13.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ERIK Miheyeu).
Mastnota v kuchyni je všadeprítomná – počas varenia sa usadzuje nielen na indukčnej varnej doske alebo sporáku, ale aj na obkladačkách, digestore a nábytku. Ak sa pravidelne nečistí, mieša sa s prachom a vytvára zmes, ktorá sa ťažko odstraňuje. Ako možno každý z týchto povrchov účinne vyčistiť a zabrániť vzniku mastných usadenín?
Mastnota na dlaždiciach a digestoroch – odkiaľ pochádza?
Digestor odvádza výpary, ktoré vznikajú pri varení. Spotrebič nasáva vzduch a vypúšťa ho von. Spolu so vzduchom prechádza cez odsávač pár aj množstvo mastnoty, prachu, vlhkosti alebo plynových pár, ktoré sa postupne usadzujú na všetkých súčastiach odsávača pár – kryte, mriežkach a filtroch.
Mastnota na dlaždiciach je tiež dôsledkom varenia – pri vyprážaní na panvici strieka na dlaždice, dosku a podlahu a vo forme výparov stúpa nad panvice. Tie obsahujú nielen vodnú paru, ale aj mikroskopické častice tuku. Čím častejšie a častejšie varíte, tým viac tuku sa usadzuje na vašom nábytku a dlaždiciach. Problémy s jeho odstraňovaním vznikajú preto, lebo sa mieša s prachom a vytvára zmes, ktorá sa ťažko čistí.
Domáce prostriedky na zaschnutú mastnotu na dlaždiciach
Zaschnutá mastnota na dlaždiciach je nielen nevzhľadná, ale predovšetkým nehygienická. Aj tie najkrajšie dlaždice vyzerajú nevábne, ak sú pokryté mastnotou. Možno ju rýchlo odstrániť špeciálnymi chemickými prípravkami, ale to je málo ekologické. Rovnako rýchlo a účinne môžete dlaždice vyčistiť pomocou toho, čo máte po ruke: jedlej sódy, vody a octu.
Spôsob 1 – ocot
Ocot je babičkin spôsob, ako si poradiť s mastnotou, vodným kameňom a mnohými ďalšími problémami v domácnosti. Stačí ho naliať do fľaše s rozprašovačom a potom ho nastriekať na všetky mastné povrchy. Po niekoľkých minútach ich stačí utrieť handričkou alebo papierovou utierkou a máte hotovo. Ak vám prekáža silný zápach čistého octu, zrieďte ho v pomere 1:2 s vodou a dvoma lyžicami prostriedku na umývanie riadu. Ďalšou zložkou zmesi, ktorá váš nábytok vyleští, je minerálny olej.
Spôsob 2 – sóda bikarbóna
Jedlá sóda je druhým najčastejšie odporúčaným prostriedkom v domácnosti na všetky druhy škvŕn. Poradí si s mastnotou na obkladačkách, doskách a odkvapoch. Znečistené povrchy najlepšie vyčistíte zmesou pripravenou zo 4 polievkových lyžíc jedlej sódy a 1 litra vody. Jednoducho ju naneste na dlaždice, vydrhnite špongiou a potom zotrite handričkou.
Ako vyčistiť kuchynskú pracovnú dosku od mastných škvŕn?
Mastnota sa môže usadzovať aj na pracovnej doske. Na jej čistenie môžete použiť hotové chemické prípravky, ale pri nesprávnom použití môžu pracovnú dosku poškodiť. Ich nevýhodou je aj to, že obsahujú silné, často agresívne zložky, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie. A na pracovnú dosku často kladiete jedlo alebo riad alebo sa jej dotýkate rukami, preto je lepšie neriskovať. Domácim prostriedkom, ktorý je účinný a šetrný k životnému prostrediu, nie je nič iné ako sóda s vodou. Mastné škvrny namočte do zmesi vody a sódy a po chvíli ich zotrite handričkou.
Ako vyčistiť digestor?
Na čistenie digestora sa hodia nielen chemikálie, ale aj domáce jednoduché metódy.
- Na odstránenie čerstvých nečistôt na digestore stačí teplá voda s trochou prostriedku na umývanie riadu. Jednoducho navlhčite handričku alebo špongiu roztokom a dôkladne utrite všetky časti digestora.
- Na čistenie digestora z nehrdzavejúcej ocele je ideálny detský olej – málokto vie, že má skvelé čistiace vlastnosti! Keď je na odsávači pár viac vrstiev mastnoty ako zvyčajne, olivový olej vám pomôže mastnú špinu rozpustiť. Naneste ho na digestor pomocou špongie a potom na nečistoty priložte handričku navlhčenú v horúcej vode. Potom špinu rozotrite tvrdou stranou hubky a nakoniec odstráňte zvyšky oleja papierovou utierkou.
- Na čistenie vnútornej strany odsávača pár je ideálna octová voda. Roztok nalejte do rozprašovača (môže byť v pomere 1:1), nastriekajte ho na mriežku a nechajte pôsobiť 10-12 minút. Po uplynutí tejto doby povrch dôkladne vydrhnite tvrdou stranou špongie a celý ho utrite do sucha.
Čistenie odsávača pár je najlepšie vykonávať pravidelne. Nahromadená mastnota, ktorá sa mieša s prachom, vytvára skutočne ťažko odstrániteľnú zmes, ktorá si často vyžaduje namáčanie a drhnutie. Je dobré zvyknúť si utierať odsávač pár po každom použití a raz týždenne alebo aspoň raz za dva týždne ho dôkladne vyčistiť. Dbajte na viditeľné a skryté komponenty – mastný odsávač pár nielenže nevyzerá esteticky, ale ani nefunguje efektívne.
Odsávač pár pravidelne čistite, najmä ak ho používate v režime odsávania. Pracuje v uzavretom okruhu, takže ten istý vzduch, ktorý bol nasatý, sa po vyčistení vracia späť do miestnosti. Ak prechádza cez znečistený spotrebič, odsávač pár „vyfukuje“ do domácnosti vzduch, ktorý nie je príliš čistý.
Ako zabrániť hromadeniu mastnoty na obkladačkách?
Ak radi a často varíte, musíte počítať s tým, že sa vám na nábytku, obkladačkách a digestore bude usadzovať mastnota. Neexistuje žiadny zázračný spôsob, ako sa jej zbaviť. Niektoré jedlá môžete samozrejme variť zakryté, aby ste minimalizovali množstvo výparov, ale nie vždy je to možné.
Ak máte dlaždice alebo pracovnú dosku, ktorá sa ťažko čistí, zakryte ju počas varenia papierovou utierkou, novinami alebo raňajkovým papierom. Takáto ochrana absorbuje mastnotu a ľahko sa aplikuje. Vyžaduje si však dodatočnú prácu pred a po varení.
Ak radi varíte, určite sa musíte vysporiadať s mastnotou, ktorá je v kuchyni všadeprítomná. Jej každodenné čistenie chemickými prostriedkami nie je práve najzdravšie, ale musíte sa zbaviť aj tých nepríjemných škvŕn na obkladačkách a usadenín na digestore. Domáce prostriedky sú po ruke takmer v každej domácnosti: jedlá sóda, ocot a prostriedok na umývanie riadu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už vás nebaví škrabať pripálenú rúru? Takto odstránite nečistoty už za 2 minúty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.