27.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Emrahgokcan).
Archeológovia v Anglicku urobili pozoruhodný objav. V anglickom Oxburgh Hall sa našiel stredoveký žetón vyrobený z olova. Má osobitný význam najmä v čase Vianoc.
Nález, ktorý nie je taký obyčajný, ako by sa mohlo zdať
Archeológovia z organizácie National Trust urobili nezvyčajný objav. Pomocou detektora kovov našli kúsok olova podobný minci neďaleko Oxburgh Hall, pri jednom z vidieckych domov obklopených vodnou priekopou vo východnom Anglicku. Pre archeologický svet sa to môže zdať ako malá zmena, ale napriek tomu ide o cenný nález.
Predpokladá sa, že žetón datovaný medzi roky 1470 a 1560 pochádza z opátstva Bury St Edmunds v Suffolku. Na jednej strane mince je vyobrazený kríž a na druhej pravdepodobne hlava biskupa, ale táto strana je viac opotrebovaná.
Takéto žetóny niekedy dával chudobným ľuďom na Vianoce chórový spevák, ktorý vystupoval v hrách zobrazujúcich vianočnú bohoslužbu alebo procesiu.
V stredoveku a na začiatku tudorovskej éry sa v katedrálach na sviatok svätého Mikuláša – 6. decembra – volil chór, ktorý parodoval biskupa, viedol niektoré bohoslužby a procesie a získaval peniaze pre komunitu.
Akú spojitosť mal žetón so Santa Clausom a Vianocami?
Žetóny mohli chudobnejší obyvatelia vymeniť za potraviny v období od 6. decembra do Dňa nevinných – 28. decembra.
„Hoci sa žetóny mohli minúť v miestnych obchodoch, mohli sa uchovávať aj ako suveníry,“ povedal archeológ Angus Wainwright z anglického Národného trustu v rozhovore pre denník The Guardian.
„Myslíme si, že jeden obyvateľ dediny Oxborough musel absolvovať dlhú cestu do Bury St Edmunds, asi 40 km, aby videl vianočný obrad v obrovskom kostole Abbey, kde mohol dostať žetón. Keďže išlo o jednu z najväčších stavieb v západnej Európe, pre niekoho z malej dediny to musel byť ohromujúci zážitok,“ – povedal Wainwright.
Tento objav ukazuje, aký bohatý mohol byť kultúrny život aj tých najchudobnejších ľudí v stredoveku. Žetóny Viliama Dobyvateľa boli vydané po jeho korunovácii na Vianoce, preto sa ich zvyklo rozdávať chudobným.
Zaujímavé je aj to, že obdobie Vianoc bolo časom zábavy a slávností zameraných na deti, ktoré hrali úlohu biskupa, a svätý Mikuláš sa práve vtedy stal patrónom detí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto spoznáte, že vás ľudia nemajú radi. Päť znakov, ktoré to objasňujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.