20.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SpeedKingz).
Nadmerné potenie v noci môže účinne znížiť kvalitu spánku. Niekedy je také intenzívne, že vás núti vstať a vymeniť si pyžamo a niekedy aj posteľnú bielizeň. Čo môže byť príčinou nočného potenia? Je príčinou vždy choroba?
Odkiaľ pochádza nočná hyperhidróza?
Veľmi často je príčina nočného potenia banálna a vôbec nesúvisí s prítomnosťou nejakej choroby, ale skôr s nevhodnými podmienkami v spálni. V lete je nočné potenie spojené s vysokými teplotami a spaním v neklimatizovanej miestnosti. Na druhej strane, v zime môže nočné potenie vyvolať prílišné vykurovanie domácnosti v kombinácii so spaním v teplom pyžame pod hrubou páperovou perinou.
Ak máte v spálni optimálnu teplotu a v poslednom čase ste sa neprezliekli do hrubšieho pyžama a zrazu sa u vás objaví nočné potenie a po prebudení si všimnete mokrý vankúš, je pravdepodobné, že vo vašom tele prebieha nejaký zápal, blíži sa infekcia alebo došlo k metabolickej či hormonálnej poruche. Prečítajte si o deviatich možných príčinách nočného potenia.
Stresové a úzkostné poruchy a nočné potenie
Stres, ktorý nás sprevádza počas dňa, bohužiaľ, s príchodom noci zázračne nezmizne. Nemusíme ho cítiť, ale telo nám dáva vlastné signály, že je v strese. Jedným z nich je práve nočné potenie, ktoré môže byť pri úzkosti pomerne intenzívne. Niekedy je prejavom takéhoto stresu aj nevedomé zatínanie čeľuste, škrípanie zubami a napínanie rôznych svalových skupín. To môže spôsobiť, že sa ráno zobudíme s pocitom bolesti, s bolesťou hlavy alebo svalov.
Horúčku predznamenáva nočná hyperhidróza
Jednou z častých príčin nočného potenia je zvýšená telesná teplota. Potenie sa zvyčajne vyskytuje počas obdobia znižovania teploty, pretože telo sa týmto spôsobom snaží znížiť svoje teplo. Zvyšuje sa aj po užití nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén, alebo iných liekov s antipyretickými účinkami.
Sezónne infekcie sú často spojené s prítomnosťou dočasného nočného potenia, najmä u malých detí. Vtedy sa oplatí byť ostražitý a v prípade potreby pravidelne meniť dieťaťu pyžamo alebo posteľnú bielizeň.
Niektoré lieky a nočné potenie
Existuje mnoho skupín liekov, ktoré môžu spôsobiť vedľajší účinok nočného potenia. Patria medzi ne najmä lieky s antidepresívnym a protiúzkostným účinkom. Okrem toho môžu mať takéto vlastnosti hormonálne antikoncepčné prípravky a lieky znižujúce hladinu glukózy v krvi.
Klesajúci cukor a hyperhidróza
Nočné potenie môže byť spôsobené aj záchvatmi hypoglykémie, čo je pokles hladiny glukózy v krvi pod dolnú hranicu normy. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí s cukrovkou, napríklad po užití príliš vysokej dávky inzulínu. Hypoglykémia v noci môže byť obzvlášť nebezpečná, pretože napriek závažným príznakom nemusí vždy prebudiť zo spánku. Keď sa tak stane, pacient si nedokáže pomôcť, pretože si prítomnosť problému neuvedomuje.
Ak teda spíte v jednej izbe s inou osobou, oplatí sa ju poučiť o možných príznakoch hypoglykémie. Medzi ne patrí nadmerné potenie, tras, závraty alebo nervozita. Ak sa hypoglykémia vyskytne počas noci, ako prvé je potrebné skonzumovať 15 – 20 mg glukózy vo forme tabliet alebo gélu, prípadne zjesť výrobok obsahujúci jednoduché cukry (napr. cukríky alebo tyčinku). Potom sa odporúča skonzumovať jedlo obsahujúce komplexné sacharidy.
Alkohol bráni spánku
Užívanie alkoholu môže byť jednou z príčin nočného potenia. Samotný alkohol má tlmivý účinok na nervový systém, takže u ľudí pod jeho vplyvom sa potenie zvyčajne nevyskytuje. Môže sa vyskytnúť u chronických abstinentov počas abstinencie. Ak niekto pije intenzívne počas dňa, aj krátka prestávka v noci môže spôsobiť abstinenčné príznaky nízkej intenzity. Nočné potenie môže byť sprevádzané aj inými abstinenčnými príznakmi, ako sú úzkosť, tras, nevoľnosť, vracanie alebo nespavosť.
Hypertyreóza a nočné potenie
Hypertyreóza je pomerne zriedkavou príčinou nočného potenia. V priebehu ochorenia štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo svojich hormónov, ktoré majú stimulačný účinok na metabolizmus organizmu. Tým sa zvyšuje celková telesná teplota, ktorú sa telo snaží znížiť potením. Medzi ďalšie príznaky hypertyreózy patrí pocit horúčavy, nervozita, úzkosť, trasúce sa ruky, úbytok hmotnosti a svalová slabosť.
Menopauza a nočné potenie
Obdobie menopauzy je búrlivým obdobím hormonálnych zmien v ženskom tele. Často sa spája s prítomnosťou obťažujúcich príznakov vrátane návalov horúčavy, niekedy sprevádzaných potením. Tie sú spôsobené zvýšením a následne znížením telesnej teploty pod vplyvom zmien hladín estrogénu a progesterónu v krvi.
Záchvaty horúčavy a potu sa môžu vyskytnúť aj v noci. Niekedy sú také intenzívne, že vás prinútia vymeniť si oblečenie a niekedy dokonca aj posteľnú bielizeň. Tieto príznaky však zvyčajne po skončení menopauzy pominú.
Nedostatok vitamínov a potenie
Dusivé, studené a náhle potenie môže byť spôsobené nedostatkom vitamínov. U detí aj dospelých sa nadmerné potenie vyskytuje v prípade nedostatku vitamínu D3. Je vhodné nechať si stanoviť hladinu tohto vitamínu, aby sa mohla začať prípadná suplementácia a odstrániť obťažujúci príznak.
Leukémia a lymfómy – prvým príznakom je niekedy nadmerné potenie
Nočné potenie je pomerne častým príznakom rozvoja leukémie alebo lymfómu. Zvyčajne sú veľmi intenzívne, pacient si môže potrebovať vymeniť pyžamo a posteľnú bielizeň niekoľkokrát za noc. Nočné potenie často sprevádza zvýšenie telesnej teploty bez určiteľnej príčiny, generalizovaná lymfadenopatia, slabosť, strata hmotnosti a znížená chuť do jedla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Budíte sa v noci prepotená? Prinášame 5 dôvodov, ktoré vás prekvapia
Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.