26.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stock_studio).
Lopatkovec je rastlina, ktorá určite upúta pozornosť. Nielenže má hustý trs listov, ale pri troche snahy sa vám odvďačí kvetmi vyrastajúcimi zo stoniek. Pravdaže, nekvitne po celý rok, ale to neznamená, že nemôže byť v zime v plnom kvete. V zime sa však oň treba dobre starať, a to nielen prispôsobením starostlivosti prevládajúcemu počasiu, ale aj jeho posilňovaním. Čím by sa mal lopatkovec hnojiť? Tu je riešenie tejto hádanky.
Lopatkovec v zime: Ako sa oň starať?
Ako sa starať o lopatkovec v zime? Odpoveď nie je jednoznačná, pretože naša izbová rastlina znáša toto ročné obdobie bez väčších zmien a stále vyzerá nádherne. Jediné, čo treba urobiť, je znížiť frekvenciu zalievania, pretože potrebuje oveľa menej vlahy. Dávka vody by sa mala znížiť a frekvencia zalievania upraviť tak, aby bol substrát len mierne vlhký. Potom by ste v zásade nemali lopatkovec ani hnojiť, ale z tohto pravidla existujú výnimky.
Väčšia starostlivosť je potrebná, ak je voľným okom zrejmé, že stav lopatkovca nie je ideálny. V tomto prípade si rastlina síce vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale nie je ťažké splniť jej požiadavky.
Záchranná súprava pre lopatkovec
Zima je vonku a lopatkovec nie je zdravýé? Je načase sa oň poriadne postarať. Čo je potrebné urobiť ako prvé? Hoci rastlina vo všeobecnosti uprednostňuje menšie dávky slnečného žiarenia, v zime je ho málo, takže umiestnenie črepníka s lopatkovcom bližšie k oknu jej určite prospeje. Na druhej strane takáto zmena môže spôsobiť ďalšie problémy. Ak ste sa už rozhodli pre tento krok, musíte si dávať pozor na prievan, ktorý môže byť pre vašu rastlinu nebezpečný.
Na druhej strane premiestnenie lopatkovca na parapet spôsobí, že zapnutý radiátor drasticky zníži vlhkosť vzduchu. Čo to môže mať za následok? V prvom rade vysychajú končeky listov, čo je nezvratný proces, ale dá sa ľahko napraviť. Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti, aby nedošlo k poškodeniu lopatkovca? Existujú aspoň tri spôsoby, ako to urobiť:
- rastlinu je možné poliať vodou, ale dávajte pozor, aby ste nezmáčali kvety,
- položte kvetináč na podnos naplnený vodou a kameňmi,
- investovať do zvlhčovača vzduchu.
Hnojenie lopatkovca? Tu sú tipy!
Existuje všeobecný názor, že rastliny v črepníkoch nepotrebujú v zime hnojenie. Niečo pravdy na tom je, ale ak vidíme, že napríklad náš lopatkovec vyzerá o niečo horšie alebo kvitne, nič nám nebráni ho prikŕmiť. Prípravky, ktoré na tento účel používame, však treba upraviť. Väčšina z nich obsahuje tri zložky: dusík, fosfor a draslík. Prvý z nich je zodpovedný za intenzívny rast, zatiaľ čo zvyšné dva posilňujú kondíciu rastlín. Preto je v zime lepšie používať hnojivá s obsahom draslíka a fosforu, prípadne použiť domáce prípravky, napríklad hnojivo na banány bude na tento účel ideálne.
Rastlinu môžete posilniť aj vitamínmi, ktoré zlepšia jej kondíciu a uľahčia znášanie zimy. Na tento účel môžete použiť šumivé tablety s vitamínmi B. Ako dávkovať takýto prípravok? Stačí rozpustiť jednu tabletu v litri vody a raz za mesiac rastlinu zaliať touto zmesou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vďaka tomu Lopatkovec kvitne zeleno. Urobte to a kvety zmenia farbu
Žltnú a na koncoch tmavnú listy lopatkovca? Vyskúšajte babičkinu metódu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.