20.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/alfotokunst).
Tragédia na hore Aconcagua sa stala v roku 1973. Na najvyšší vrchol Ánd v Argentíne sa vydalo osem horolezcov. Dvaja z nich, žiaľ, zahynuli. V roku 2023 sa odohrala nezvyčajná udalosť. Našiel sa fotoaparát patriaci jednej z obetí expedície.
Aconcagua je vo výške 6960 metrov nad morom a vzhľadom na podmienky sa považuje za mimoriadne dôležitý bod, ktorý treba zdolať pred výstupom na Mount Everest. Expedícia z roku 1973 je kontroverzná nielen kvôli smrti dvoch členov tímu. Útvary mali podozrenie, že počas výstupu bol spáchaný zločin, čomu nasvedčoval stav tiel dvoch obetí.
Dvaja členovia výpravy sa nevrátili. Smrť Janet Johnsonovej vyvolala otázky
Na vrchol Aconcaguy sa vydalo osem ľudí. Boli medzi nimi Janet Johnsonová a inžinier NASA John Cooper. Podmienky počas expedície boli náročné, preto to niektorí ľudia vzdali. Nahor sa vydali Cooper, Johnsonová a Bill Zeller a Arnold McMillen. Keď sa snehová búrka stala príliš silnou, Cooper sa rozhodol nepokračovať vo výstupe a zostúpil. Muž zomrel počas cesty. Časom začala mať problémy aj Janet. Začala pociťovať účinky výškovej choroby a mala omrzliny na rukách.
Zeller a McMillen povedali polícii, že žena im údajne povedala, aby ju opustili. Zeller tvrdil, že sa so ženou vrátil do stanu. Zaspal a keď vstal, Janet bola preč. Pátracia skupina našla Cooperovo telo. Telo ženy sa našlo o dva roky neskôr. Nemala mačky, ale tvár mala rozdrvenú a na hrudi jej ležal kameň. Nikde nebol žiadny fotoaparát.
Po 50 rokoch sa našiel fotoaparát patriaci Janet. Ležala pod ľadom
„New York Times“ opísali príbeh, keď v roku 2023, uprostred leta, dvaja nosiči vyšli zo svojich stanov v južných Andách a všimli si záblesk. Jeden z nich vytiahol predmet pod vrstvou ľadu. Ukázalo sa, že je to fotoaparát Nikomat. Zariadenie bolo podpísané menom: Janet Johnsonová. Nosiči uvažovali, či fotoaparát patril žene, ktorá zomrela v roku 1973.
Film zo zariadenia bol spracovaný a bolo možné obnoviť 24 snímok, ktoré Janet urobila počas cesty. Ukázalo sa, že napriek výškovej chorobe a omrznutým rukám bola Johnsonová schopná zaostriť na kameru, čo vyvoláva podozrenie aj o verzii, ktorú prezentovali ostatní členovia tímu. – Film nájdený vo fotoaparáte záhadu nerieši. (…) Neodpovedá ani na otázku, čo viedlo k jej smrti,“ uzavrel John Branch v New York Times.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zdolala najvyšší vrchol sveta. „Spiaca kráľovná Everestu“ z expedície sa nikdy nevrátila
Poznajú vaše deti Biely kódex? „LEN“ 6 dôležitých pravidiel ako prevencia rodinných tragédií
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.