týždne
Pranie raz za dva týždne je mýtus, ktorý je načase vyvrátiť. Po uplynutí tohto času posteľná bielizeň nielenže nepríjemne zapácha, ale stáva sa aj ideálnym prostredím pre rast baktérií, ktoré sú úkrytom pre prach a roztoče. Obliečky na vankúše vymieňajte raz týždenne, počas víkendového upratovania domácnosti.
Vyprázdnite bubon
Je to dôležité, pretože ak je práčka naplnená až po okraj, prací prostriedok nestihne vyčistiť všetky časti tkaniny a voda nebude voľne prúdiť, aby sa nečistoty opláchli. Držte sa pravidla, že do práčky treba vložiť toľko vecí, aby zaberali maximálne 1/3 jej kapacity.
Domáci spôsob, ako prevoňať posteľnú bielizeň bez škvŕn – nájdete ho v kuchyni
Pri praní zažltnutej posteľnej bielizne potrebujete účinný odstraňovač škvŕn. Účinný však neznamená žieravý. Ponuky z obchodu odložte na vedľajšiu koľaj a siahnite po kuchynskom výrobku, ktorý určite máte doma.
Kuchynské skrinky sú absolútnou raritou. Nájdete v nich výrobky na rôzne použitie, ktoré stoja drobné, ale pôsobia ako profesionálne prostriedky. S nimi ani uprostred leta či v zime, keď radiátory kúria ako šialené, problém nočného potenia nezanechá stopy na vašej posteli, alebo aspoň nie na dlho.
Pripravte si 1 šálku jedlej sódy na pranie – nemusíte z nej robiť pastu ani kašu, stačí ju nasypať do práčky. Po skončení cyklu vytiahnete z bubna mäkkú, voňavú a osvieženú posteľnú bielizeň. Na dotyk bude stále nadýchaná a farby zostanú intenzívne. Sóda je vhodná nielen na zažltnutie. Odstráni aj škvrny od vosku, vína, čaju alebo kávy. Spánok v čistej posteľnej bielizni vám prinesie väčší pokoj a moment, keď sa do nej po náročnom dni zaboríte, je sám o sebe terapiou pre zmysly.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často by ste mali vymeniť vankúš za nový? Väčšina ľudí to robí príliš zriedka
Ako vybieliť šedé obliečky? Jednoduchý domáci liek na bielenie posteľnej bielizne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.