14.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/beauty_of_nature ).
Je to slávnostná alternatíva k vianočnému kaktusu, ktorá sa uchádza o tento titul aj s vianočnou hviezdou. Nazýva sa „vianočná ruža“ a hodí sa nielen ako dekorácia do domácnosti, ale neskôr aj do záhrady alebo na balkón. Navyše sa k nej viaže jedinečná vianočná legenda. Oplatí sa ju v decembri pozvať do svojich interiérov.
Čemerica mala vzniknúť za výnimočných okolností. Aspoň to hovorí vianočná legenda. Malá pastierka, ktorá si chcela uctiť novorodeného Ježiša, z diaľky sledovala, ako traja mudrci prinášajú Dieťaťu dary. Ona sama však žiadny dar nemala.
Keď si pomyslela, že sa jej nepodarí vidieť novorodenca, začala plakať. Z jej sĺz, ktoré padali na zem, vyrástli krásne biele kvety – čemerice. Dievčatko nazbieralo kyticu a radostne ju darovalo Ježiškovi. Tomuto príbehu sa môže, ale nemusí veriť. „Vianočná ruža“ však môže do domácnosti vniesť zvláštnu sviatočnú atmosféru.
„Vianočná ruža“ v kvetináči. Ako sa staráte o čemericu doma?
Donedávna patrila čemerica k rastlinám, ktoré neboli u nás veľmi obľúbené. V záhradkárskych obchodoch ste ju našli len zriedka a ešte menej v akejkoľvek záhrade. Ale až donedávna.
Móda čemerice v kvetináčoch prišla z Nemecka. Tam sa už dlho oceňovala ich jemná krása a nezvyčajný čas kvitnutia na Vianoce. Pri tejto príležitosti ich nazvali vianočnými ružami a počas sviatočného obdobia ich s obľubou pozývali do interiérov svojich domovov. Čoskoro boli jej estetické kvality ocenené aj na Slovensku a dnes čemerica súťaží o titul najsviatočnejšej rastliny s vianočným kaktusom a vianočnou hviezdou.
Vianočná ruža: pestovanie. Tu je návod, čo robiť, aby vyzerala úžasne
Veľké biele kvety čemerice sú jej charakteristickým znakom. Dôležité je, že rastlina je mrazuvzdorná, dokonca odoláva mrazom až do -15 °C. V prípade extrémnych mrazov sa však odporúča prikryť rastlinu rúnom. Kvitne koncom novembra alebo v decembri a kvety si udrží až do jari.
Čemerice vysadené v zemi kvôli svojim veľmi citlivým koreňom neznášajú presádzanie. Majú rady miesta v blízkosti vysokých stromov alebo hustých kríkov, ktoré im poskytujú tieň a chránia ich pred vetrom. Rastlina tiež nemá rada suchú alebo zamokrenú pôdu.
Môžu sa čemerice pestovať v interiéri? Toto je potrebné mať na pamäti
Upozorňujeme, že čemerice nie sú typické izbové rastliny. Ak ich chcete použiť na vytvorenie jedinečnej interiérovej dekorácie, odporúčame umiestniť ich na relatívne chladné, ale svetlé miesto – najlepšie na miesto, kde teplota nepresiahne 15 stupňov Celzia – a nechať ich doma čo najkratší čas – najlepšie len na niekoľko vianočných dní. Zvyšok zimy by mali čemerice stráviť na chladnej verande alebo zasklenom balkóne.
Čemerice v kvetináčoch by mali byť umiestnené čo najďalej od zdroja tepla, na svetlom, ale nie priamo slnečnom mieste. Vyššie teploty môžu blokovať proces kvitnutia rastliny.
Čemerice by sa tiež nemali nechať vyschnúť. Ich substrát by mal byť vždy mierne vlhký, ale nie premočený. Najdôležitejšie je, že vianočná ruža je jedovatá rastlina. Preto sa odporúča vykonávať akúkoľvek starostlivosť v rukaviciach a kvetináč umiestniť mimo dosahu detí a domácich zvierat.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čemerice. Kedy ich vysadiť, aby sa v záhrade ujali? Na termíne záleží
Pestujte „vianočnú ružu“ týmto spôsobom a bude kvitnúť až do jari
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.