14.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Andrea Piacquadio).
Nespavosť ovládla váš život? Vôbec to tak nemusí byť. Budenie uprostred noci a problémy so spánkom postihujú mnohých ľudí na celom svete. Hoci sa voči nej cítime bezmocní, dá sa s ňou bojovať. Jeden odborník pozná spôsob. Hovorí o klasických „chybách“.
O nespavosti počujeme v spoločnosti čoraz častejšie. Nedávne údaje zo štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Kým v roku 2020 lekári predpísali lieky proti nespavosti približne 40 000 poistencom najväčšej štátnej poisťovne, minulý rok ich bolo už 85 000. Spánok môžu narúšať depresie, úzkosti či iné psychické ochorenia, ale rovnako aj ochorenie COVID-19. Je to frustrujúci zážitok, ktorý ovplyvňuje celkovú pohodu a môže výrazne znížiť sústredenie, koncentráciu a spôsobiť neželané zmeny nálady. Stáva sa to aj vám? Našťastie existujú ľudia, ktorí vedia, ako si môžete pomôcť.
Ako bojujete s nespavosťou? Odborník na spánok pozná odpoveď
Existuje mnoho relaxačných metód a cvičení – podložených výskumom -, ktoré majú pôsobiť na uvoľnenie a zníženie napätia v ľudskom tele. Podľa doktora Biquana Luo, odborníka na spánok zo San Francisca a generálneho riaditeľa spoločnosti LumosTech, sa ľudia v noci budia z rôznych dôvodov. Medzi bežné príčiny patrí stres, bolesť, úzkosť a rušivé vplyvy prostredia, ako je napríklad hluk alebo nevhodná teplota v miestnosti. Ako sa s tým teda vysporiadať?
Podľa odborníka by sa takýto problém nemal podceňovať, pretože zdravý spánok a správny spánkový cyklus je zárukou pohodlia a cestou k mnohým úspechom. Mnohí ľudia po prebudení vstávajú, aby sa napili vody alebo vykonali iné činnosti. To by nemal byť náš prvý inštinkt – vtedy je lepšie zostať v posteli, snažiť sa relaxovať a nevystavovať sa ďalším podnetom. Na úplnom začiatku sa oplatí použiť techniky, ako sú progresívna svalová relaxácia a dychové cvičenia. Okrem toho si môžete zaobstarať takzvaný prístroj s bielym šumom, ktorý tiež napomáha relaxácii. Ak to nezaberie, je čas na druhú fázu.
Ak sa vám po 10 – 15 minútach nepodarí znovu zaspať, je čas vstať z postele.
– vysvetľuje Luo, ktorého cituje webová stránka New York Post. Potom je najlepšie ísť na pokojné miesto v dome, napríklad na gauč, a dať si nízko stimulujúcu činnosť – môžete si napríklad čítať knihu. Toto by ste mali robiť dovtedy, kým sa opäť nebudete cítiť ospalí.
Budíte sa počas noci? Tieto chyby môžu váš problém len zhoršiť
Podľa odborníka na spánok sa mnoho ľudí dopúšťa základných chýb, ktorými si škodia. V prípade náhleho prebudenia je dobré nesiahať po telefóne alebo nekontrolovať čas na hodinách. Zvyšuje to hladinu stresu a môže to zhoršiť problém s opätovným zaspávaním.
Kontrola času po prebudení uprostred noci je jednou z najčastejších chýb, ktoré sťažujú zaspávanie.
– uviedol doktor Biquan Luo. Keď si vezmeme telefón do ruky, na očiach sa nám objavia aj notifikácie, ktoré sa môžu ukázať ako príliš stimulujúce a tiež sťažujú rýchle zaspávanie. Je vhodné dodatočne si štruktúrovať čas spánku. Pomôcť tomu môže každodenné vstávanie v rovnakom čase a vyhýbanie sa jasnému svetlu určitý čas pred spaním, čo je tiež častá chyba. Patrí sem napríklad používanie telefónu do poslednej chvíle pred spaním. Takýto zvyk v boji proti nespavosti určite nepomôže.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Používate na budíku odloženie budíka? Lekár varuje
Existuje spôsob, ako si dokonale zdriemnuť! Dodržujte správne poradie a zobudíte sa ako nový človek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.