16.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Min An).
Výber kvetináča sa zvyčajne zakladá na jeho vzhľade. Je dôležité, aby farebne ladil s miestnosťou, v ktorej sa rastlina nachádza. Málokto si všimne, že dôležitý je aj materiál, z ktorého je kvetináč vyrobený. V obchodoch nájdete hlinené, keramické aj plastové. Jeden z týchto typov môže prispieť najmä k hnilobe rastlín. Takéto kvetináče nikdy nekupujte.
Pri výbere kvetináča by sme mali venovať pozornosť tomu, akú rastlinu do neho vložíme. V závislosti od materiálu nádoby ju použijeme na rôzne druhy zelenej výzdoby domu. V opačnom prípade môžeme okrem iného skončiť s hnilobou koreňov.
Takéto kvetináče nekupujte. Môžu spôsobiť hnilobu rastliny
Pri výbere kvetináča majte na pamäti, aké prostredie má rastlina rada. Materiál je tu veľmi dôležitý. Ak teda máte v zbierke exempláre, ktoré majú rady vzdušné, dobre odvodnené a suché prostredie, v žiadnom prípade by ste pre ne nemali vyberať keramické kvetináče.
Keramické kvetináče zadržiavajú vlhkosť v pôde. Taktiež nezabezpečujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Preto rastliny, ktoré nemajú rady vysokú vlhkosť, skončia s hnilobou koreňov.
Podobný problém nastane aj pri plastových kvetináčoch. Nie sú priepustné pre vzduch a môžu zadržiavať vodu. To uľahčuje degradáciu a hnilobu zavlažovanej pôdy a koreňového balu vo vnútri.
K hnilobe prispeje aj kúpa kvetináčov bez otvorov alebo dna. Bez ohľadu na materiál, v takýchto kvetináčoch nebude mať voda po zalievaní správny odtok. V dôsledku toho bude rastlina dlhý čas takmer ponorená v tekutine. To bude mať za následok hnilobu koreňov a neskôr hnilobu celej rastliny.
Čo namiesto keramického alebo plastového hrnca?
Posledným typom sú hlinené hrnce, ktoré skvele nahradia keramické alebo plastové. Sú mimoriadne vzdušné, takže korene budú mať dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
Tým, že rastlinu vložíme do hlineného kvetináča, nemusíme sa obávať hniloby, pretože voda sa z nich bude bez problémov odparovať. Budú teda dobre fungovať pre rastliny, ktoré nemajú rady vysokú vlhkosť a teplo.
Veľkou nevýhodou hlinených kvetináčov je však ich krehkosť. Ak sa premiestňujú alebo ak dôjde k náhlej zmene teploty, rozbijú sa ľahšie ako ich náprotivky z iných materiálov.
Ako inak môžem chrániť svoje rastliny pred hnilobou?
Na dodatočnú ochranu rastlín pred hnilobou sa oplatí myslieť na drenážnu vrstvu v kvetináči. Tá uľahčí prúdenie vody a zabráni jej stagnácii. Korene potom nebudú mať šancu nasiaknuť a dlho hniť. Okrem toho môže drenážna vrstva podporiť rast rastliny.
Drenáž v kvetináči proti hnilobe bude vyrobená z malých kamienkov, keramzitu alebo perlitu. Dobre poslúžia aj kúsky rozbitých hlinených kvetináčov alebo hrubý piesok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri kroky k prosperujúcej antúrii. Takto sa stimuluje oslabená rastlina
Prestal lopatkovec rásť? Môže za to kvetináč
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.