18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Merlin74).
Perseverance je rover NASA, ktorý bol na Marse 1000 slnečných dní. Stroj má za sebou množstvo úspechov. Vozidlo prešlo po Červenej planéte celkovo vyše 20 km a doteraz nazbieralo 23 vzoriek. Rover Perseverance má spoločníka v podobe malého vrtuľníka Ingenuity.
NASA umiestnila rover Perseverance na povrch Marsu vo februári 2021. Stroj bol na Červenej planéte už 1000 solov, teda tých dní. Jeden deň je 2,7 percenta dlhší v porovnaní so Zemou. Po necelých troch rokoch má vozidlo za sebou už veľa úspechov. Tu sú najdôležitejšie z nich.
Perseverance precestovala na Marse celkovú vzdialenosť vyše 21 km (údaje z októbra 2023). Pre porovnanie, Curiosity precestovalo viac ako 30 km, no druhé vozidlo je na Červenej planéte oveľa dlhšie, viac ako 11 rokov. Novému roveru NASA sa v tomto smere darí lepšie a dokáže autonómne jazdiť aj dlhšie trasy.
Rover doteraz zozbieral 23 vzoriek, z ktorých posledná bola získaná 21. októbra (počas sol 949. misie). NASA má ambiciózny plán doručiť časť materiálu zozbieraného vozidlom na Zem na výskum. Takáto misia sa má uskutočniť o niekoľko rokov a očakáva sa, že veľkú úlohu v nej zohrá Perseverance.
Perseverance má aj kamery, ktoré sa používajú na fotenie a nahrávanie videí na Marse. Rover doteraz poslal takmer 600 000 snímok vo formáte RAW.
Sol in, sol out! I completed 1,000 Martian days…and my work is far from done.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) December 13, 2023
Learn more about my unique rock collection, travels across Jezero Crater’s ancient river and lake system, and what’s next for my exploration plans: https://t.co/e5EiJBwQPU pic.twitter.com/FnkVEL5BCJ
Vozidlo sa nachádza v kráteri Jezero, ktorý bol kedysi naplnený vodou. Výber cieľa misie nie je náhodný, pretože Perseverance hľadá stopy dávneho života, ktorý možno kedysi existoval na Červenej planéte. Uvádzajú okrem iného látky, ktoré môžu byť organického pôvodu.
NASA poslala s vozidlom helikoptéru
Perseverance má malého spoločníka. Je to malý dron Ingenuity, ktorý má na svojom konte aj celý zoznam úspechov. Dron už absolvoval takmer 70 letov, hoci pôvodne bolo plánovaných len päť takýchto operácií. Stroj strávil celkovo viac ako 2 hodiny vo vzduchu a prekonal vyše 15 km v riedkej atmosfére Červenej planéty.
Počas rekordného letu Ingenuity dosiahol výšku 24 m. Navyše dron doteraz zrýchlil na rýchlosť 10 m/s. Po niekoľkých prvých úspešných letoch NASA dospela k záveru, že misiu dronu predĺži na neurčito, teda dovtedy, kým sa nestane zbytočným. Okrem toho už uvažuje o väčšom stroji tohto typu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Astronaut odfotil ľadovce, ktoré môže vidieť z vesmíru „voľným okom“
Slnečnou sústavou preletelo niečo zvláštne a narušilo atmosféru Marsu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.