24.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe ().
Frankymu Carrillovi sa život obrátil naruby po tom, čo bol odsúdený za zločin, ktorý nespáchal. Muž sa však nevzdal a bojoval za svoju nevinu. Po mnohých rokoch tejto bitky sa mu podarilo väzenie opustiť. Dnes Franky pomáha tým, ktorí sa ako on stali obeťami justičného systému.
Francisco „Franky“ Carrillo Jr. sa narodil v rodine mexických prisťahovalcov. Mal dve staršie sestry a mladšieho brata. Rodina Carrillovcov žila na predmestí Los Angeles. Frankyho život nebol ľahký už od mladosti. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal chlapec 9 rokov. Navyše môj otec, ktorý pracoval vo výrobe, mal pracovný úraz. Z tohto dôvodu nemohol vykonávať svoje predchádzajúce povinnosti. Muž vykonal jednoduché renovačné práce, aby zabezpečil svoje deti.
Franky chcel otcovi pomôcť. Ťažkú finančnú situáciu rodiny sa rozhodol zlepšiť doručovaním novín. V Los Angeles a okolí pôsobilo mnoho gangov, no tínedžer nechcel byť ich súčasťou a vyhýbal sa podozrivým ľuďom a situáciám. Napriek tomuto postoju mal chlapec vážne problémy so zákonom.
Chyba polície a svedkov
18.januára 1991 sa na predmestí Los Angeles šesť tínedžerov rozprávalo pred domom jedného z nich. Donald Sarpy potom vyšiel na príjazdovú cestu, aby zavolal svojho syna dovnútra. Vtom okolo neho prešlo auto. Zazneli dva výstrely, ktoré muža smrteľne zranili a následne vozidlo ušlo.
Krátko po incidente sa Franky ráno chystal do školy. Bol v tom čase v druhom ročníku na strednej škole. V jednej chvíli chlapec počul hlasné búchanie na dvere. Keď ich otvoril, dnu sa nahrnulo asi tucet policajtov. Prečo sa však v byte rodiny Carrillo objavili, policajti neprezradili. Polícia tínedžera predviedla na policajnú stanicu, aby ho vypočula.
Francisco si najprv myslel, že ide o nejaký omyl. Ale jeho nočná mora sa ešte len začínala. Vtedy 16-ročného Frankyho polícia omylom označila za páchateľa ďalšej streľby. Jeho fotografia bola ukázaná Scottovi Turnerovi, ktorý bol jedným zo svedkov vraždy Donalda Sarpyho. Polícia navrhla Turnerovi, že Carrillo bol vrah. Tínedžer zase presvedčil svojich ďalších kamarátov, ktorí boli v ten deň na mieste nešťastia, aby jeho slová potvrdili.
Súdne konanie a vydanie rozsudku
16-ročného mladíka preto obvinili zo zastrelenia Donalda Sarpyho, hoci neexistovali žiadne fyzické dôkazy, ktoré by chlapca spájali so zločinom. Franky tvrdil, že je nevinný a v čase vraždy sa zdržiaval vo svojom rodinnom dome, čo potvrdili aj jeho príbuzní. Prvý súdny proces bol zrušený, pretože porota sa nedokázala dohodnúť na verdikte a bola potrebná jednomyseľnosť.
Pred druhým súdnym procesom Scott Turner stiahol svoje svedectvo. Prokuratúra však začala druhý proces, pretože zvyšní svedkovia výpovede nezmenili. Tentoraz porota zistila, že za vraždu je zodpovedný Carrillo. V júni 1992 bol na doživotie odsúdený 16-ročný mladík.
Kontroverzia okolo verdiktu
Pred vyhlásením rozsudku Frankyho obhajca sudcovi oznámil, že sa mu podarilo dostať k mužovi, ktorý bol na mieste incidentu. Mal potvrdiť, že Carrillo nebol zapojený do vraždy. Sudca však svedkovi vypovedať nedovolil.
V roku 2003 získal Franky prístup k súdnym záznamom. Odsúdený narazil na poznámku z výsluchu muža, ktorý sa priznal, že Sarpyho zastrelil. Syn mŕtveho Dameon dodal, že útočníka nevidel a priateľ ho presvedčil, aby ako páchateľa označil Carrilla. Turner bol však zmanipulovaný políciou.
Právnici z North California Innocence Project sa o všetkých týchto zjavných chybách dozvedeli počas procesu. Rozhodli sa vziať Frankyho prípad pro bono. Právnici presvedčili súd, aby streľbu zopakoval tak, ako ju opísali svedkovia. Tento experiment dokázal, že šesť tínedžerov nevidelo páchateľovi do tváre.
Osud Frankyho Carrilla po jeho prepustení
14.marca 2011 sudca Najvyššieho súdu zrušil Carrillov rozsudok. V ten deň muža prepustili z väzenia. Francisco sa rozhodol, že jeho boj za spravodlivosť sa ešte neskončil. Muž podal žalobu na odškodné za dvadsať rokov, ktoré stratil v dôsledku chýb v justícii. V roku 2016 bol v tejto veci vynesený rozsudok. Súd priznal Frankymu odškodné viac ako 10 miliónov dolárov.
V máji 2016 Carrillo promoval na Loyola Marymount University. O rok neskôr začal svoju politickú kariéru. Rozhodol sa, že chce zastupovať záujmy ľudí ako on, teda neprávom odsúdených. Mnohí z nich pochádzajú z chudobných rodín a nemôžu si dovoliť najať právnika.
V apríli 2023 oznámil Carrillo svoju kandidatúru v budúcoročných voľbách do Snemovne reprezentantov.
Frankyho príbeh bol uvedený v epizóde dokumentárneho seriálu „Project Innocence“. Premiéru mal na Netflixe v roku 2020. Zvyšné epizódy obsahovali osem ďalších prípadov, kedy boli neprávom odsúdení nevinní ľudia. Takýchto situácií je však len v Spojených štátoch rozhodne viac. Ostáva nám len dúfať, že vďaka aktivitám ľudí ako je Carrillo bude podobných prípadov postupom času čoraz menej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 20 rokov a štyroch partnerov. Nevie, s ktorým z nich je tehotná
Pakistanci zabili dcéru. Súd ich odsúdil na doživotie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.