27.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/monicore).
Do každodenných jedál pridávame veľa korenín, ktoré dodávajú pripravovaným jedlám chuť a vôňu. Oplatí sa však vedieť, že niektoré z nich majú skvelý vplyv na tvorbu tráviacich enzýmov, urýchľujú trávenie a skracujú dobu, po ktorú potrava zostáva v tráviacom trakte. Predstavujeme osem najlepších korenín, ktoré naštartujú metabolizmus a zabránia pocitu ťažkosti po veľkom jedle.
Paprika stimuluje trávenie
Paprika je jedným z najčastejšie vyberaných korení pri každodennom varení – a je to tak správne, pretože stimuluje celý tráviaci systém k tráveniu. Urýchľuje metabolizmus, podporuje činnosť pečene a vďaka obsahu chrómu znižuje chuť na sladké.
Majorán stimuluje vylučovanie tráviacich štiav
Majorán sa dá použiť do polievok a omáčok, ale aj do cestovín a mäsových jedál. Majorán zabraňuje plynatosti a poruchám trávenia. Pôsobí spazmolyticky, čím pomáha pri bolestiach brucha a zápche.
Zázvor zlepšuje peristaltiku čriev
Zázvor nie je po chuti každému, no oplatí sa toto korenie vyskúšať, pretože stimuluje metabolizmus, zlepšuje činnosť žalúdka a prispieva k zvýšenej tvorbe tráviacich enzýmov. Zázvor priaznivo pôsobí aj na žlčník – zlepšuje tok žlče, ktorá sa podieľa na trávení. Po zázvore sa oplatí siahnuť, ak trpíte plynatosťou – pôsobí karminatívne a zlepšuje peristaltiku čriev.
Tymián čistí a odstraňuje baktérie
Tymián je jedným z najlepších korení v kuchyni, pretože ovplyvňuje nielen trávenie, ale má aj baktericídne vlastnosti. Chráni črevá pred chorobami, zmierňuje bolesti žalúdka a pomáha pri pretrvávajúcej plynatosti.
Rasca reguluje kvasenie
Po rasci sa oplatí siahnuť najmä pri plánovaní osláv s prestretým stolom. Toto korenie urýchľuje fermentačné procesy v črevách a zvyšuje produkciu žlče. To uľahčuje trávenie najmä mastných a výdatných jedál. Odporúča sa predovšetkým ľuďom trpiacim vredmi žalúdka a dvanástnika.
Mäta stimuluje vylučovanie žlče
Mäta je už dlho známa ako bylinka používaná pri žalúdočných problémoch. Pôsobí priaznivo na celý tráviaci systém, stimuluje vylučovanie žlče a žalúdočnej kyseliny, zlepšuje trávenie a zabraňuje tomu, aby zvyšky potravy zostávali v tráviacom trakte.
Ľudia trpiaci pálením záhy by si mali dávať pozor na mätu, pretože nadprodukcia tráviacich enzýmov môže spôsobiť nepríjemné príznaky. Mätu je možné pridávať do jedál vo forme čerstvých listov, alebo ju môžete piť ako nálev hneď po jedle.
Kurkuma na pečeň a štíhlu postavu
Kurkuma patrí medzi najlepšie a stále podceňované korenie. Jedlám dodáva intenzívnu žltú farbu, no predovšetkým podporuje činnosť pečene a čriev. Pravidelná konzumácia kurkumy znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí hepatoprotektívne (chráni pečeňové bunky), urýchľuje trávenie tukov. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorí držia diétu alebo si chcú udržať štíhlu líniu.
Oregano uvoľňuje a zabraňuje plynatosti
Oregano má protikŕčové vlastnosti, takže ani po veľkom jedle nehrozí nadúvanie či problémy s vyprázdňovaním. Oregano sa odporúča ľuďom, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami, zápalmi žalúdka a žlčovými kameňmi. Je dokázané, že oregano ovplyvňuje fermentačné procesy v črevách a zlepšuje ich peristaltiku.
Oregano sa používa aj v prírodnej medicíne, kde sa oreganový olej používa na boj proti parazitickým infekciám tráviaceho systému. Ideálne pre mäsové jedlá, omáčky a cestoviny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte orechové škrupiny do koša. Doma sa vám budú hodiť. Ušetríte veľa peňazí
Poškodzuje táto zelenina vašu pečeň? Slováci ju milujú, ale aj zdraví ľudia by mali byť opatrní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.