13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Prehrievanie domov v zime je medzi Slovákmi pomerne rozšírený zvyk. Ukazuje sa, že na dosiahnutie lepšej pohody by mala byť teplota v interiéri nižšia, ako si myslíme. Ak je v byte príliš teplo, často sa môžeme sťažovať na únavu alebo problémy so sústredením. To samozrejme súvisí aj s vysokými účtami za vykurovanie. Hlavný hygienický inšpektorát apeloval, aby sa už nikdy takto nepostupovalo.
Prečo má prehrievanie domov katastrofálne následky?
Nadmerne vysoké teploty v interiéri počas vykurovacej sezóny nezriedka spôsobujú únavu, ospalosť, horšiu koncentráciu a v niektorých prípadoch dokonca spôsobujú problémy s dýchaním a bolesti hlavy. Z týchto dôvodov je mimoriadne dôležité správne regulovať radiátory a nikdy ich nenastavovať na plný výkon.
Odborníci na hygienu sú toho názoru, že udržiavanie miernej teploty prostredia je pre našu pohodu kľúčové, a navyše má výrazný vplyv na imunitu, ale aj na duševné zdravie. Aká by teda mala byť teplota v interiéri v zime?
Aká by mala byť teplota v domácnosti?
Odborníci sa zhodujú v tom, že vnútorná teplota by mala byť regulovaná – mala by sa pohybovať medzi 18 a 22 stupňami Celzia. To platí aj pre domácnosti, v ktorých sú deti a bábätká. Len tak sa zabezpečí tepelná pohoda pre všetkých v domácnosti.
Teploty nad 22 °C a dusné vnútorné prostredie (nedostatočné pravidelné vetranie interiéru, aspoň 10 – 15 minút denne) majú katastrofálny vplyv na imunitu a negatívne ovplyvňujú ľudí s pľúcnymi ochoreniami, astmatikov a alergikov. Napriek nízkym vonkajším teplotám sa oplatí vetrať najmä spálne – výrazne to zlepší kvalitu a pohodlie spánku a prispeje k čistejšiemu vzduchu v byte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aká by mala byť vlhkosť v domácnosti? Mnoho ľudí s touto otázkou bojuje počas vykurovacej sezóny
Má zmysel vypínať kúrenie v noci? Slováci si neuvedomujú dôsledky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.