18.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Claudio Caridi).
Vedci pozorne sledujú Saturnov mesiac Enceladus. Už dlho predpokladajú, že pod hrubou ľadovou kôrou sa skrýva oceán, ktorý je teraz najpravdepodobnejším miestom na hľadanie života mimo Zeme. Najnovšie analýzy ukázali, že to nie je len nesplniteľný sen, pretože sonda Cassini objavila v blízkosti Enceladu častice kyanovodíka, ktorý je pre človeka toxický, ale pre vznik života kľúčový.
Na Encelade môže byť život
Ľadový mesiac Saturnu vzbudzuje záujem astronómov už od roku 2005, keď boli prvýkrát pozorované chuchvalce vodnej pary a ľadu, ktoré sa uvoľňovali spod jeho ľadovej pokrývky. Sonda Cassini, vyslaná do vesmíru v roku 2004, preletela cez tieto gejzíry a odobrala z nich vzorky. Analýza odhalila prítomnosť organických zlúčenín, z ktorých niektoré sú kľúčové pre vznik života.
Najnovšia analýza údajov zozbieraných sondou Cassini v rokoch 2004 až 2017 odhalila ďalšie zaujímavé dôkazy, ktoré zrejme podporujú predpoklady astronómov o Encelade. Boli zistené molekuly nazývané kyanovodík, ktoré sú síce pre človeka toxické, ale sú kľúčové pre procesy vedúce k vzniku života.
Okrem toho vedci našli v oceánoch Enceladu aj dôkazy o organických zlúčeninách, ktoré sú zdrojom chemickej energie, ktorá by sa mohla použiť ako palivo pre vznik foriem života.
Naša práca poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že Enceladus obsahuje niektoré z najdôležitejších molekúl na vytvorenie stavebných prvkov života aj na udržanie tohto života prostredníctvom metabolických reakcií.
– povedal vedúci autor štúdie Jonah Peter, doktorand biofyziky na Harvardovej univerzite.
Astronómovia nachádzajú čoraz viac zložiek, z ktorých môže vzniknúť život
Zložky, ktoré potrebujeme pre život na Zemi, sú voda, energia a chemické prvky. Podľa autorov štúdie patria aminokyseliny medzi stavebné kamene života a kyanovodík je to, čo je potrebné na vznik života. Je to takpovediac východiskový bod pre väčšinu teórií týkajúcich sa existencie mimozemského života.
Predchádzajúce analýzy Enceladovho oblaku odhalili molekuly ako oxid uhličitý, metán, molekulárny vodík, voda alebo amoniak. Ide takpovediac o odraz zloženia oceánu pod povrchom ľadovej kôry, z ktorého sa uvoľňuje vodná para a ľad.
Vedci predpokladajú, že prítomnosť týchto molekúl na Encelade môže naznačovať, že pod jeho povrchom prebieha proces nazývaný metanogenéza, teda metán vzniká rozkladom organických látok. Okrem toho existujú teórie, podľa ktorých práve metanogenéza viedla k vzniku života na Zemi.
Ak je metanogenéza z hľadiska energie podobná malej batérii do hodiniek, potom naše výsledky naznačujú, že oceán Enceladus môže ponúkať niečo podobné autobatérii, ktorá je schopná poskytnúť veľké množstvo energie pre všetok dnešný život.
– uviedol spoluautor štúdie Kevin Hand vo svojom vyhlásení.
Astronómovia plánujú v budúcnosti uskutočniť špeciálnu misiu s cieľom vyslať na Saturnov mesiac sondu, ktorá by v jeho oceánoch hľadala mimozemský život.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Astronaut zachytil „prechodnú svetelnú udalosť“ vysoko nad Zemou
Vedci objavili dokonalú „slnečnú sústavu“. Je to neuveriteľné!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.