14.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Prostock-studio).
Chcete, aby váš domov vyzeral čisto a sviežo, to je pochopiteľné. Lesklá podlaha je dôkazom, že sa o ňu staráte. Ako často by ste mali umývať keramickú podlahu a aký je najlepší spôsob, ako to urobiť, aby ste materiál ochránili? Pomocou týchto spôsobov umyjete, osviežite a ochránite svoju dlažbu pred znečistením – niektoré patenty vás naozaj prekvapia.
Ako často by sa mali čistiť keramické dlaždice?
Nie je to tak dávno, čo keramická dlažba kraľovala kúpeľniam a kuchyniam, ale v súčasnosti je rovnako obľúbená aj v halách a moderne zariadených obývacích izbách. Nájdete ich v rôznych vzoroch, farbách a rozmeroch, ale všetky zaručujú vysokú trvanlivosť, odolnosť proti oderu, nízku nasiakavosť a sú klasifikované ako nehorľavé materiály.
Vďaka svojim vlastnostiam sú tieto dlaždice vhodné do všetkých priestorov, kde je rušný život. Preto je potrebné mať patent na rýchle čistenie nečistôt, ktoré sa na nich neustále usadzujú. Určite vás poteší, že neexistujú žiadne prísne smernice o tom, ako často by sa mali podlahy z keramických dlaždíc čistiť. Majte však na pamäti, že väčšinu usadenín, nečistôt a škvŕn, ktoré na nich zostanú dlhšie, je ťažké odstrániť bez námahy. Môžete si preto osvojiť tento jednoduchý harmonogram:
- vysávanie povrchu – generálne čistenie aspoň raz týždenne a ad hoc vždy, keď si to stav podlahy vyžaduje;
- mokré čistenie – aspoň raz týždenne bez ohľadu na miestnosť; v kúpeľniach a na chodbách sa to oplatí robiť častejšie.
Venujte pozornosť potrebe čistenia škárovacej hmoty. Nemusíte to robiť pri každom upratovaní, ale je dobré to naplánovať raz za mesiac, aby sa nečistoty neusadzovali v dutinách a nepodporovali rast mikroorganizmov.
Ako vyčistiť keramickú podlahu? Domáce prostriedky pomôžu s údržbou
Na začiatok si naplánujte pravidelné zametanie alebo vysávanie, aby ste na dlaždice nerozniesli alebo nerozomleli čiastočky piesku, ktoré by mohli povrch zmatniť. Pripravte si mop, najlepšie so semišovou kožou alebo bežný strunový model, ktorý nevytvára žmolky. Ploché špongiové mopy vytláčajú špinavú vodu do úzkych medzier medzi dlaždicami, a to len pridáva prácu pri čistení škárovacej hmoty. Potom si vyberte jeden z nasledujúcich spôsobov rýchleho a účinného čistenia keramických dlaždíc.
- Sódový peeling – pripravíte ho zmiešaním ¼ šálky jedlej sódy, 1 polievkovej lyžice prostriedku na umývanie riadu a 2 litrov teplej vody. Váš obľúbený vonný olej pridaný do domáceho peelingu zanechá vašu podlahu nielen žiarivú, ale aj voňavú.
- Mätová tekutina – jednoducho zmiešajte vlažnú vodu a ocot v pomere 3:1 a zmes doplňte prostriedkom na umývanie riadu a mätovým olejom. Najjednoduchšie je nastriekať tekutinu na podlahu pomocou fľaše s rozprašovačom, potom ju umyť čistou vodou a utrieť do sucha. Tento postup je ideálny napríklad na čistenie priestorov, do ktorých sa dostávajú mravce. Olej ich účinne odpudzuje.
- Citrusový ocot – pripravte si roztok bieleho octu s citrusmi v sklenenej nádobe tak, že do nej vložíte čerstvú kôru (z pomarančov, citrónov, grapefruitov) a odložíte na dva týždne. Používajte podobne ako mätovú tekutinu a postriekajte povrch.
- Ústna voda s vodou – toto je pravdepodobne najzvláštnejšia kombinácia v tomto zozname, ale na dlaždice funguje perfektne, dôkladne ich vyčistí a okamžite zničí baktérie.
Keď skončíte s vytieraním dlaždicovej podlahy, nezabudnite ju utrieť do sucha napríklad handričkou z mikrovlákna omotanou okolo metly alebo najjednoduchšie tak, že ju posuniete nohou. Rozstrekovaná voda by mohla vytvoriť nevzhľadné šmuhy, ktoré sú na glazovanom povrchu viditeľnejšie. A to predsa nechcete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší prostriedok na čistenie podláh si pripravíte za 5 minút a odstráni všetky nečistoty
Vytlačte niekoľko kvapiek a naneste ich na podlahové lišty. Ani po zakúpení nevyzerali lepšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.